Βγάζει την αποστολή του ΟΦΗ  ο Ράσταβατς για την Τούμπα

Επικίνδυνη  έξοδο στην Τούμπα έχει αύριο ο ΟΦΗαντιμετωπίζοντας τον ΠΑΟΚ στις 21:00 στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ.

Ο ΟΦΗ πηγαίνει στην Θεσσαλονίκη με μοναδικούς απόντες τον τραυματία Μπρεσάν και τον τιμωρημένο Νους με τον Μίλαν Ράσταβατς να βγάζει σήμερα την αποστολή μετά την τελευταία πρωινή προπόνηση στο ΒΑΚ. Ο Σέρβος σκέφτεται να παρατάξει την ομάδα του με αλλαγές στο πλαίσιο του rotation  ενόψει του αγώνα κυπέλλου της ερχόμενης Τετάρτης με τον Βόλο  αλλά ακόμα δεν έχει καταλήξει στο εύρος του. Το πρόβλημα για τον ΟΦΗ είναι ότι το ματς είναι βραδινό, η ομάδα θα μείνει αναγκαστικά στην Θεσσαλονίκη και θα επιστρέψει στο Ηράκλειο το μεσημέρι της Δευτέρας μέσω Αθήνας. Από την μια ο Ράσταβατςθέλει να έχει φρέσκια την ομάδα του όσο γίνεται ενόψει κυπέλλου από την άλλη ξέρει ότι το ματς με τον ΠΑΟΚ είναι επικίνδυνο και δεν θέλει να ρισκάρει σε πολύ μεγάλο βαθμό. Θέση στο αρχικό σχήμα διεκδικούν οι Ναούμοφ, Αποστολάκης, Μπάκιτς, Αμπάντα, Μαρινάκης και Σαλσέδο.

Ανεξάρτητα από το τι θα πράξει ο ίδιος ο Ράσταβατςαναμένεται να ζητήσει από τους παίκτες του να μην έχουν το μυαλό τους στον Βόλο και να δουν το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ ως μια καλή ευκαιρία να διεκδικήσουν ένα θετικό αποτέλεσμα που θα τονώσει την ψυχολογία τους ενόψει του αγώνα κυπέλλου. Άλλωστε ο ΟΦΗ που στοχεύει στο γκρουπ 5-8 δεν έχει την πολυτέλεια ούτε για χάριν του κυπέλλου να μην δίνει σημασία στο πρωτάθλημα.

Η κρητική ομάδα αγωνίζεται σε μια έδρα που αγωνιστικά δεν είναι και τόσο…φιλόξενη γιαυτήν καθώς σε 49 αγώνες μετράει μόλις μια νίκη η οποία σημειώθηκε πριν 31 χρόνια(περίοδος 1992-93) με σκορ 2-1 και από τότε έχει 39 ήττες και 8 ισοπαλίες με τελευταία την περίοδο 2022-23(0-0). Τα τελευταία 12  χρόνια πάντως περνάει δύσκολες στιγμές σε αυτό το γήπεδο  έχοντας χάσει τρείς φορές με 4-0(2014-15, 2018-19, 2019-20) δυο με 3-0(2020-21, 2021-22) και μια με 3-1(2012-13)

Από την άλλη ο ΠΑΟΚ έρχεται στο ματς αυτό έχοντας αγωνιστεί μεσοβδόμαδα στο Γιουρόπα Λιγκ σε ματς με την Βικτόρια Πλζεν που γλίτωσε την ήττα στις καθυστερήσεις(2-2) και είναι πιθανό και εδώ ο προπονητής του Ράζβαν Λουτσέσκου να προχωρήσει σε φρεσκάρισμα της ομάδας του ενώ ο ίδιος δεν θα βρίσκεται στον πάγκο λόγω της τιμωρίας του από το ντέρμπι με την ΑΕΚ. Οι Θεσσαλονικείς στην έδρα τους σε τέσσερα ματς έχουν δυο νίκες, μια ισοπαλία με Παναθηναικό και μια ήττα από τον Άρη με τον οποίο μοιράζονται την κορυφή της βαθμολογίας.

Με ΠΑΟΚ και οι «Κ»

Σήμερα αγωνίζεται η ομάδα Κ-19 του ΟΦΗ με τον ΠΑΟΚ στην Θεσσαλονίκη και συγκεκριμένα στο Αθλητικό κέντρο Λόλας στις 16:30 για την 9ηαγωνιστική της Σούπερ Λιγκ.

Με τον ΠΑΟΚ αγωνίζεται και η Κ-17 σήμερα στις 14:00 στο ΒΑΚ για την 9η αγωνιστική του αντίστοιχου πρωταθλήματος ενώ η Κ-15 αγωνίζεται με τον ΠΑΟΚαύριο στις 11 το πρωί στο ΒΑΚ επίσης για την 9ηαγωνιστική.