Ο Φουστανάκης

Πολύ καλή παρουσία είχαν οι ξιφομάχοι της Αθλητικής Λέσχης Μεσσαράς στο κύπελλο Ελλάδας που διοργάνωσε στη Βάρη Αττικής ο τοπικός σύλλογος Λ.Ο. Βάρης.

Οι αγώνες ήταν στο Ξίφος Μονομαχίας στη κατηγορία Εφήβων-Νεανίδων (13-17 ετών).

Στους εφήβους συμμετείχαν 55 αθλητές και ο Νίκος Μουρτζάκης μετά από ένα εκπληκτικό πρώτο γύρο (5 νίκες 1 ήττα) και ένα νικηφόρο νοκ άουτ κατάφερε να περάσει στους 16 της διοργάνωσης και να καταλάβει την 12η θέση αφού αποκλείστηκε από το Τσώκα.

Τρουλινός της Μεσσαράς
Οι Μουρτζάκης και Τρουλινός της Μεσσαράς

Οι Οι Μουρτζάκης της Μεσσαράςκαι Τρουλινός της Μεσσαράς
Ο Γιάννης Τρουλινός κατάφερε να περάσει το πρώτο γύρο με 3 νίκες και 3 ήττες και με ένα νικηφόρο νοκ άουτ μπήκε στους 32. Στη συνέχεια έχασε στις λεπτομέρειες από τον Μπάστα του ΟΣΑ και τελικά κατέλαβε την 24η θέση.

Οι άτυχοι   ήταν η νεανίδα  της ομάδας Εβελίνα Σφακιανάκη που λόγω απαγορευτικού δεν ταξίδεψε Σάββατο βράδυ με τη προπονήτρια του συλλόγου Φανή Ξαγοραράκη.

Στον αντίποδα των αγώνων εφήβων νεανίδων στη Βάρη στο ΟΑΚΑ πραγματοποιήθηκε το 1ο κύπελλο Βετεράνων ξιφομάχων με τη συμμετοχή 26 αθλητών. Από τη Μεσσαρά συμμετείχε ο προπονητής της ομάδας Δημήτρης Φουστανάκης που κατάφερε να περάσει στους 8 καλύτερους και να αποκλειστεί από τα μετάλλια από τον Ξυνό  (Σπάρτακος) με 10-9 καταλαμβάνοντας τελικά την 7η θέση.

Το ΔΣ της Αθλητικής Λέσχης Μεσσαράς συγχαίρει τους συμμετέχοντες στην αποστολή και ευχαριστεί την ANEK-Blue Star FERRIES για την εξυπηρέτηση και την ασφάλεια που παρείχαν στην αποστολή σε ένα πολύ δύσκολο λόγω απαγορευτικού ταξίδι.