Ο Κοκκίνης με τον Κωστανάσιο στο Εργοτέλης – Διαγόρας
Ο Κοκκίνης με τον Κωστανάσιο πανηγυρίζουν το πρώτο γκολ του Εργοτέλη

Ζωντανές διατήρησε ο Εργοτέλης τις λιγοστές ελπίδες του  να …προλάβει το τρένο των μπαράζ ανόδου της Σούπερ Λιγκ 2, μετά τη νικηφόρα πρεμιέρα του στα πλέι οφ και το 3-1 επί του Διαγόρα.

Αν και το «διπλό» του Λεβαδειακού στη Νεάπολη, δεν αποδείχθηκε ο καλύτερος συνδυασμός για τους «κιτρινόμαυρους»,  το σημαντικό είναι ότι οι παίκτες του Ταουσιάνη έβγαλαν στο γήπεδο τη διάθεση που απαιτούν οι συνθήκες για να τελειώσουν με χαμόγελα τη σεζόν και θα πάνε για έναν «τελικό» στη Λιβαδειά την Τετάρτη του Πάσχα.

Η αναμέτρηση του Παγκρητίου ήταν με… διαφορά η πιο ευχάριστη για τους ουδέτερους από όσες έχουν διεξαχθεί φέτος στο Ηράκλειο. Οι δυο ομάδες, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, έπαιξαν μόνο επίθεση και είναι ανεξήγητο το πώς έμεινε το σκορ στα φτωχά επίπεδα του 3-1.

Οι γηπεδούχοι κάλλιστα θα μπορούσαν να σημειώσουν άλλα 6 ή 7 τέρματα και παρ’ ότι διασφάλισαν το τρίποντο στο τελευταίο δεκάλεπτο, η αλήθεια είναι ότι δεν αγχώθηκαν ιδιαίτερα. Σίγουρα πάντως επειδή τα επόμενα ματς στα πλέι οφ δεν θα είναι τόσο ανοιχτά, θα πρέπει να προσέξουν περισσότερο την ανασταλτική τους λειτουργία, εάν θέλουν να κυνηγήσουν μέχρι τέλους τη 2η θέση.

Ο Εργοτέλης άνοιξε το σκορ μόλις στο τέταρτο λεπτό με τον Κοκκίνη που σκόραρε για 3ο σερί ματς, να πλασάρει από κοντά μετά από μεταβίβαση του Κατσούρι και έξυπνη προσποίηση του Κόνραντ.

Οι Ροδίτες πήραν τον έλεγχο του αγώνα μετά το πρώτο τέταρτο και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 25’ με τον ωραίο συνδυασμό τον Αλάεθ, Μπαστακού και το πλασέ του δεύτερου.

Στο 28’ μετά από βολέ του Κατσιμήτρου και λάθος εκτίμηση του Μπίντση, ο Κόνραντ έκανε σπριντ για να προλάβει τη μπάλα αλλά τελικά την έστειλε στο κάθετο δοκάρι.

Στην επανάληψη χάθηκε τελείως η μεσαία γραμμή και από τις δυο ομάδες, με αποτέλεσμα η μπάλα να ανεβοκατεβαίνει με απίστευτο ρυθμό. Παρά τα τεράστια αμυντικά κενά εκατέρωθεν, τα γκολ άργησαν.

Οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστιες ευκαιρίες με τους Μπουρσέλη, Κόνραντ, Κοκκίνη και στο 70’ κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Ποζατζίδη από τον Νάτση. Ωστόσο ο Μανουσάκης «σημάδεψε» το κάθετο δοκάρι από την άσπρη βούλα ενώ δύο λεπτά αργότερα, ακυρώθηκε τέρμα του Κουάτεγκ ως οφσάιντ.

Ο Διαγόρας απείλησε με τον Τσιαντούλα στο 76’ αλλά τελικά δε γλίτωσε το δεύτερο γκολ, το οποίο σημειώθηκε με πλασέ του αμαρκάριστου Μανουσάκη στο 82’.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ- ΔΙΑΓΟΡΑΣ

Στο 87’ ο Κουάτεγκ ανατράπηκε από τον Ρουγκάλα και ο Κόνραντ αξιοποίησε το δεύτερο πέναλτι για την ομάδα του, «γράφοντας» το τελικό 3-1.

Καλή η διαιτησία του Τσακαλίδη (Χαλκιδικής).

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Κατσιμήτρος, Κατσούρι (67’ Ντουμάνης), Σερβιλάκης (46’ Ποζατζίδης), Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Πέιος, Τσέλιος (62’ Αμπντουλαχί), Μπουρσέλης, Κοκκίνης (67’ Κουάτεγκ), Κωστανάσιος (46’ Μανουσάκης), Κόνραντ

ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Μπίντσης, Σανδραβέλης (46’ λ.τ. Γεωργίου), Νάτσης, Ρουγκάλας, Κωστούλας, Μανωλάκης (70’ Κοντοχρήστος), Λινάρδος (58’ Τσιαντούλας), Αλάεθ (46’ Σμυρλής), Μπαστακός, Μασούρας (58΄ Αθανασίου), Δημητρούλας.

ΤΑΟΥΣΙΑΝΗΣ: «Κάθε παιχνίδι είναι τελικός»

Ικανοποιημένος από το καλό ξεκίνημα του Εργοτέλη στα πλέι οφ, δήλωσε ο Γιάννης Ταουσιάνης, επισημαίνοντας ότι όλα τα παιχνίδια σε αυτή τη διαδικασία, έχουν τον χαρακτήρα τελικού:

«Βάση εικόνας και ευκαιριών αξίζαμε τη νίκη, σε ένα παιχνίδι πάρα πολύ ανοιχτό. Στο τέλος ευτυχώς η κατάληξη ήταν νικηφόρα για μας ώστε να ξεκινήσουμε όπως θέλαμε τα πλέι οφ και να διατηρήσουμε ζωντανές τις ελπίδες μας.

Ηρεμούμε, έχουμε μια εβδομάδα μπροστά μας, ώστε να προετοιμαστούμε για το επόμενο πολύ δύσκολο παιχνίδι, όπως θα είναι άλλωστε όλα τα ματς. Κάθε παιχνίδι είναι τελικός από εδώ και πέρα και κάθε αγωνιστική, δημιουργεί νέα δεδομένα. Θέλω να ευχηθώ Καλή Ανάσταση και Καλό Πάσχα σε όλο τον κόσμο με υγεία πάνω από όλα».

Αισιόδοξος από την πλευρά του, ο Ορέστης Κατσούρι: «Όσο μας επιτρέπει η βαθμολογία, θα κοιτάμε τη δεύτερη θέση. Θεωρώ ότι υπάρχουν ελπίδες και πιστεύω ότι είναι αρκετές, αρκεί σε κάθε παιχνίδι να δείχνουμε τον καλό μας εαυτό».