Αήττητος στο πρώτο ημίχρονο

Αν τα παιχνίδια τελείωναν στο ημίχρονο ο ΟΦΗ θα ήταν αήττητος στο πρωτάθλημα. Οκτώ παιχνίδια έχει δώσει στο Ηράκλειο ο ΟΦΗ και σε όλα έχει τελειώσει το ημίχρονο με ισοπαλία. Χάνει (μια φορά από τον ΠΑΟΚ) κερδίζει (στα έξι ματς) ενώ χθυες η ισοπαλία παρέμεινε μέχρι το τέλος. Ο ΟΦΗ δεν χάνει όμως ούτε εκτός έδρας στο πρώτο μέρος. Σε τρία παιχνίδια έχει πάει με διπλό στα αποδυτήρια  φορές (σε Χαριλάου, ΟΑΚΑ, Λάρισα) και στα υπόλοιπα με ισοπαλία….

Ν.Μ.

Ο “θηλυκός Χατζηπαναγής” του Εργοτέλη

Ένα εκπληκτικό γκολ με απευθείας εκτέλεση κόρνερ, πέτυχε η Ιωάννα Παχάκη του Εργοτέλη στην ευρεία νίκη με 5-1 επί του ΑΟ Χανιά για το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής.

Η 17χρονη διεθνής με την Εθνική Νεανίδων, σημείωσε στο βροχερό «Μαρτινέγκο» το τρίτο γκολ της ομάδας της, με ένα αριστουργηματικό χτύπημα κόρνερ, το οποίο θύμισε τον αξεπέραστο Βασίλη Χατζηπαναγή.

Μ.Β.

Στήριξε το «Χαμόγελο του Παιδιού» και η Μινωική

Σε μια σπουδαία πράξη αλληλεγγύης, προχώρησε η διοίκηση ττης Μινωικής, καθώς όλα τα έσοδα του αγώνα με τον Ζαρό, δόθηκαν για την ενίσχυση του «Χαμόγελου του Παιδιού».

Ο γενικός αρχηγός της Μινωικής Νίκος Διλβόης μαζί με τους ανθρώπους της Δαμάστας, που είναι ο πρεσβευτής του «Χαμόγελου του Παιδιού» στην Κρήτη, το μέλος του Δ.Σ. Αμαλία Στρατάκη και οπροπονητής Γιάννης Χατζησεβαστός (πριν τη Δαμάστα ήταν στον πάγκο της Μινωικής για 3 χρόνια), βρέθηκαν στα γραφεία του παραρτήματος του Οργανισμού στο Ηράκλειο.

Εκεί συναντήθηκαν με την υπεύθυνη Χρυσή Πομποδάκη και της παραδόθηκε ο φάκελος με ένα αξιοσέβαστο ποσό που συγκεντρώθηκε στον αγώνα Μινωικής-Ζαρού. Υπενθυμίζουμε ότι ανάλογες κινήσεις έκαναν φέτος και ο Ρωμανός με την Τριτωνία.

Μ.Β.

Βράβευσε την “Κίτρινη Αποστολή” ο ΟΦΗ

Την εθελοντική ομάδα «Κίτρινη Αποστολή», βράβευσε η επιτροπή μπάσκετ του ΟΦΗ, στο ημίχρονο του αγώνα με τη Μεγαρίδα, ως ένδειξη αναγνώρισης της κοινωνικής της προσφοράς. Την τιμητική πλακέτα παρέλαβε ο ιδρυτής της ομάδας, Δημήτρης Αποστολάκης, τον οποίο περιστοίχισαν αρκετοί συνεργάτες του. Παράλληλα μαζεύτηκαν από τους φιλάθλους, τρόφιμα μακράς διάρκειας για τους συνανθρώπους μας που έχουν ανάγκη στήριξης.

Μ.Β.

Ο Σουργιάς
Στον ΑΟΑΝ ο Σουργιάς

Ούτε ένα μήνα δεν έμεινε χωρίς δουλειά ο Νίκος Σουργιάς.

Ο νεαρός κόουτς ανέλαβε την τεχνική ηγεσία του ΑΟΑΝ που αλλάζει φέτος προπονητές σαν τα…πουκάμισα (Κιάσσος, Σκέντζος).

Μάλιστα για τον Σουργιά, ο πάγκος του Αγίου Νικολάου είναι ο τρίτος μέσα στον ίδιο χρόνο, μετά τον Ηρόδοτο και τον ΠΑΟ Κρουσώνα.

Μ.Β.

«Πάγωσαν» στην Ελιά

Με το σοβαρό τραυματισμό του Οδυσσέα Κοντοπούλη σημαδεύτηκε το παιχνίδι των ομάδων Κ-19 του ΟΦΗ και του Άρη το Σάββατο στην Ελιά.

Ο νεαρός παίκτης του Άρη χτύπησε σε σύγκρουση του  με τον τερματοφύλακα του ΟΦΗ, Βασίλη Σηφάκη, και υπέστη κάταγμα κνήμης.

Όσοι ήταν στο γήπεδο «πάγωσαν» ενώ ο ποδοσφαιριστής των φιλοξενούμενων μεταφέρθηκε αμέσως στο νοσοκομείο, και  θα υποβληθεί σε επέμβαση και σύμφωνα με τις πρώτες εκτιμήσεις  θα μείνει εκτός δράσης για περίπου 4 μήνες.