ΠΟΑ-Φωστήρας: Ο Τριανταφύλλου

Τεράστιο βήμα παραμονής έκανε χθες ο ΠΟΑ, κερδίζοντας με 1-0 τον Φωστήρα στο Ατσαλένιο. Οι “πράσινοι” ήταν ανώτεροι και επικράτησαν δίκαια με γκολ του Τάσου Τριανταφύλλου που έχασε και πέναλτι, ενώ αν δεν υπήρχε ο Αθανασόπουλος ο ΠΟΑ θα μπορούσε να είχε καθαρίσει πολύ νωρίτερα το παιχνίδι. Πλέον η ομάδα του Μανόλη Σουτζή έφτασε τους 24 βαθμούς και κρατάει την τύχη στα χέρια της σε ό,τι αφορά το θέμα της παραμονής.

Το παιχνίδι είχε πολύ πάθος και ένταση και στο φινάλε είχαμε και ολιγόλεπτη διακοπή, αλλά τέλος καλό όλα καλά για τον ΠΟΑ που θα ήταν άδικο να μην πάρει τη νίκη.

Στο πρώτο μέρος έγινε ένα καλό ματς με αρκετές φάσεις και γρήγορο ρυθμό. Ο ΠΟΑ μπήκε πιο δυνατά και έχασε ευκαιρίες, ενώ ο Φωστήρας ισορρόπησε και απείλησε και αυτός από την πλευρά του, όμως καμιά ομάδα δεν κατάφερε να βρει δίχτυα, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν και μια άτυχη στιγμή με τον τραυματισμό του Χατζηανδρέου που έγινε αναγκαστική αλλαγή στο 26’ με τον Ντάμπος να παίρνει τη θέση του.

Πάντως ο Χατζηανδρέου είχε την πρώτη ευκαιρία στο 2’ με το σουτ που έκανε, στέλνοντας τη μπάλα άουτ, ενώ την ίδια τύχη είχε σουτ του Τριανταφύλλου στο 4’.

Ο Φωστήρας απάντησε με μια κεφαλιά του Σίμωση που κατέληξε άουτ στο 11’ και με μια κεφαλιά του Κωνσταντινίδη στο 21’ μετά από σέντρα του Πατσατζόγλου που έφυγε άουτ.

Το ημίχρονο έκλεισε με ένα σουτ του Φραγκιαδάκη στο 25’ που πέρασε άουτ και μια προβολή του Πετράκη στο 35` που είχε την ίδια κατάληξη.

Στο δεύτερο μέρος, ο ΠΟΑ συνέχισε να αναζητά  το γκολ, και είχε τη μεγάλη ευκαιρία στο 58’ με το πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε ο Τριανταφύλλου, αλλά απέκρουσε ο Αθανασόπουλος.  Ο γκολκίπερ του Φωστήρα είχε κι άλλη μια διπλή σωτήρια επέμβαση στο 65’ σε προσπάθεια του Πατινιώτη πριν έρθει η λύτρωση για τους “πράσινους” στο 77’, με τον Τριανταφύλλου που  σκόραρε,  παίρνοντας τη ρεβάνς για το χαμένο πέναλτι και έδωσε ένα τρίποντο-χρυσάφι στην ομάδα του.

Στις καθυστερήσεις υπήρξε ένταση και διακοπή με τον Φωστήρα να διαμαρτύρεται για τη συμπεριφορά μερίδας οπαδών του ΠΟΑ. Τα πνεύματα ηρέμησαν περίπου δέκα λεπτά αργότερα και ο διαιτητής σφύριξε τη λήξη με την ατμόσφαιρα να έχει ηρεμήσει.

Διαιτήτευσε ο  Δημητρόπουλος (Δυτ. Αττικής) με βοηθούς τους Λιοδάκη, Δασκαλομαρκάκη (Ρεθύμνου).

ΠΟΑ: Παπαδάκης, Βρετός, Τζανής, Πατινιώτης, Χαρίτος, Χαμαλάκης, Πετράκης, Τριανταφύλλου (89’ Λιδάκης), Φραγκιαδάκης, Ρουμπάκης (80’ Μπερκης), Χατζηανδρέου (26’ Ντάμπος λ.τ.)

ΦΩΣΤΗΡΑΣ: Αθανασόπουλος, Χουστουλάκης, Μανδήλης (78’ Πρίκας), Τσώνης, Πατσατζόγλου, Καλημέρης, Κωνσταντανίδης, Σκάρος, Σίμωσης (60’ Νάστος), Δωροβίνης (70’ Πίσας), Παπανικολάου.

ΣΟΥΤΖΗΣ: «Δίκαιη η νίκη μας»

Δίκαιη χαρακτήρισε τη νίκη του ΠΟΑ ο Μανόλης Σουτζής. Ο προπονητής των πρασίνων δήλωσε για το παιχνίδι: «Ήμασταν πολύ καλοί και δεν αφήσαμε περιθώρια στον αντίπαλό μας.

Είχαμε την πρωτοβουλία εκτός από ένα 10λεπτο στο τέλος του ημιχρόνου και δεν απειληθήκαμε καθόλου.

Επιβάλαμε τον ρυθμό μας και είχαμε ευκαιρίες και χαμένο πέναλτι πριν από το γκολ. Συγχαρητήρια στους παίκτες μας και συνεχίζουμε την προσπάθεια μας».

Στον ΠΟΑ θεωρούν ότι με 1-2 βαθμούς ακόμα στα εναπομείναντα παιχνίδια (με Ηρόδοτο και Ηλυσιακό στο Ατσαλένιο) θα έχει επιτευχθεί ο στόχος της παραμονής.

Επεισοδιακό ήταν το φινάλε της αναμέτρησης με παίκτη του Φωστήρα να τραυματίζεται λίγο πριν το τέλος και να φεύγει από το γήπεδο με ασθενοφόρο. Μάλιστα η διοίκηση του Φωστήρα εξέδωσε ανακοίνωση, με την οποία διαμαρτύρεται, χωρίς πάντως να έχει, όπως αναφέρει, παράπονα από τον επίσημο ΠΟΑ.