Ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης και η Άννα Ντέντα κατέκτησαν το χρυσό στο ομαδικό

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκληρώθηκε η ελληνική παρουσία στο World Boccia Challenger που πραγματοποιήθηκε στα «Δύο Αοράκια», αφού οι Παραολυμπιονίκες, Γρηγόρης Πολυχρονίδης και Άννα Ντέντα, ήταν σαρωτικοί και κέρδισαν το χρυσό μετάλλιο στο ομαδικό.

Οι δύο Έλληνες αθλητές προκρίθηκαν στα ημιτελικά της κατηγορίας BC3 χωρίς να χάσουν ούτε ένα παιχνίδι και στην αναμέτρηση με την Ισπανία, δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους αντιπάλους τους να τους απειλήσουν. Κέρδισαν με 5-0 και πέρασαν στον τελικό για να διεκδικήσουν το χρυσό μετάλλιο.  Εκεί κλήθηκαν να αντιμετωπίσουν την ομάδα της Ιταλίας, την οποία στελέχωσαν οι Μαρκίσιο και Γκαραβαγκλία. Σε ένα πολύ ανταγωνιστικό παιχνίδι η ελληνική ομάδα επικράτησε με 3-2 κι έτσι πρόσθεσε ακόμα ένα χρυσό μετάλλιο στην συλλογή της από αυτή την διοργάνωση. Το αργυρό μετάλλιο κατέληξε στην Ιταλία και το χάλκινο στη Σουηδία.

Το δεύτερο ελληνικό δίδυμο, η Χρυσή Μόρφη Μέτζου και ο Νίκος Κωνσταντόπουλος συμμετείχαν στο ομαδικό της κατηγορίας BC4. Οι δύο Έλληνες αθλητές αντιμετώπισαν αρχικά την ομάδα της Βρετανίας αλλά ηττήθηκαν με σκορ 7-0. Στη συνέχεια η Μόρφη ένιωσε αδιαθεσία κι έτσι η ελληνική ομάδα δε συμμετείχε στους υπόλοιπους αγώνες.

Συνολικά η Εθνική ομάδα κατέκτησε 7 μετάλλια στα ατομικά και τα ομαδικά αγωνίσματα του World Boccia Challenger 2023. Αναλυτικά οι θέσεις των Ελλήνων αθλητών στην επιτυχημένη διοργάνωση του Ηρακλείου: