Ειρήνη Βασιλείου

Το «δύο στα δύο» έκανε η Ειρήνη Βασιλείου στο 35ο Πανελλήνιο πρωτάθλημα κλειστού στίβου που πραγματοποιήθηκε στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, κάτω από ιδιόρρυθμες συνθήκες εν μέσω καραντίνας και με περιορισμένες συμμετοχές αθλητών-τριών.

Μετά τα 400μ., η Ηρακλειώτισσα πρωταθλήτρια έκοψε πρώτη το νήμα και στα 200μ., με το εξαιρετικό 23.53’’, πανηγυρίζοντας

για πρώτη φορά στην καριέρα της, ένα… νταμπλ σε Πανελλήνιο κλειστού.

Η αθλήτρια του Άρη Βισκαδουράκη και της ΑΕ Μεσογείων, βρέθηκε πολύ κοντά στο ατομικό της ρεκόρ 23.51 και παράλληλα απέδειξε πως με αυτές τις επιδόσεις στα 200 μ., είναι σε θέση να κυνηγήσει ακόμα καλύτερους χρόνους στο βασικό της αγώνισμα, τα 400 μέτρα, λίγες εβδομάδες πριν από το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Πολωνίας.

Η Βασιλείου άφησε στη δεύτερη θέση την Κορίνα Πολίτη

(ΓΣ Χαϊδαρίου) με 24.25 και στην τρίτη την Ανδριάνα Φέρρα (Ολυμπιακός) με 24.31.

Τέσσερα μετάλλια ο «Βενιζέλος»

Ένα χρυσό και τρία αργυρά μετάλλια ήταν ο απολογισμός των αθλητών του ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα.

Στη δέκατη νίκη του σε Πανελλήνιο κλειστού έφθασε ο Κώστας Δουβαλίδης που τερμάτισε πρώτος στα 60 μ. εμπόδια με 7.67.

Τα δύο από τα τρία αργυρά μετάλλια του χανιώτικου συλλόγου κατέκτησαν τα αδέλφια Δόση στο άλμα σε ύψος. Η Παναγιώτα Δόση με άλμα 1.83, ισοφάρισε το ατομικό της ρεκόρ ενώ ο νεαρότερος αδελφός της Γιώργος, ανέβηκε κι εκείνος στο δεύτερο σκαλί του βάθρου με 1.93.

Το τρίτο αργυρό μετάλλιο κατέκτησε ο Γιάννης Νυφαντόπουλος στα 60μ  με 6.77, επίδοση που πέτυχε σε προκριματικό και τελικό και είναι παράλληλα όριο  για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Μετάλλιο (χάλκινο) και για τον Σητειακό, με τον Χάρη Ξενιδάκη να τερματίζει τρίτος στα 400μ. με 49,16’’.

Έχασε η Στεφανίδη!

Την πρώτη της ήττα εντός συνόρων μετά από 10 χρόνια, γνώρισε η Κατερίνα Στεφανίδη!

Η πολύ αποφασισμένη Ελένη Πόλακ, χάλασε το πολυετές σερί νικών της κορυφαίας επικοντίστριας. Μάλιστα με το εξαιρετικό της άλμα στα 4.71μ., η Πόλακ «έκλεισε» θέση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες, αφήνοντας δεύτερη την Στεφανίδη με 4.61μ.

Με 6.23μ, η πρωταθλήτρια του τριπλούν Βούλα Παπαχρήστου, πήρε το χρυσό μετάλλιο. H Σοφία Καΐσίδου υπερασπίστηκε τον τίτλο της  στη σφαιροβολία, με βολή στα 14.72μ.

Ο Ανδρέας Δημητράκης έκανε την επίθεσή του στην τελευταία στροφή των 3000μ., πέρασε τον Μάριο Αναγνώστου και τερμάτισε πρώτος με ατομικό ρεκόρ 8:03.99. Στα 3000μ. γυναικών, πρώτευσε η Αναστασία Μαρινάκου με 9.26.12.

Ένα μόλις άλμα στα 8μέτρα, χρειάστηκε ο Μίλτος Τεντόγλου για να διατηρήσει τον τίτλο του πανελληνιονίκη στο μήκος.

Σήμερα εξάλλου ο ΣΕΓΑΣ αναμένεται να ανακοινώσει την Εθνική ομάδα που θα πάρει μέρος στο Βαλκανικό πρωτάθλημα κλειστού στίβου, το οποίο θα γίνει το ερχόμενο Σάββατο 20/2 στην Κωνσταντινούπολη.