Οι παίκτες του ΟΦΗ βόλεϊ
Την πρώτη “καθαρή” νίκη στο πρωτάθλημα και 3η συνολικά πανηγύρισαν χθες οι παίκτες του ΟΦΗ

Αποφασισμένος να ολοκληρώσει με θετικό πρόσημο τις υποχρεώσεις του στη Volley League, είναι ο ΟΦΗ. Η ομάδα της πόλης μας απέδωσε εξαιρετικό βόλεϊ στα δύο ματς που έδωσε το σαββατοκύριακο στην Αθήνα για τον δεύτερο γύρο των πλέι άουτ της κατηγορίας και θα μπορούσε να αποκομίσει μεγαλύτερο όφελος από τους συνολικά τέσσερις βαθμούς που πρόσθεσε στη συγκομιδή της.

Χθες επιβλήθηκε εύκολα της Κηφισιάς στο Ζηρίνειο με 3-0, ενώ το Σάββατο έχασε στις λεπτομέρειες με 3-2 από τον Μίλωνα στην έδρα του.

Η φετινή διαδρομή του ΟΦΗ στα «σαλόνια» του ελληνικού βόλεϊ, θα ολοκληρωθεί με το σημερινό (5μμ) ματς στη Νέα Σμύρνη, απέναντι στον Φίλιππο Βέροιας.

ΟΦΗ-ΚΗΦΙΣΙΑ 3-0

Σχεδόν τρεις μήνες μετά την επανεκκίνηση της κατηγορίας, ο ΟΦΗ αξιώθηκε να πανηγυρίσει την πρώτη «καθαρή» νίκη (τρίτη συνολικά στη σεζόν).

Οι παίκτες του Άκη Φλαούνα κυριάρχησαν από την αρχή έως το τέλος απέναντι στην Κηφισιά, την οποία κέρδισαν για δεύτερη φορά στην έδρα της, μετά το 3-2 στις 15 Φεβρουαρίου.

Σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη της αναμέτρησης, έπαιξε βέβαια η απόφαση του Νίκου Ζαλμά να χρησιμοποιήσει κυρίως τους άπειρους αθλητές της ομάδας του, οι οποίοι δε μπόρεσαν να προβάλλουν ιδιαίτερη αντίσταση, χωρίς βέβαια αυτό να μειώνει τη νίκη του ΟΦΗ.

«Η νίκη είναι πάντα νίκη και σίγουρα μας ικανοποιεί.

Η Κηφισιά παρουσιάστηκε με ένα διαφορετικό πρόσωπο, έχοντας στη σύνθεσή της πολλά νέα παιδιά. Όλες οι ομάδες καλούνται να ακολουθήσουν ένα βαρύ πρόγραμμα με συνεχόμενα παιχνίδια και σίγουρα υπάρχει καταπόνηση. Εύχομαι να έχουμε την υγεία μας και να ολοκληρωθεί με τον καλύτερο δυνατό τρόπο η αγωνιστική περίοδος. Έχουμε ακόμα ένα δύσκολο παιχνίδι και θα παλέψουμε για τη νίκη», τόνισε για το χθεσινό παιχνίδι ο Γιάννης Ρουμελιωτάκης.

Τα σετ: 25-17, 25-14, 25-13.

ΟΦΗ (Φλαούνας): Σαρικεΐσογλου, Μαρκς 18, Ρουμελιωτάκης 10, Γαλιώτος 1, Φραγκιαδάκης, Καρατζάς 12 / Βελούδης (λ.), Κοσκινάς (λ.), Μονιάκης 5, Χαραλαμπίδης 3, Θάλερ 1,

Μανωλάκης 3.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Ζαλμάς): Παπαδόπουλος Γ. 4, Μπάσης 9, Ζαρωτιάδης 2, Σπηλιώτης 3, Τσάμπερλεϊν 7, Σπυριούνης 5 / Σωνάκης (λ.), Κοσμάς (λ.), Κοντοστάθης, Μελλές 1.

ΟΦΗ-ΜΙΛΩΝΑΣ 2-3

Την ευκαιρία να κερδίσει για δεύτερη φορά τον Μίλωνα στα πλέι άουτ, απώλεσε το Σάββατο ο ΟΦΗ. Αν και ήταν καλύτερος από τον αντίπαλό του στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, κάποια κρίσιμα λάθη του στέρησαν τη νίκη.

Από το πρώτο σετ ο αγώνας ήταν αμφίρροπος, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Ο Μαρκς έκανε το 24-22 και το σετ έκλεισε υπέρ του ΟΦΗ με λάθος των παικτών του Σάκη Ψάρρα.

Στο δεύτερο σετ και μετά το 11-11, ο Μίλωνας με τον Χαντ και τον Χανδρινό ξέφυγε στο σκορ και ισορρόπησε την κατάσταση.

Ίδιο μοτίβο και στο τρίτο σετ, στο οποίο οι παίκτες του ΟΦΗ δεν μπόρεσαν να βγάλουν αντίδραση, κάτι που έγινε στο τέταρτο με συνέπεια ο νικητής να κριθεί στο τάι μπρέικ.

Ο ΟΦΗ το πάλεψε μέχρι τέλους ωστόσο η εμπειρία του Λάππα στους δύο τελευταίους πόντους, έγειρε την πλάστιγγα της νίκης υπέρ του Μίλωνα.

Τα σετ: 25-22, 20-25, 18-25, 25-21, 13-15.

ΟΦΗ (Φλαούνας): Σαρικεΐσογλου 14, Μαρκς 25, Ρουμελιωτάκης 14, Γαλιώτος 1, Φραγκιαδάκης 1, Καρατζάς 6 /Βελούδης (λ.), Μονιάκης,

Χαραλαμπίδης 2, Θάλερ 2.

ΜΙΛΩΝ (Ψάρρας): Μαντέκας 2, Χανδρινός Σ. 9, Μάζιαρτζ 8, Χαντ 29, Δρογκάρης 3, Δορδοκίδης 3 / Δαρίδης (λ.), Χανδρινός Α., Κανελλόπουλος, Λάππας 9, Τσαρκάτογλου 7.

8.ΟΦΗ 9 18-52

*Ο Ολυμπιακός με τη νίκη του 3-0 στη Σύρο επί του Φοίνικα, απέχει πλέον μία ανάσα και από τη μαθηματική εξασφάλιση του τίτλου, με τα πλέι οφ να συνεχίζονται αύριο.