Ξιφασκία Οι μικροί της Μεσσαράς
Οι μικροί της Μεσσαράς

Αρκετές εμπειρίες αποκόμισαν οι μικροί αθλητές ξιφασκίας της Μεσσαράς στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παμπαίδων.

“Οι μεσσαρίτες ξιφομάχοι που πρώτη φορά έλαβαν μέρος σε Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στάθηκαν ισοι προς ίσον απέναντι συους αντιπάλους τους και έζησαν τη στιγμή τού αγώνα…

Οι συμμετοχές αρκετές αλλά από λίγες ομάδες. 36 αγόρια έλαβαν μέρος. Ο Βαγγέλης Λιονάκης απο τούς μικρότερους στην κατηγορία κατάφερε να περάσει στον δεύτερο γύρο με 2 νίκες στην πουλ αλλα στη συνέχεια αποκλείστηκε από τον Χιωτελη (Ο.ΞΙ.Γλυφάδας) και κατέλαβε την 21η θεση.

Ο συνομήλικος του Γιώργος Μουρτζάκης την 31η και ο Γιάννης Λιονάκης τη 33η” αναφέρει ανακοίνωση του συλλόγου. Στο ομαδικό η Μεσσαρά αντιμετώπισε τη ΓΕ Φλώρινας από την οποία έχασε και πήρε τελικά την 5η θέση.

“Ο σύλλογος ευχαριστεί τους γονείς των αθλητών που συμμετείχαν στην αποστολή και ιδιαίτερα τον αθλητή Λιονακης Γιάννη ο οποίος ανταποκρίθηκε στο κάλεσμα τού συλλόγου να συμμετάσχει στους αγώνες μετά από μεγάλο διάστημα αποχής από τη Ξιφασκία προκειμένου να δώσει το παρών η ομάδα στα ομαδικά αλλά και να δώσει την ευκαιρία στους συναθλητές του να παίξουν  αγώνες.

Σκοπός επετεύχθη και οι αθλητές μας έζησαν Την εμπειρία του αγώνα μετά από μεγάλο διάστημα αποχής” καταλήγει η ανακοίνωση του συλλόγου.