Μετά από 28 χρόνια το Αρκάδι πήρε τον τίτλο στους εφήβους

Μετά από ένα συγκλονιστικό τελικό που κρίθηκε πραγματικά στις λεπτομέρειες, το Αρκάδι κατέκτησε το Παγκρήτιο πρωτάθλημα βόλεϊ εφήβων, νικώντας με 3-2 τη ΓΕΗ στον τρίτο

και καθοριστικό αγώνα που έγινε στο σχεδόν κατάμεστο «Μελίνα Μερκούρη» του Ρεθύμνου.

Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτός ήταν ο πρώτος τίτλος για το Αρκάδι σε οποιαδήποτε κατηγορία, μετά το 2010, όταν είχε κατακτήσει το πρωτάθλημα παμπαίδων, και ο δεύτερος στους εφήβους μετά τον παρθενικό το 1994!

Η ΓΕΗ που έχει τεράστια παράδοση (και) και στη συγκεκριμένη κατηγορία, προηγήθηκε με 2-1 στα σετ όμως στο τέταρτο έπαθε μπλακ άουτ, δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να οδηγήσουν το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί, το Αρκάδι προηγήθηκε με 14-8 όμως οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» με σερί 6-0, οδηγώντας το σετ στην παράταση.

Τελικά, οι Ρεθυμνιώτες πήραν τους δύο πόντους που χρειάζονταν και μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς, αναδείχθηκαν πρωταθλητές.

Στη συνέχεια, πραγματοποιήθηκαν οι απονομές, με τα ασημένια μετάλλια να απονέμουν στους παίκτες της ΓΕΗ ο πρόεδρος του Αρκαδίου, Νίκος Προβιάς και ο έφορος του τμήματος βόλεϊ, Φώτης Τσιμπούκας, ενώ την αντίστοιχη απονομή προς το Αρκάδι πραγματοποίησε ο προπονητής της ΓΕΗ, Νικήτας Νικητάκης, σε μία πολύ όμορφη κίνηση fair play.

Τα σετ: 25-18, 17-25, 23-25, 25-12, 16-14

ΑΡΚΑΔΙ (Χαραλαμπίδης – Σταυρουλάκης): Λάσκα, Ζουμπουλάκης, Παρασκευόπουλος, Ανδρεδάκης, Μπαρκάτσας, Αστρινάκης, Τζιράκης, Σαμωνάκης (λ), Δρουδάκης (λ), Δραμιτινός, Μπιστόλας, Μαμαλάκης, Παπαδάκης

ΓΕΗ (Νικητάκης): Μαρκόπουλος, Μενδρινός, Σφακιανάκης, Σαλπιγκτής, Λαδουκάκης Ν. (λ), Κούκιας, Λουλακάκης, Βάζος, Πρασανάκης, Γκουφάς, Λουλακάκης Γ., Σπιταδάκης (λ)

Η ΕΣΠΕΚ συγχαίρει με ανακοίνωσή της το Αρκάδι και του εύχεται καλή επιτυχία στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα.

Στους άνδρες, ο Ηρόδοτος με τη νίκη του κόντρα στο Αρκάδι, «έπιασε» στην κορυφή τον ΣΦΠΧ, ο οποίος έχασε βαθμό στο ματς με τον Ν. ΟΠΕΡ ενώ στις γυναίκες ο Πήγασος σημείωσε την όγδοη νίκη του σε 9 ματς.