Βήμα πρόκρισης ο ΠΑΟΚ 2-2 στην Σουηδία
Δυο φορές πανηγύρισαν οι παίκτες του ΠΑΟΚ στο Μάλμε και πήραν αποτέλεσμα που τους δίνει αβαντάζ ενόψει της ρεβάνς

Ο  ΠΑΟΚ  έμεινε όρθιος στη μάχη του στη Σουηδία. Ο Δικέφαλος ήρθε ισόπαλος 2-2 με την Μάλμε στο πρώτο παιχνίδι για τον 3ο προκριματικό του Τσάμπιονς Λιγκ και πλέον πάει για all in στη ρεβάνς της Τούμπας την επόμενη εβδομάδα.

Ο Γιάνσον στο 28ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Πριν από τη λήξη του πρώτου μέρους και συγκεκριμένα στο 45′, ο Τάισον έφερε το ματς στα ίσα.

Ο Νανάσι έβαλε ξανά σε θέση οδηγού τους Σουηδούς στο 67′. Ο ΠΑΟΚ δεν το παράτησε και στο 75ο λεπτό πέτυχε εκ νέου την ισοφάριση.

Η ρεβάνς στην Τούμπα είναι προγραμματισμένη την Τρίτη 13 Αυγούστου στις 20:30. Θυμίζουμε πως ο Δικέφαλος, εάν προκριθεί, θα αντιμετωπίσει στα playoffs του Champions League, έναν εκ των Σπάρτα Πράγας – Στεάουα.

Μάλμε: Ντάλιν, Λάρσεν, Γιάνσον, Ζέτερστρεμ, Μπουσανέλο, Μπολίν (Αλί 83’), Γιόνσεν, Πένια, Νανάσι, Τελίν, Μποτχάιμ (Κρίστιανσεν 65’).

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε, Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Σβαμπ (Καμαρά 73’), Οζντόεφ, Ζίβκοβιτς (Ντεσπόντοφ 73’), Κωνσταντέλιας (Μουργκ 83’), Τάισον, Μπράντον (Τισουντάλι 69’)