Ο κ. Φουστανάκης με αθλητές της Μεσσαράς

Ικανοποιητική ήταν η παρουσία των αθλητών της Α.Λ. Μεσσαράς στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα παμπαίδων-παγκορασίδων (10-13 ετών) στο ξίφος μονομαχίας που έγινε στο ΟΑΚΑ.

Ο Κώστας Λιονάκης μπήκε στην πρώτη 8αδα, αν και 12 ετών, κατακτώντας τελικά την 7η θέση και χάνοντας για ένα χτύπημα (9-8) το μετάλλιο.

Πολύ καλή ήταν η εμφάνιση του Νίκου Μουζάκη που κατέλαβε την 13η θέση. Η πρώτη εμφάνιση σε Πανελλήνιο πρωτάθλημα του Γιώργου Λεμονάκη συνοδεύτηκε από μια εξαιρετική παρουσία στον πρώτο γύρο (3 νίκες) αλλά δεν κατάφερε να μπει στους «32».

Τελική θέση για τον βενιαμίν της ομάδας, η 44η.

Στα ομαδικά, τα τρία αγόρια κατάφεραν να αποκλείσουν τον Χολαργό και να μπουν στις οκτώ πρώτες ομάδες του πρωταθλήματος αλλά στη συνέχεια ο δρόμος για ένα μετάλλιο σταμάτησε στην ομάδα του «Ξιφομάχου».

Τα κορίτσια της Μεσσαράς παρόλο που δεν βρέθηκαν στην καλύτερη φόρμα τους, κατάφεραν ανάμεσα σε 60 αθλήτριες να μπουν και οι τρεις στις 32 πρώτες αλλά καμία δεν κατάφερε να μπει στις «16». Η Εβελίνα Σφακιανάκη κατέλαβε τη 18η θέση, η Μαρία Κριάρη την 19η και η Μαριλένα Γρηγοριάδη, πάρα το καλό ξεκίνημα, περιορίστηκε στην 23η θέση.

Στο ομαδικό, τα κορίτσια της Μεσσαράς έχασαν στις λεπτομέρειες από την Ίριδα (45-42), την ευκαιρία να μπουν στην τετράδα και κατέλαβαν την 6η θέση

Το Δ.Σ της Α.Λ. Μεσσαράς συγχαίρει τους μικρούς αθλητές και ευχαριστεί τους γονείς αλλά και την ANEK -Blue Star Ferries για την χορηγία μεταφοράς και αυτής της αποστολής.