Ο Σικούκου σε μια ενέργειά του στο μτς του ΟΦΗ με τον Μίλωνα

Την ευκαιρία να πάρει έστω έναν βαθμό στην έδρα του Μίλωνα έχασε ο ΟΦΗ, γνωρίζοντας με 3-1 σετ, την τέταρτη ήττα του στη φετινή Volley League.

Η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα έκανε την καλύτερη φετινή της εμφάνιση, απέναντι στην ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος και αν ήταν πιο ψύχραιμη στο τελείωμα των δύο πρώτων σετ, σίγουρα θα είχε πιο ουσιαστικά κέρδη από το ματς.

Ο ΟΦΗ συμβάδιζε στο σκορ στα δύο πρώτα σετ με τον αντίπαλό του, καθοδηγούμενος αρχικά από τον Αμπράο και στη συνέχεια από τον Σικούκου. Ωστόσο παρότι οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν και στα δύο σετ (στο 2ο μάλιστα είχαν και σετ μπολ), υπέπεσαν σε αβίαστα λάθη, δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να τα κατακτήσουν με 25-23 και 27-25.

Ο Μίλωνας έφθασε μια ανάσα από την «καθαρή» νίκη, όταν προηγήθηκε με 23-19 στο τρίτο σετ αλλά υπολόγισε χωρίς τον Χήρα που «διέλυσε» την υποδοχή του από το σερβίς και με φοβερό σερί 6-0, με συνεχόμενα μπλοκ, ο ΟΦΗ ξαναμπήκε στο ματς, μειώνοντας σε 2-1.

Στο τέταρτο και καθοριστικό όπως αποδείχθηκε σετ, οι παίκτες του Δεληκώστα έμειναν από δυνάμεις, με συνέπεια οι γηπεδούχοι να φθάσουν σχετικά εύκολα στην κατάκτησή του με 25-18 και στο τελικό 3-1, έχοντας πρωταγωνιστές τον γερόλυκο Βούλγαρο Γιορντάνοφ (30π.) και τον 17χρονο Νανόπουλο.

«Κάποια λάθη στα τελειώματα των δύο πρώτων σετ, μας κόστισαν ακριβά. Πήραμε ανέλπιστα το τρίτο, ίσως γιατί ο αντίπαλος χαλάρωσε. Είμαι ευχαριστημένος επιθετικά από Σικούκου και Αμπράο, αλλά όχι από τον Τζάρβις που δε μας έχει βοηθήσει ως τώρα», τόνισε ο τεχνικός του ΟΦΗ.

Ο προπονητής του Μίλωνα Σάκης Ψάρρας δήλωσε: «Συγχαρητήρια στον ΟΦΗ, ήταν ανταγωνιστικός και παίξαμε ένα ωραίο παιχνίδι. Επρεπε να νικήσουμε πιο γρήγορα αλλά στο 4ο σετ δείξαμε χαρακτήρα».

Τα σετ: 25-23, 27-25, 23-25, 25-18

ΜΙΛΩΝ (Ψάρρας): Θεοδόσης 4, Ανδρεάδης 11, Γιορντάνοφ 30, Μολίνα 19, Εφραιμίδης 2, Χερ 3 / Χανδρινός (λ.), Νανόπουλος 7, Δημητούλης 1.

ΟΦΗ (Δεληκώστας): Τζάρβις 4, Χήρας 8, Σικούκου 16, Αντάμι 2, Βαϊόπουλος 9, Αμπράο 14 / Τσαδήμας (λ.), Μπαρντακτζιάν, Αραμπόπουλος, Τσαλικιάν.

10.Αριστοτέλης 2            .3-14

*Την επόμενη αγωνιστική (27/11), ο ΟΦΗ υποδέχεται τον Φοίνικα Σύρου.

Πήρε πόντο η ΓΕΗ

Έναν βαθμό κέρδισε η ΓΕΗ στον Πειραιά από την ΑΕ Αρμενίων, χάνοντας με 3-2 για την 4η αγωνιστική της Α2 βόλεϊ ανδρών.

Τα σετ: 27-29, 25-17, 22-25, 25-17, 15-9

Ο ΣΦΠΧ νίκησε με 3-2 στα Χανιά την Ολυμπιάδα Πατρών. Ο Ν.ΟΠΕΡ πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στην Α2 γυναικών, κερδίζοντας με 3-1 εκτός έδρας τους Αμπελόκηπους (18-25, 15-25, 25-22, 19-25).