Οι αθλητές και οι αθλήτριες της Μεσσαράς

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Νίκος Χατζηγεωργίου της Α.Λ. Μεσσαράς, στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Νέων Ανδρών του Ξίφους Μονομαχίας που πραγματοποιήθηκε στο ΟΑΚΑ. Μετά το χρυσό στην κατηγορία του πριν από 2 εβδομάδες, ο ταλαντούχος ξιφομάχος ανέβηκε στο βάθρο και της μεγαλύτερης κατηγορίας, αποδεικνύοντας ότι βρίσκεται σε εξαιρετική φόρμα.

Ό 16χρονος Χατζηγεωργίου εντυπωσίασε νικώντας πιο έμπειρους αθλητές. Συγκεκριμένα επιβλήθηκε του Κλαουδάτου (ΠΓΣ) με 15-8, του Γκώνη (ΟΞΙ Φλώρινας) με 15-8 και του Μακρή (Ίριδα) με 15-7 και βρέθηκε στην πρώτη τετράδα, αντιμέτωπος με τον πρωταθλητή Αβραμίδη (Μ.Αλέξανδρος Κορδελιού) από τον οποίο έχασε, μένοντας στην τρίτη θέση.

Ο Γιάννης Γρηγοριάδης χάνοντας στον πόντο (15-14) από τον Αλχαζίδη (Μ.Αλέξανδρος Κορδελιού) δεν κατάφερε να μπει στους πρώτους «16» και τελικά κατέλαβε τη 19η θέση.

Ο Γιώργος Μαλλιαράκης παρά τις ελάχιστες προπονήσεις λόγω Πανελληνίων, κατάφερε με δύο νίκες να περάσει στον 2ο γύρο όπου έχασε από τον Μπουγάτσο (Ακρίτες) με 15-11. Έτσι, έμεινε στην 38η θέση σε σύνολο 51 συμμετοχών. Στις γυναίκες, οι αθλήτριες της Μεσσαράς κατέλαβαν τις εξής θέσεις (σε σύνολο 62 συμμετοχών):

Τσακιράκη Άννα, 42η

Μελαμπιανάκη Ελένη, 48η

Σφακιανάκη Εβελίνα, 48η.

Στα ομαδικά, οι άνδρες της Μεσσαράς πήραν την 5η  θέση αφού έχασαν με 40-35 από την μετέπειτα πρωταθλήτρια ομάδα του Πανελληνίου, ενώ η ομάδα των γυναικών ηττήθηκε από τον ΓΑΣ Χολαργού με 45-36 και κατέλαβε την 9η θέση. Το ΔΣ της Αθλητικής Λέσχης Μεσσαράς συγχαίρει τους αθλητές-τριες και τους προπονητές Δημήτρη Φουστανάκη, Φανή Ξαγοραράκη και ευχαριστεί την ANEK- Blue Star Ferries για τη μεταφορά της αποστολής προς και από Πειραιά.