Οι αθλητές της Μεσαράς που πήραν το χάλκινο μετάλλιο

Άλλο ένα μετάλλιο πανελλήνιου πρωταθλήματος κατέβασαν οι Μεσσαρίτες ξιφομάχοι της Αθλητικής Λέσχης Μεσαράς.

Συγκεκριμένα, η ομάδα Νέων Ανδρών του Ξίφους Μονομαχίας της Α.Λ.ΜΕΣΣΑΡΑΣ αποτελούμενη από τους Στέλιο Φουστανάκη Παύλο Γρηγοριάδη και Γιώργο Μαλλιαράκη κατάφερε να κερδίσει παλικαρίσια την τρίτη θέση.

Ξεκινώντας από τη θέση 3 σε 11 ομάδες πέρασαν χωρίς αγώνα στις 8 πρώτους. Στη συνέχεια έπαιξαν με την ομάδα της Ίριδας, την οποία νίκησαν στο πόντο  (45-44) και κατάφεραν να μπουν στην τετράδα.

Στον ημιτελικό αντιμετώπισαν τη δυνατή ομάδα του ΟΞΙΦΛΩΡΙΝΑΣ, με τον πρωταθλητή Ελλάδος του Σαββάτου Τσώκα Αστέριο στις τάξεις της αλλά και τον χάλκινο Γκόγκο Φίλιππα που είχε πάρει το χάλκινο μετάλλιο. Παρ’ όλα αυτά οι Μεσσαρίτες ξιφομάχοι τους κοίταξαν κατάματα και για 6 πόντους  (45-39) δεν πέρασαν αυτοί στον τελικό.

Στον μικρό τελικό όμως μίλησε η εμπειρία του Φουστανάκη που μαζί με το πάθος των συμπαικτών του κατάφεραν να λυγίσουν την αντίσταση του Μέγα Αλέξανδρου Κορδελιού και να φέρουν άλλο ένα μετάλλιο στη Μεσσαρά.

Στα ατομικά ανάμεσα σε 74 αθλητές οι Μεσσαρίτες πέρασαν τον πρώτο γύρο με 6 νίκες. Ο Φουστανάκης  (Νο 1 στο κλασμαν) με 5 νίκες 1 ήττα, ο Γρηγοριάδης και με 2 νίκες και 4 ήττες ο Μαλλιαράκης, χάνοντας από τον Νιφόρο (ΆΞΙΟΝ ΠΕΙΡΑΙΩΣ), έμεινε στην 36η θέση.

Ο Γρηγοριάδης νίκησε τον Δούνη  (Λ.Ο.ΒΑΡΗΣ), πέρασε στους 32 και τον Καζάκο (ΟΞΙΦΛΩΡΙΝΑΣ) και πέρασε στους 16. Την είσοδο στην 8αδα την έχασε από τον Αβραμίδη  (Μ.Α.ΚΟΡΔΕΛΙΟΥ) και κατέλαβε την 12η θέση.

Ο Φουστανάκης αφού πέρασε απευθείας στους 32, νίκησε τον Πινάκα  (Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΟΡΔΕΛΙΟΥ) και πέρασε 16άδα. Τον Μαρκόπουλο Π. (ΟΣΑ) Και πέρασε στους 8 όπου αντιμετώπισε τον Φίλιππα Γκόγκο και σταμάτησε πριν το βάθρο… τελική θέση 5ος!

Για μια άκρως επιτυχημένη αποστολή μίλησε ο προπονητής της ομάδας Φουστανάκης Δημήτρης που ανέβασε μια ομάδα τελείως διαφορετική από αυτή που υπολόγιζε, μιας και ο Τσακιράκης Θοδωρής  (6ος στη κατηγορία) είχε υποχρεώσεις στη σχολή του, ο Χατζηγεωργίου Νίκος είναι στην ανάρρωσση από τραυματισμό και ο Μπουχαλάκης έμεινε στις Μοίρες μετά από ίωση.

Το Δ.Σ της Αθλητικής Λέσχης Μεσσαράς για άλλη μια φορά ευχαριστεί την κοινοπραξία ANEK – BLUE STAR FERRΙΕS για τη βοήθεια στη μετακίνηση της αποστολής της ομάδας και συγχαίρει τους αθλητές για αυτό το μετάλλιο που έφεραν στην ομάδα.