Τα παιδιά του Αθλόπολις σήκωσαν ψηλά την ελληνική σημαία στο Βαλκανικό πρωτάθλημα

Εξαιρετικές εμφανίσεις πραγματοποίησαν οι 10 αθλητές-τριες του Αθλόπολις που συμμετείχαν με την Εθνική ομάδα ζίου ζίτσου στο Βαλκανικό πρωτάθλημα, που πραγματοποιήθηκε στη Μπάνια Λούκα της Βοσνίας Ερζεγοβίνης.

Συνολικά κατέκτησαν 6 μετάλλια, ανεβάζοντας ψηλά τη χώρα μας στο βάθρο των νικητών, σε μία διοργάνωση όπου πήραν μέρος 20 κράτη, με 800 περίπου αθλητές-τριες.

Ο Γιάννης Σαμιώτης πήρε χρυσό μετάλλιο, αργυρά κατέκτησαν οι

Σοφία Ψυλλάκη, Ζένια Ξενάκη, Σταύρος Γεργεριτάκης και χάλκινα οι Γιάννης Μαρκάκης, Στέλιος Κόκκινος.

Καλή παρουσία είχαν επίσης οι Αχιλλέας Παπαγιαννόπουλος, Γιώργος Μορφιαδάκης και Δημήτρης Καλαϊτζάκης που έχασαν στον «μικρό» τελικό και κατέλαβαν την 5η θέση σε πολύ δύσκολες κατηγορίες. Τέλος, την 9η θέση κατέκτησε ο Νικόλας Σταματάκης.

«Νιώθω πολύ περήφανος και δικαιωμένος για τους αθλητές μου, για την προσπάθειά τους, την επιμονή τους και τον αγώνα τους. Ευχαριστώ αρχικά την προπονητική μου ομάδα, Μαρία και Πόπη, τους πρωταθλητές μου Μάνο και Μάριο και όλους τους αθλητές-τριες που στήριξαν και δούλεψαν μ’ αυτά τα παιδιά», τόνισε ο προπονητής της Ακαδημίας Αθλόπολις Γιώργος Ζαϊμάκης

και πρόσθεσε:

«Θα ήθελα να ευχαριστήσω ιδιαίτερα τους γονείς που βρίσκο-νται πάντα δίπλα, μου εμπιστεύ-

ονται τα παιδιά τους και στηρίζουν την ομάδα μας. Τέλος, ευχαριστώ και συγχαίρω την ελληνική ομοσπονδία μας και ιδιαίτερα την πρόεδρό μας κ. Χαριτοπούλου που για άλλη μία φορά ήταν δίπλα στους αθλητές της ελληνικής αποστολής».

Επόμενος σταθμός για την ομάδα του Αθλόπολις, είναι το Παγκόσμιο πρωτάθλημα ζίου ζίτσου που θα γίνει τον Οκτώβριο στο Άμπου Ντάμπι.