Α1 ΠΟΛΟ: στα Χανιά ο ΟΦΗ

Κατώτερος των περιστάσεων αποδείχθηκε ο ΟΦΗ στο κρητικό ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής της Α1 πόλο, χάνοντας με το καθαρό 10-4 από τον ΝΟΧ στα Χανιά. Η ομάδα του Μάκη Βολτυράκη έχασε τελείως τη συγκέντρωσή της μετά το ξεκίνημα του δεύτερου οκταλέπτου και παραδόθηκε πλήρως στις ορέξεις των γηπεδούχων, που είχαν σε μεγάλη μέρα τον Μάνθο Βουλγαράκη.

Μάλιστα μετά από αυτήν την ήττα, ο ΟΦΗ έμεινε η μοναδική ομάδα χωρίς πόντο στην κατηγορία, με την ανηφόρα να είναι μεγάλη στη συνέχεια…

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ικανοί στην πρώτη περίοδο να διεκδικήσουν ένα θετικό αποτέλεσμα στο ντέρμπι ουραγών. Ανταπέδωσαν με τον Βασιλάκη το προβάδισμα που έδωσε στα Χανιά ο Κατσουλάκης, με τον Γεωργόπουλο να μειώνει σε 3-2 στις αρχές της δεύτερης περίοδου

. Από κει και μετά όμως, τα φώτα «έσβησαν» για τον ΟΦΗ, που δέχθηκε τέσσερα τέρματα για το 7-2, πριν μειώσει ο Σιράπογλου σε 7-3 στο φινάλε του τρίτου οκταλέπτου.

Τίποτα δεν άλλαξε και στην τελευταία περίοδο, με το κρεσέντο των γηπεδούχων να ολοκληρώνεται στο 10-3 και τον Τζακχάια απλά να μειώνει στην εκπνοή για το τελικό 10-4.

Ο ΟΦΗ οφείλει τώρα να εκμεταλλευθεί τη νέα διακοπή του πρωταθλήματος και αρχής γενομένης από το εκτός έδρας ματς με τον Υδραϊκό (25/11), να παλέψει για μια καλύτερη πορεία στο δεύτερο μισό του α΄ γύρου.

Τα 8λεπτα: 1-1, 3-1, 4-1, 3-1

ΝΟΧ (Μαχαίρας): Λεβεντάκης, Φλώρος, Πολύζος, Παπαδόπουλος, Αγιωργούσης, Αποστολάκης, Βουλγαράκης 5, Χαριτάκης, Μπαριωτάκης 1, Κατσουλάκης 2, Μαραγκουδάκης, Μαζοκοπάκης 2, Πολογεώργης, Χάλαρης, Παπαμανωλιουδάκης

ΟΦΗ (Βολτυράκης): Τσαβολάκης, Παπανικολάου, Σιράπογλου 2, Τσικβινίτζε, Βασιλάκης 1, Γεωργόπουλος 1, Τζακχάια 1, Πίσσας, Λεονταράκης, Κλήμος, Γιγουρτάκης, Καλής, Καβουσάνος, Αλάτσης, Σπυριδάκης.

Ολυμπιακός-Χανιά.
*Για την 4η αγωνιστική της α’ φάσης της Α1 γυναικών, ο ΝΟ Ρεθύμνου κέρδισε με 18-13 στο Ηράκλειο τον Τρίτωνα Αμαρουσίου.