Από την αποχή, στο μήνυμα με τα μπλουζάκια

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Από την αποχή, στο
μήνυμα με τα μπλουζάκια
Μετά τις απειλές στην οικογένεια  Παπαπέτρου και την επίθεση στην σύντροφο του Μάνταλου από αγνώστους οι  διαιτητές έστειλαν  το δικό τους μήνυμα για το φαινόμενο του εκφοβισμού και της βίας κατά ανθρώπων της διαιτησίας.

Στην 20η αγωνιστική οι διαιτητές και οι βοηθοί εμφανίστηκαν φορώντας μπλουζάκια με μήνυμα κατά της βίας και του εκφοβισμού. «Κόκκινη κάρτα στη βία και τον εκφοβισμό», έγραφαν τα μπλουζάκια με τα οποία εμφανίστηκαν, οι οποίοι μετά την αποχή που είχαν κάνει, αυτή τη φορά προτίμησαν τη συγκεκριμένη μορφή αντίδρασης…

Ν.Μ.

Άσχημο παιχνίδι της μοίρας για πρώην παίκτη του ΟΦΗ

Άσχημο παιχνίδι  έπαιξε η μοίρα για τον πρώην άσο του ΟΦΗ και νυν της Νίκης Βόλου  Παύλου Κυριακίδη που έχασε την γυναίκα του σε ηλικία 30 ετών εξαιτίας χρόνιου προβλήματος υγείας. Ο Κυριακίδης αγωνίστηκε στον ΟΦΗ την περίοδο 2018-19 στην Σούπερ Λιγκ με 21 συμμετοχές, συνέχισε στον Ερμή Αραδίππου στην Κύπρο και επέστρεψε στην Ελλάδα για την Νίκη Βόλου.

Στην ανάρτηση της  Νίκης Βόλου αναφέρονται τα εξής: «Είναι από τα πρωινά που δεν θες να ξημερώσουν. Η οικογένεια της ΝΙΚΗΣ εκφράζει την οδύνη της για τον άδικο χαμό της συζύγου του αρχηγού μας Παύλου Κυριακίδη, Ιωάννας σε ηλικία 30 ετών.

Παύλο, κουράγιο σ’ αυτήν την τόσο σκληρή δοκιμασία που έχεις να αντιμετωπίσεις. Τα λόγια περισσεύουν αυτές τις στιγμές. Σύσσωμη η οικογένειά μας είναι στο πλευρό σου»…

Ν.Μ.

Επανάληψη αγώνα λόγω λάθους του VAR στο Βέλγιο

Ιστορική στιγμή στο Βέλγιο, αφού η πειθαρχική επιτροπή αποφάσισε την επανάληψη της αναμέτρησης πρωταθλήματος της 23ης Δεκεμβρίου ανάμεσα σε Άντερλεχτ και Γκενκ που είχε λήξει με νίκη των γηπεδούχων με 2-1. Η Γκενκ είχε προσφύγει δικαστικά και ζητούσε επανάληψη του ματς για ένα λανθασμένα ακυρωθέν γκολ της στο 0-0.

Πιο συγκεκριμένα, οι φιλοξενούμενοι είχαν κερδίσει πέναλτι, το οποίο απέκρουσε ο Σμάιχελ, όμως στην επαναφορά ο Σαρ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Το VAR πρότεινε στον διαιτητή να ακυρώσει το γκολ, επειδή ο σκόρερ είχε μπει νωρίτερα στην περιοχή, ωστόσο εξακριβώθηκε ότι δύο παίκτες της Αντερλεχτ είχαν μπει πριν από αυτόν, επομένως το πέναλτι έπρεπε να επαναληφθεί. Η πειθαρχική επιτροπή δέχθηκε την έφεση της Γκενκ και αποφάσισε την επανάληψη της αναμέτρησης, δημιουργώντας ένα πρωτοφανές δεδικασμένο στο παγκόσμιο ποδόσφαιρο.

Μ.Β.

Θερμή υποδοχή σε  Πρινιωτάκη και Πιτσούλη

Με δυο ανθοδέσμες, πολλά χαμόγελα, υπερηφάνεια και συγκίνηση, υποδέχθηκαν στον ΟΦΗ την Εύη Πρινιωτάκη και την Εμμανουέλα Πιτσούλη οι οποίες κατέκτησαν με την Εθνική ομάδα βόλεϊ U18, την τρίτη θέση στον 1ο προκριματικό γύρο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κοριτσιών Κ20, που έγινε στην Αγκυρα.

Στον μικρό τελικό της διοργάνωσης, η Εθνική μας ομάδα επικράτησε με 3-0 σετ της Ρουμανίας και κατέλαβε την τρίτη θέση, ενώ έχει ήδη εξασφαλίσει τη θέση της στον 2ο προκριματικό γύρο του Ευρωβόλεϊ κοριτσιών Κ20, που θα γίνει τον ερχόμενο Ιούλιο στο Ηράκλειο. Οι δύο διεθνείς του ΟΦΗ επέστρεψαν στο Ηράκλειο και πριν την έναρξη του χθεσινού αγώνα με την ΑΕ Αμπελοκήπων, ο πρόεδρος του συλλόγου κ. Δανδάλης τις υποδέχθηκε θερμά εκ μέρους του συλλόγου.

Μ.Β.

Διέλυσε το κοντέρ ο Ντόντσιτς

Ο Λούκα Ντόντσιτς
Ο Λούκα Ντόντσιτς έκανε πάρτι στην Ατλάντα και παίρνοντας από το …χέρι τους Μάβερικς, κατάφερε να σκοράρει 73 πόντους που αποτελούν ρεκόρ καριέρας για τον ίδιο στο NBA, στη νίκη (148-143) επί των Χοκς. Οι 73 πόντοι του Σλοβένου σούπερ σταρ συνιστούν την 4η καλύτερη επίδοση στην ιστορία

της Λίγκας, μετά από τους 100 του Γουίλτ Τσέιμπερλεϊν, τους 81 του Κόμπι Μπράιαντ και τους 78 του Τσέιμπερλεϊν, ενώ πήρε και την καλύτερη επίδοση από Ευρωπαίο που είχε πετύχει πριν από έναν μήνα ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σε αγώνα με τους Πέισερς (64π.).