Ο Τζιουμάκας πανηγυρίζει με τον κ. Δεληκώστα το «διπλό» του ΟΦΗ

Με το …καλημέρα, ο Γιώργος Τζιουμάκας έδειξε ότι θα είναι  ο ηγέτης της αντεπίθεσης που επιχειρεί ο ΟΦΗ, για να πετύχει  τη σωτηρία στη Volley League.

Με τον διεθνή διαγώνιο να …πυροβολεί ασταμάτητα, ο ΟΦΗ έκανε εντυπωσιακό πέρασμα από τη Σκύδρα, επικρατώντας με 3-0 του Αριστοτέλη, τον οποίο άφησε μόνο του στην τελευταία θέση.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη για την ομάδα του Κώστα Δεληκώστα και αυτή, όπως στον πρώτο γύρο (6/11), απέναντι στον νεοφώτιστο Αριστοτέλη.

«Για μας δεν υπήρχε άλλο αποτέλεσμα εκτός από τη νίκη και τους τρεις βαθμούς. Ηταν παιχνίδι δίχως αύριο, ώστε να μείνουμε σε τροχιά σωτηρίας», τόνισε ο προπονητής του ΟΦΗ και αναφέρθηκε στους Τζιουμάκα, Ντεμιρτσί που βελτίωσαν εντυπωσιακά το αγωνιστικό πρόσωπο της ομάδας του:

«Η παρουσία του Τζιουμάκα, ανέβασε όλη την ομάδα. Είναι ένας παίκτης εγνωσμένης αξίας. Επίσης, βελτιωμένη ήταν η εικόνα και του Ντερμιρτσί. Με την προσθήκη ενός κεντρικού, θα είμαστε ακόμα καλύτεροι».

Από την πλευρά του, ο Γιώργος Τζιουμάκας δήλωσε: «Ηταν ένα πολύ σημαντικό ματς που το ήθελαν και οι δύο ομάδες. Μπήκαμε με θέληση και πείσμα για τη νίκη, δεν κάναμε λάθη και τα καταφέραμε. Τώρα κοιτάμε τον αγώνα Κυπέλλου με την Κηφισιά και μετά το εκτός έδρας ματς με τον ΠΑΟΚ. Ο στόχος είναι να σωθεί η χρονιά».

Ο πρόεδρος του ΟΦΗ Γιάννης Δανδάλης ήταν αρχηγός της αποστολής και έδωσε συγχαρητήρια στους αθλητές της ομάδας του.

Τα σετ: 23-25, 21-25, 15-25

Στα άλλα ματς της 12ης αγωνιστικής: Πήγασος-Φοίνικας 0-3, Κηφισιά-ΠΑΟΚ 0-3, Παναθηναϊκός-Μίλωνας 3-1, Ολυμπιακός-Αθλος (σήμερα).

Ηττα της ΓΕΗ

Η ΓΕΗ ηττήθηκε με 3-0 σετ (25-14, 25-23, 25-21) στην έδρα της Κερατέας για τη 12η αγωνιστική της Α2 βόλεϊ ανδρών.

Η ομάδα του κ. Τσαντίδη δε μπόρεσε να βάλει δύσκολα στους γηπεδούχους, με εξαίρεση το δεύτερο σετ που έχασε στη λεπτομέρεια.

Η ΓΕΗ παρέμεινε στους 11 βαθμούς και στην 8η θέση της βαθμολογίας μετά από 12 παιχνίδια.

Ο ΣΦΠΧ κέρδισε με 3-0 άνευ αγώνα τον Ιωνικό που έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα.

Θύμα ανατροπής έπεσαν οι γυναίκες του Ν. ΟΠΕΡ, χάνοντας με 3-2 στην έδρα τους από τον Ηρακλή Κηφισιάς, σε ματς της 12ης αγωνιστικής της Α2.

Τα σετ: 25-11, 25-23, 13-25, 21-25, 14-16.