ΟΦΗ-Χανιά

Ούτε στην τελευταία αγωνιστική του α’ γύρου της Γ’ Εθνικής δεν κατάφερε ο ΟΦΗ να κάνει την εκτός έδρας υπέρβαση. Η ομάδα του Ηρακλείου πάλεψε στη Λαμία κόντρα στον δυνατό Έσπερο αλλά λύγισε στο φινάλε με 61-56 και θα χρειαστεί να καλύψει αρκετό έδαφος στη συνέχεια για να βρεθεί στην πρώτη τετράδα.

Ο ΟΦΗ «έχτισε» μια διαφορά στο ξεκίνημα του αγώνα, προηγήθηκε με 18-11 και έκλεισε με +9 το πρώτο δεκάλεπτο (21-12). Στη δεύτερη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν και στο +11 (27-16) όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι Λαμιώτες επέστρεψαν και πήγαν με το -6 στα αποδυτήρια (36-30).

Ο ΟΦΗ πήρε και πάλι προβάδισμα 9 πόντων (39-30) στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, όμως η απάντηση του Εσπέρου ήταν άμεση. Το ντέρμπι «άναψε» για τα καλά στο «Χαλκιοπούλειο», με τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα ενός καλαθιού στο 30’ (46-44).

Με ένα σερί 7-0, ο ΟΦΗ προηγήθηκε με 51-48 στις αρχές της τελευταίας περιόδου όμως από κει και πέρα δεν ανταποκρίθηκε στις απαιτήσεις του αγώνα. Η περιφερειακή του αστοχία (με εξαίρεση τον Καραλή) αλλά και δύο τυχερά τρίποντα των Δαχρεντζή, Κατράνα, έγειραν την πλάστιγγα υπέρ του Εσπέρου.

«Χάσαμε ένα πολύ σημαντικό ματς για τη συνέχειά μας στο πρωτάθλημα. Θεωρώ ότι κρίθηκε στο πρώτο μέρος, όταν πήραμε διαφορά 11 πόντων και τη χάσαμε γρήγορα. Είχαμε προβλήματα με το χαμηλό σχήμα που χρησιμοποιήσαμε αναγκαστικά, λόγω των φάουλ των ψηλών μας και η επίθεσή μας γενικά δε λειτούργησε σωστά. Στο τέλος, ο νικητής κρίθηκε στις λεπτομέρειες και ο Έσπερος κέρδισε δίκαια. Πρέπει να κοιτάξουμε μπροστά και να εκμεταλλευθούμε την έδρα μας στον δεύτερο γύρο» τόνισε ο τεχνικός του ΟΦΗ Βασίλης Ράλλης.

Τα 10λεπτα: 12-21, 30-36, 46-44, 61-56.

ΈΣΠΕΡΟΣ Λ. (Σοφογιάννης): Στογίλκοβιτς, Μπερτσιμάς, Σέττος 20 (1), Πάππος, Ρουμελιώτης 10, Ματζούκας, Φύκας 2, Παπαργυρόπουλος 4, Φούντας 1, Δαχρεντζής 6 (1), Κατράνας 18 (3), Παπανικολάου.

ΟΦΗ (Ράλλης): Μητρόπαπας 2, Κριθινάκης 6, Μαϊστρέλλης 1, Τσερκιτζόγλου, Καρλάφτης 2, Αγαπιάδης 10, Βασιλειάδης 3, Καραλής 18 (4), Τσιλόγλου, Πάλλης 14.

Πλήρωσε το κακό α’ ημίχρονο

Το κάκιστο πρώτο του ημίχρονο που τον έφερε πίσω στο σκορ ακόμα και με 22 πόντους στο φινάλε (43-21) πλήρωσε ο ΑΟΚ Χανιά στην αναμέτρηση με τον Έσπερο Καλλιθέας εκτός έδρας (68-52).

10 ΛΕΠΤΑ: 20-9, 43-21 56-39, 68-52.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (ΓΡΑΨΑΣ): Αγγελόπουλος 6 (1), Καραγιαννίδης 7 (1), Χατζηκίδης 5 (1), Καρλάφτης 3, Χαρούνι 6 (1), Κατσούρης 13, Κρητικός, Βλασοπουλος 7, Κ.Χαρούνι 11, Κακαβούλας, Βάρσος 10 (1)

ΑΟΚ ΧΑΝΙΑ (ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ): Αράπης 3 (1), Κουτσαβδής, Αλεξίου, Υφαντόπουλος 11 (3), Σαράντης 14 (2), Μπαγάκης, Πούρος 2, Σκαμνάκης 6, Κολαρετάκης 2, Αδοντάκης 4, Τασιούδης 10, Παπαδάκης.