ΞΙΦΑΣΚΙΑ: 3ος ο Φουστανάκης της Μεσσαράς
Ο Φουστανάκης με τον προπονητή πατέρα του

Την 3η θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ξιφασκίας Ανδρών κατέκτησε ο Στέλιος Φουστανάκης της Μεσσαράς που έγινε στο ΟΑΚΑ.

“Ο Μεσσαρίτης ξιφομάχος παρόλο που μπήκε κρύος στον αγώνα και έχασε τον πρώτο αγώνα μετά ξεκίνησε τις νίκες μέχρι τον ημιτελικό που έχασε από τον μετέπειτα πρωταθλητή Τσώκα Νϊκο (Ο.Ξ.Ι. ΦΛΩΡΙΝΑ).

Στην πορεία νίκησε τον Κουτελόπουλο (ΠΑΟ), στους 64, στους 32 νίκησε τον συναθλητή του Τσακιράκη Θοδωρή (ΑΛΜ) και πέρασε στους 16. Εκεί επιβλήθηκε του Τάσση (ΙΡΙΔΑ) και στη συνέχεια για να περάσει στα μετάλλια νίκησε το Νο 1 της Πανελληνιας κατάταξης Καββαδία (ΠΑΟ) και πέρασε στην τελική τετράδα όπου έχασε τη συμμετοχή του στον τελικό με 15-12.

Ο Τσακιράκης Θοδωρής, μετά από απουσία 4 ετών επανήλθε και σταμάτησε πάνω στο Φουστανάκη, τελική θέση 31ος.

Ο Αυγουστάκης Μανώλης που κι αυτός αποκλείστηκε από τον συναθλητή του Τσακιράκη κατετάγη 34ος ο Συρμος Μιχάλης, 40ος ο Θεοδωρής Βαγγέλης, 58ος και 65ος ο αειθαλής Χαριστάκης Μιχάλης!

1ος: Τσώκας Νίκος (ΟΞΙΦ)

2ος: Ταλιώτης Αλεξ (ΑΚΡΙΤΕΣ)

3οι: Φουστανάκης Στέλιος (ΑΛΜ), Αβραμίδης Θοδωρής (ΚΟΡΔΕΛΙΟ).