Φάση από το ματς ΟΦΗ-Πανιώνιος

Άσχημη αγωνιστική για τον ΟΦΗ και τη Μεσσαρά στις Εθνικές κατηγορίες βόλεϊ. Οι «ασπρόμαυροι» ηττήθηκαν στο σπίτι τους από τον Πανιώνιο με 3-0 και απώλεσαν τις λιγοστές ελπίδες που είχαν για τη συμμετοχή στα μπαράζ ανόδου. Η ομάδα των Μοιρών κέρδισε μεν με 3-2 την Πετρούπολη αλλά ο βαθμός που έχασε από μια αδύναμη ομάδα ίσως της κοστίσει την 4η προνομιούχο θέση στην Pre League Γυναικών.

Ήττα-μαχαιριά για τον ΟΦΗ

Το όνειρο της διεκδίκησης της 2ης θέσης στην Α2 που οδηγεί στα μπαράζ ανόδου «έσβησε» για τον ΟΦΗ μετά την εντός έδρας ήττα από τον Πανιώνιο με 3-0. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις του αγώνα, παλεύοντας ουσιαστικά μόνο το δεύτερο σετ. Έτσι «έπεσαν» στην 4η θέση του ομίλου και απομακρύνθηκαν 6 βαθμούς από τη δεύτερη Παλλήνη. Τα σετ : 19-25, 25-27, 19-25. Στο ντέρμπι ουραγών της 13ης αγωνιστικής, ο ΣΦΠΧ νίκησε με 3-1 τον Απόλλωνα Π.

«Πύρρειος» νίκη της Μεσσαράς

«Καθαρή» νίκη επιζητούσε η Μεσσαρά στο εντός έδρας παιχνίδι της με την προτελευταία Πετρούπολη, όμως λίγο έλειψε να χάσει και το ματς. Η επικράτηση με 3-2 λύτρωσε μεν τις γηπεδούχες αλλά ο χαμένος βαθμός ίσως αποβεί μοιραίος στην εξέλιξη του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Παναγιώτη Ιωάννου υποχρεώθηκε να κυνηγάει στο σκορ από την αρχή του αγώνα και εν τέλει κατάφερε να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ. Εκεί η Πετρούπολη προηγήθηκε με 8-6 όμως με αντεπίθεση διαρκείας η Μεσσαρά έκανε την ανατροπή, μη χάνοντας άλλον πόντο.

Εκτός από ένα βαθμό, η ομάδα των Μοιρών έχασε με τραυματισμό και τη βασική της πασαδόρο Τζίνα Ξαγοραράκη, η οποία δεν έπαιξε στα δύο τελευταία σετ.

Τα σετ: 25-27, 25-17, 19-25, 25-14, 15-8.

ΜΕΣΣΑΡΑ (Ιωάννου): Ξαγοραράκη Β., Τσοπούλου, Ξαγοραράκη Τ., Ποδαρά, Αποστολάκη, Μαυρέα /  Σαμπάτη (λ), Γεωργιλά.

ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ (Παπαϊωάννου): Εικοσπεντίδου, Κοτσαμπά, Καράτερζη, Κατσιμπούλα, Δημητροπούλου, Καπνιά / Πολίτη (λ), Πανοπούλου, Μασούρα, Φωκιανού, Σκλιβανίτη.

Σε άλλα ματς της 16ης αγωνιστικής της Pre League, είχαμε:

Αιγάλεω- ΧΑΝΘ 3-1, Λαμία- Ηλυσιακός 3-2, Θέτις- Απόλλων Π. 3-0, Βριλήσσια – Πανιώνιος 0-3.

Στη βαθμολογία, η Μεσσαρά είναι στην 5η θέση με 29β. και απέχει δύο πόντους από τον τέταρτο Πανιώνιο.

Για τη 16η αγωνιστική της Α2 Γυναικών, ο ΟΠΕΡ έχασε με 3-2 στην Ηλιούπολη (25 – 18, 29-27, 21-25, 17-25, 15-12).