Οι αθλητές του «Ηράκλειο» ΟΑΑ που διακρίθηκαν σε Χανιά και Ρέθυμνο

Αξιόλογες εμφανίσεις πραγματοποίησαν οι ταλαντούχοι τενίστες-τριες του «Ηράκλειο» ΟΑΑ στα Παγκρήτια πρωταθλήματα και τουρνουά που πραγματοποιήθηκαν σε Χανιά και Ρέθυμνο.

Στα Χανιά έγινε το 2ο Παγκρήτιο πρωτάθλημα για αγόρια και κορίτσια 12 και 16 ετών, όπου το «Ηράκλειο ΟΑΑ» σε συνέχεια των επιτυχημένων εμφανίσεων των αθλητών του, κατάφερε να κερδίσει τις τρεις από τις τέσσερις συνολικά κατηγορίες, αφού οι αθλητές-τριες του κατέκτησαν 8 πρώτες, δεύτερες και τρίτες θέσεις!

Στην κατηγορία 12 ετών, οι αθλήτριες του Ομίλου κυριάρχησαν, κατακτώντας όλα τα μετάλλια. Την πρώτη θέση πήρε η Ελένη Λεβεντάκη που στον τελικό κέρδισε την Ρωξάνη Ζαχαράκη με 6-3, 7-5. Τις τρίτες θέσεις κατέκτησαν η Ελευθερία Βασιλάκη που έχασε από τη Λεβεντάκη με 6-2, 6-3 και η Βασιλίνα Πανταζοπούλου που ηττήθηκε από τη Ζαχαράκη με 6-3, 6-3. Στην ίδια κατηγορία στην οκτάδα, μπήκαν η Αγουρίδα και η Σταματάκη, ενώ στη 16αδα παρέμεινε η Βιανιτάκη.

Ο Γιώργος Αποστολάκης ήταν ο νικητής της κατηγορίας 12 ετών, κερδίζοντας τον Μαρκα- ντωνάκη (Ο.Α. Σούδας) με 6-3, 6-3. Στον ημιτελικό νίκησε τον συμπαίκτη του Βασίλη Κληρονόμο (6-0, 6-2), ο οποίος πήρε το χάλκινο μετάλλιο. Ο Γιώργος Τρούλης μπήκε στην οκτάδα αφού κέρδισε τον συμπαίκτη του Κωνσταντίνο Αποστολάκη.

Στα αγόρια 16 ετών, Δημήτρης Μπουνάκης πήρε την πρώτη θέση, κερδίζοντας στον τελικό τον Κόκκαλη (Γ.Σ. Λυβικός) με 6-4, 6-4. Ο Βασίλης Τζωρμπατζάκης έφτασε στην οκτάδα αφού κέρδισε τον Περδικάκη (Ο.Α. Σούδας) ενώ ο Νικόλας Αμανάκης παρέμεινε στους «32».

Τέλος στην κατηγορία κορίτσια 16 ετών, την τρίτη θέση πήρε η Αλίκη Ζαχαράκη, που στον ημιτελικό έχασε δύσκολα από τη Δημητριάδη (5-7, 6-3, 7-5). Η Μαρία Ζαχαράκη έχασε στις «16» από τη Σινάνη (Ο.Α. Σούδας) με 7-5, 6-4.

Στο Ρέθυμνο διεξήχθη το 2ο Ενωσιακό τουρνουά για παιδιά 14 ετών και το 1ο Ενωσιακό για παιδιά ηλικίας 10 ετών, όπου το «Ηράκλειο ΟΑΑ» συμμετείχε με 9 αθλητές και αθλήτριες.

Οι μικροί τενίστες που αγωνίστηκαν στην κατηγορία κάτω των 10 ετών, τα πήγαν πολύ καλά, κατακτώντας μάλιστα και δύο τρίτες θέσεις.

Ο Σταύρος Στρατάκης αγωνίστηκε στον ημιτελικό με τον Λειβαδιτάκη από τον οποίο έχασε με 7-5 και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Ο Αλέξανδρος Τιτάκης- Καρτσωνάκης αγωνίστηκε στον άλλο ημιτελικό με τον Αραβοσιτά, χάνοντας με 6-0.

Οι Ηρακλής Χρηστάκης και Γιάννης Αποστολάκης, κατάφεραν να φτάσουν στην οκτάδα με τον Χρηστάκη να χάνει από τον Στρατάκη (6-3), ενώ ο Αποστολάκης έχασε από τον Λειβαδιτάκη (7-5).

Στον πρώτο γύρο έχασαν ο Μάνος Χρηστάκης και ο Κωνσταντίνος Πετράκης, από τους Λειβαδιτάκη και Αραβοσιτά αντίστοιχα.

Ο Κωνσταντίνος Πετράκης και ο Μάνος Χρηστάκης συμμετείχαν και στο consolation ταμπλό, όπου ο Πετράκης πήρε την πρώτη θέση ενώ ο Χρηστάκης έφτασε στα ημιτελικά.

Στην κατηγορία 14 ετών, ο Νικόλας Αμανάκης έφτασε στην οκτάδα, όπου έχασε από τον Βεγόπουλο (Τενιστική Ακαδημία) με 4-1, 4-0. Ο Γιώργος Τσαπάκης έφτασε στους «16», όπου ηττήθηκε από τον Παπαδάκη (Φιλία) με 1-4, 4-0, 10-5.

Στα κορίτσια 14 ετών, η Μαρία Ζαχαράκη έφτασε στην οκτάδα, όπου έχασε από την Κορωνάκη (Ο.Α. Σούδας) με 4-2, 4-2.

Το Δ.Σ. του «Ηράκλειο» ΟΑΑ συγχαίρει με ανακοίνωσή του όλους τους αθλητές για τις διακρίσεις και την προσπάθεια που κατέβαλαν, τους προπονητές τους Μανόλη Δολιανίτη, Κώστα Τζιγκουνάκη, Νίκο Μελισσουργάκη για το έργο που επιτελούν και τους γονείς για τη στήριξη των παιδιών τους.