Την… πάτησε όπως ο Εργοτέλης στο μεταξύ τους ντέρμπι πριν δύο χρόνια

Πριν από δύο χρόνια ο Εργοτέλης προηγήθηκε στο Γεντί Κουλέ στα πρώτα λεπτά 2-0 και τελικά πληρώνοντας το αφελές παιχνίδι του γνώρισε την ήττα με 4-2.

Κάπως έτσι την… πάτησε και ο ΟΦΗ χθες στην Λάρισα πέφτοντας αυτή την φορά ο ίδιος θύμα της δικής του αφέλειας, αφού όταν προηγείσαι στο 7΄με 2-0 και θέλεις να λέγεσαι σοβαρή ομάδα δεν χάνεις το παιχνίδι…

Ν.Μ.

«Βασιλιάς» στο Παρίσι ο Τζόκοβιτς

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς κατέκτησε για πέμπτη φορά στην καριέρα του το τουρνουά Masters του Παρισιού, επικρατώντας στον τελικό του Καναδού Ντένις Σαποβάλοφ (Νο 28 στον κόσμο) με 6-3, 6-4.

Ο Σέρβος, ο οποίος δεν έχασε ούτε ένα σετ στην πορεία του προς τον τίτλο (αποκλείοντας μεταξύ άλλων και τον Στέφανο Τσιτσιπά στα προημιτελικά), κατάφερε να θριαμβεύσει στο τουρνουά για πρώτη φορά από το 2015. Έφτασε παράλληλα τα 34 τρόπαια σε τουρνουά Masters 1000, ένα λιγότερο από τον Ράφαελ Ναδάλ.

Ενδιαφέρον σεμινάριο μπάσκετ

Στο Πολιτιστικό Κέντρο Ηρακλείου θα πραγματοποιηθεί σήμερα (6μμ), το Παγκρήτιο επιμορφωτικό σεμινάριο διαιτησίας, το οποίο διοργανώνει ο Σύνδεσμος Διαιτητών Μπάσκετ Κρήτης.

Ομιλητές θα είναι ο υπεύθυνος διαιτησίας της FIBA Europe και πρώην διεθνής διαιτητής Ντάβοριν Νάκιτς και οι πρώην διεθνείς διαιτητές FIBA και μέλη της ΚΕΔ Κώστας Κορομηλάς, Γιώργος Τανατζής.

Η ατζέντα των θεμάτων που θα συζητηθούν περιλαμβάνει ανάλυση κανονισμών καθώς και μηχανικής διαιτησίας.

Μ.Β.

Κόσμος στην πρεμιέρα του ΟΦΗ στην Α1 βόλεϊ
Ζεστή ατμόσφαιρα αλλά…

Πολύ όμορφη και ζεστή ήταν η ατμόσφαιρα στην πρεμιέρα του ΟΦΗ στην Α1 βόλεϊ στο ανακαινισμένο (για τις ανάγκες της κατηγορίας) «παλατάκι» του ΒΑΚ.

Ωστόσο τα κενά καθίσματα ήταν αρκετά και κατά τη γνώμη μας δεν δικαιολογούνται.

Να θυμίσουμε ότι στον αγώνα Κυπέλλου ΟΦΗ-Παναθηναϊκός το 2017 δεν έπεφτε καρφίτσα, με το τοπικό συγκρότημα τότε να αγωνίζεται στην Α2.

Επίσης είναι αδιανόητο την ίδια ώρα να διεξάγονται αγώνες της Α2 γυναικών στον ν. Ηρακλείου (ΑΘΛΕΣΗ-Καλαμάτα, Μεσσαρά-ΓΕΗ) και να χάνει αρκετός κόσμος του βόλεϊ την ευκαιρία να απολαύσει μία αναμέτρηση της Α1 ανδρών.