Πάνω η Βαρβέρη και κάτω η ομάδα της Μεσσαράς
Η Βαρβέρη

Στη Θεσσαλονίκη αγωνίστηκαν οι αθλητές του Θησέα Ηρακλείου και της Αθλητικής Λέσχης Μεσσαράς και συγκεκριμένα στο Διεθνές Κύπελλο «Ξιφομάχος» ανδρών – γυναικών (ξίφος μονομαχίας). Η Φανή Βαρβέρη του Θησέα κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο ενώ η Αννα Χαλκιά βρέθηκε στην 24η θέση. Στους άνδρες, την καλύτερη εμφάνιση έκανε ο Θωμάς Βαρβέρης που κατέλαβε την 22η θέση ενώ ο Βασίλης Αφορόζης πήρε την 55η.

η ομάδα της Μεσσαράς

Η Μεσσαρίτικη ομάδα συμμετείχε με τέσσερις αθλητές.  Ο Στέλιος Φουστανάκης κατέλαβε τη 10η θέση μιας και δεν κατάφερε να περάσει το εμπόδιο του Τσώκα (έχασε 13-12 στο τελευταίο δευτερόλεπτο) για να μπει στην οκτάδα.  Ο Πολύκλειτος Ρέγκος μετά από τρεις νίκες και τρεις ήττες στον πρώτο γύρο, πέρασε στους «64» όπου αντιμετώπισε τον μετέπειτα κυπελλούχο Κύπριο Αλέξανδρο Ταλιώτη. Χάνοντας με 15-9, κατέλαβε την 43η θέση.

Ο Στέλιος Φουστανάκης του Κωνσταντίνου, πήρε την 72η θέση στους πρώτους αγώνες ανδρών που έλαβε μέρος και ο Μιχάλης Χαριστάκης.