Εύκολη νίκη για τις γυναίκες του ΟΦΗ επί των Αμπελοκήπων

Ο ΟΦΗ έπαιξε με τη φωτιά, απέναντι στον Πανιώνιο, έδειξε τάσεις αυτοκτονίας, έκανε δώρο στον αντίπαλο τα δύο πρώτα σετ, αλλά αν και βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, είχε και πάλι την ποιότητα και την προσωπικότητα να πάρει τη νίκη με 3-2 στο τάι-μπρέικ και να συνεχίσει την πορεία του για την άνοδο στη Volley League.

Το παιχνίδι της 11ης αγωνιστικής της Pre League στο «Ανδρέας Βαρίκας», ήταν θρίλερ για γερά νεύρα. Τα δύο πρώτα σετ χάθηκαν στις λεπτομέρειες από τα λάθη της ομάδας του Νίκου Αντωνιάδη αλλά η συνέχεια ήταν διαφορετική.

Η εμπειρία του Μιχαήλοβιτς και του Ρουμελιωτάκη κράτησαν τον ΟΦΗ στη διεκδίκηση του αγώνα, με την κρητική ομάδα να φέρνει στα ίσια το ματς και να κυριαρχεί στο καθοριστικό τάι μπρέικ, πανηγυρίζοντας την πολύτιμη νίκη με 3-2 σετ που την επανέφερε στην κορυφή της κατηγορίας.«Θέλω να συγχαρώ τα παιδιά για τα ψυχικά αποθέματα που δείξανε και γυρίσανε το παιχνίδι από το 2-0.

Βγάλαμε στο γήπεδο ψυχή και προσωπικότητα και πήραμε μια μεγάλη νίκη, απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα. Για μας, κάθε παιχνίδι είναι τελικός», τόνισε ο προπονητής του ΟΦΗ, κ. Αντωνιάδης.

Τα σετ: 27-25, 25-23, 23-25, 15-25, 12-15.

ΟΦΗ (Αντωνιάδης): Mάκινεν, Ρουσόπουλος, Μιχελάκης (λ), Μιχαήλοβιτς, Καγιαλής, Ρουμελιωτάκης,  Καρατζάς, Καφαντάρης, Μπαρντακτζιάν, Κόκκινος.

Μέτρια εμφάνιση πραγματοποίησε η ΓΕΗ στο Μετς, χάνοντας

με 3-0 από το Παγκράτι για τη 14η αγωνιστική της Α2 βόλεϊ ανδρών. Η ηρακλειώτικη ομάδα υποχώρησε στην 9η θέση με 12β.

Τα σετ: 27-25, 25-17, 25-17

ΓΕΗ (Νάνος): Καρουζάκης, Σαλπιγκτής, Περπινάκης, Γιαννόπουλος, Βάζος, Γιαλυτάκης, Μαυρίδης (λ), Παπαδάκις Γ., Σαμαριτάκης, Τσάτσουλας, Σφακιανάκης

Απρόσμενη εντός έδρας ήττα με 3-2 από τον Φοίβο γνώρισε  ο Ν. ΟΠΕΡ, χάνοντας έδαφος στη μάχη της κορυφής.

Τα σετ: 25-21, 19-25, 23-25, 26-24, 8-15.

Εύκολα οι γυναίκες του ΟΦΗ

Χωρίς να δυσκολευτούν ιδιαίτερα, οι γυναίκες του ΟΦΗ κέρδισαν χθες στην έδρα τους την ουραγό ΑΕ Αμπελοκήπων με 3-0 σετ (25-20, 25-16, 25-21) και «έπιασαν» στην 5η θέση της Α2 τη Δάφνη Αγ. Δημητρίου.

ΟΦΗ (Προύφας): Kαλουτσάκη, Φανιουδάκη Ελ., Βεργετάκη, Κοζωνάκη, Παπουλίδου, Πρινιωτάκη, Φανιουδάκη Ν, Πιτσούλη, Αραμπατζή, Παπαδάκη, Βυνιχάκη, Μπελενιώτη, Ζάλλι, Ματαλλιωτάκη Θ. (λ).

Την ήττα με 3-0 σετ (25-21, 25-22, 25-20) γνώρισε η γυναικεία ομάδα του Ν. ΟΠΕΡ στην Ηλιούπολη.