ΠΟΛΟ: με τον ΠΑΟΚ ο ΟΦΗ

Στις κακές εμφανίσεις επέστρεψε η ομάδα πόλο του ΟΦΗ, χάνοντας με 11-5 από τον Απόλλωνα στην Ηλιούπολη, για τη 10η αγωνιστική της Α1. Οι παίκτες του Μάκη Βολτυράκη άντεξαν ουσιαστικά μιάμιση περίοδο στον αγώνα, με τους γηπεδούχους να παίρνουν στη συνέχεια τα ηνία και να φθάνουν σε μία άνετη επικράτηση.

Η ομάδα του Ηρακλείου αιφνιδίασε τον περσινό της συνοδοιπόρο στην Α2, μπαίνοντας μπροστά στο σκορ 2-0, με τα τέρματα των Κλήμου, Παπανικολάου. Πριν ολοκληρωθεί όμως το πρώτο οκτάλεπτο, ο Μοσκόφ έφερε το ματς στα ίσια (2-2) για να αυξηθεί σε 4-0 το σερί των γηπεδούχων και με 4-2 να λήξει το πρώτο ημίχρονο.

Ο ΟΦΗ είχε χάσει την επαφή του με την αντίπαλη εστία, γεγονός που τον λύγισε και στην άμυνα. Ο Απόλλων προηγήθηκε με 6-2, πριν μειώσει ο Βασιλάκης για να ακολουθήσουν άλλα 5 τέρματα των γηπεδούχων (11-3). Απλώς στο φινάλε οι Καλής, Βασιλάκης μείωσαν σε 11-5, δίνοντας ένα τέλος στο απίστευτο σερί 11-1 του Απόλλωνα που είναι βέβαια μία από τις πιο ποιοτικές ομάδες της κατηγορίας.

Τα 8λεπτα: 2-2, 2-0, 3-1, 4-2.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜ. (Κατρουζανάκης): Γρηγοριάδης, Μαυρωτάς 2, Τρόβας, Φωκάς 1, Μοσκόφ 3, Καλιοράκης, Παπαδόπουλος Γ., Λέκιτς 2, Παπάκος, Δερμιτζάκης Δ. 2, Δερμιτζάκης Χ. 1, Καστανάκης, Μιχαλόπουλος, Γιαννουρής.

ΟΦΗ (Βολτυράκης): Τσαβολάκης, Παπανικολάου 1, Σιράπογλου, Τσικβινίτζε, Βασιλάκης 2, Γεωργόπουλος, Τζακχάια, Πίσσας, Ιερωνυμάκης, Κλήμος 1, Γιγουρτάκης, Καλής 1.

Την ίδια τύχη με τον ΟΦΗ είχε και ο ΝΟ Χανίων στο εκτός έδρας παιχνίδι του με τη Γλυφάδα (15-7). Στα άλλα χθεσινά ματς είχαμε: Εθνικός- Χίος 8-5, Πανιώνιος- Βουλιαγμένη 2-8, Υδραϊκός- Π. Φάληρο 5-6. Το ματς ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός θα γίνει αύριο.