18η θέση στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα ξιφασκίας εφήβων στο Κάιρο ο Νικόλας Χατζηγεωργίου
Μεγάλη επιτυχία του Χατζηγεωργίου

Τη 18η θέση στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα ξιφασκίας εφήβων που διεξήχθη στο Κάιρο της Αιγύπτου, κατέλαβε ο Νικόλας Χατζηγεωργίου της Αθλητικής Λέσχης Μεσσαράς «Καπετάν Μιχάλης Κόρακας».

Ο Μεσσαρίτης αθλητής, στην πρώτη του συμμετοχή σε διεθνή διοργάνωση εκτός Ελλάδας, κατάφερε να κάνει έναν φανταστικό πρώτο γύρο στο ξίφος μονομαχίας με 5 νίκες και μία ήττα, καταλαμβάνοντας την 9η θέση στον όμιλό του και να περάσει έτσι απευθείας στους «64» της διοργάνωσης (91 αθλητές συνολικά η συμμετοχή).

Για να προκριθεί στους «32», νίκησε τον Αρμένιο Νταβτιάν με 12-9 και στον επόμενο αγώνα που θα τον έφερνε στους «16» της διοργάνωσης, έχασε από τον Τούρκο Έλιμπολ και κατέλαβε τελικά τη 18η θέση. Μια θέση που αποτελεί σημαντική επιτυχία για τα ελληνικά χρώματα, ιδιαίτερα εάν αναλογιστεί κανείς τη μεγάλη αποχή από τους αγώνες λόγω των περιοριστικών μέτρων.

«Ευχαριστούμε σαν σύλλογος την οικογένειά του που μέσα στη λαίλαπα του covid-19, έδειξαν εμπιστοσύνη στους προπονητές μας και στον Γιώργο Πασσά, προπονητή τού Άριστον Παιανίας, που προσφέρθηκε να συνοδέψει τον Νίκο σε αυτό το ταξίδι», τονίζει στην ανακοίνωσή της η Α.Λ. Μεσσαράς και ευχαριστεί ακόμα την χορηγό εταιρεία Phaistos Networks και προσωπικά τον κ.  Χατζηδάκη «για την εμπιστοσύνη που έδειξε στον αθλητή μας, δίνοντάς του την ευκαιρία να δοκιμάσει τις δυνάμεις του σε μία δύσκολη αρένα. Νικόλα, σε ευχαριστούμε που για άλλη μια φορά μας έκανες περήφανους».