Ο Μάκινεν του ΟΦΗ σε φάση από το ματς με τον Πανιώνιο

Μετά από ένα ματς-θρίλερ, ο ΟΦΗ κέρδισε τον Πανιώνιο με 3-2 σετ στο κλειστό γυμναστήριο του ΒΑΚ, ξεκινώντας με το δεξί τις υποχρεώσεις του (από τη 2η αγωνιστική) στην Pre League βόλεϊ.

Οι παίκτες του Νίκου Αντωνιάδη προηγήθηκαν με 2-0 στα σετ και είχαν δυο ματς μπολ στο τρίτο, προκειμένου να πάρουν ένα «καθαρό» τρίποντο. Ωστόσο έδωσαν το δικαίωμα στον Πανιώνιο να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης, ισοφαρίζοντας 2-2 κι έτσι όλα κρίθηκαν στη ρώσικη ρουλέτα του ται-μπρέικ.

Εκεί ο Πανιώνιος είχε τέσσερα ματς μπολ, ο ΟΦΗ δύο και τελικά νικητές αναδείχθηκαν οι γηπεδούχοι με 20-18, μετά από καρφί του Μιχάηλοβιτς. Να σημειωθεί ότι ο ΟΦΗ έχασε στην τελευταία προπόνηση τον Καρατζά, ο οποίος μεταφέρθηκε με σκωληκοειδίτιδα στο νοσοκομείο ενώ στο δεύτερο σετ, έχασε και τον δεύτερο κεντρικό του, τον Γκόνα, με αποτέλεσμα να παίξει με δυο πασαδόρους, στην εξάδα (Ρουσσόπουλος-Μπαρντακτζιάν). «Το σημαντικό είναι ότι παρά τις αντίξοες συνθήκες, κερδίσαμε το παιχνίδι. Κρατάμε τη νίκη και την αφιερώνουμε στον Καρατζά», τόνισε ο κ. Αντωνιάδης.

Τα σετ: 26-24, 25-22, 25-27, 22-25, 20-18.

ΟΦΗ (Αντωνιάδης):  Γκόνας, Γωνιωτάκης, Κουκιάς, Μιχελάκης (λ), Μπαρντακτζιάν, Ρουσσόπουλος, Ρουμελιωτάκης, Μάκινεν, Δαρίδης, Μιχάηλοβιτς, Καφαντάρης.

Την τρίτη ήττα της σε 4 ματς στην Α2 Ανδρών γνώρισε η ΓΕΗ, χάνοντας με 3-0 στην Πάτρα από τον Ερμή  (25-15, 25-19, 25-17).

Ο Ν. ΟΠΕΡ έκανε το «4 στα 4», κερδίζοντας και τη Γλυφάδα στο Ρέθυμνο με 3-0 (29-27, 25-17, 27-25).

Στιγμιότυπο από την αναμέτρηση γυναικών ΟΦΗ - Αργυρούπολη

Σε ένα ακόμα ματς κόντρα σε έναν έμπειρο αντίπαλο, τα 17χρονα κορίτσια της ομάδας βόλεϊ του ΟΦΗ, τα βρήκαν…σκούρα και ηττήθηκαν με 3-0 σετ (25-20, 25-23, 25-11), στο κλειστό γυμναστήριο του ΒΑΚ για την 4η αγωνιστική της Α2.

Εκτός έδρας ήττα με 3-2 από την Αγ. Παρασκευή, γνώρισε ο Ν.ΟΠΕΡ (27-25, 25-17, 14-25 18-25, 18-16).