ΟΦΗ-ΠΑΟΚ ΒΟΛΕΪ
Ο Ντράγκο του ΟΦΗ σε μία προσπάθειά του στο χθεσινό ματς με τον ΠΑΟΚ

Την ένατη ήττα του σε ισάριθμες αναμετρήσεις στη Volley League και δεύτερη στη Θεσσαλονίκη μέσα σε ένα 24ωρο, γνώρισε ο ΟΦΗ από τον ΠΑΟΚ με 3-0. Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε με τυπικά γηπεδούχο την κρητική ομάδα στο κλειστό γυμναστήριο της Μίκρας και ήταν στο πλαίσιο της ένατης αγωνιστικής.

Ο ΟΦΗ στάθηκε καλά, όπως και στην αναμέτρηση της Τετάρτης, «γέμισε» περισσότερο μάλιστα τα σετ αλλά δεν πήρε ούτε ένα τελικά, με τον ΠΑΟΚ να πανηγυρίζει δίκαια το τρίποντο.

Το τοπικό συγκρότημα παρέμεινε έτσι στην τελευταία θέση με μόλις έναν πόντο που πάντως δεν αντικατοπτρίζει την ποιότητα του παιχνιδιού του στις περισσότερες φετινές του εμφανίσεις. Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ είχε τον πρώτο λόγο αλλά δεν μπορούσε να ξεφύγει, με εξαίρεση το 19-15.

Στο κλείσιμο του σετ εκμεταλλεύθηκε τα λάθη των τυπικά γηπεδούχων και προηγήθηκε με 1-0 (25-22). Ο ΟΦΗ βελτίωσε την απόδοσή του στη συνέχεια και «στρίμωξε» για τα καλά τον Δικέφαλο, ο οποίος χάρη στην εμπειρία των παικτών του, κατάφερε τελικά να μην έχει απώλειες. Στο δεύτερο σετ έγινε μεγάλη «μάχη». Ο ΟΦΗ άντεξε μέχρι το 23-23 αλλά σε αυτό το σημείο οι τυπικά φιλοξενούμενοι μπλόκαραν δις τον Μαρκς και έκαναν με 25-23 το 2-0.

Το σκηνικό επαναλήφθηκε στο τρίτο σετ, στο οποίο ο Χαραλαμπίδης αντικατέστησε επάξια τον κουρασμένο Ρουμελιωτάκη. Ο ΠΑΟΚ έφθασε να έχει τρία σετμπολ στο 24-21 αλλά ο ΟΦΗ με τον Σαρικεϊσογλου να το …παίρνει πάνω του, έδωσε παράταση στο σετ. Μετά το τάιμ άουτ όμως που ζήτησε

ο κ. Δεληκώστας, ο ΠΑΟΚ πήρε τους δύο πόντους που χρειαζόταν και τελείωσε την υπόθεση νίκη με 3-0 (26-24).

«Είχαμε μεγάλη αποτελεσματικότητα στο side out γι’ αυτό και όλα τα σετ ήταν πιο κλειστά ενώ παράλληλα ανεβάσαμε και τα ποσοστά μας στο break point. Από κει και πέρα, τα σετ κρίθηκαν στο ποια ομάδα έχει πιο έμπειρους παίκτες και περισσότερες ώρες δουλειάς στο γήπεδο και αυτή ήταν ο ΠΑΟΚ. Εμείς καλούμαστε να σταθεροποιήσουμε την απόδοσή μας για να πάρουμε τις νίκες που χρειαζόμαστε», τόνισε ο τεχνικός του ΟΦΗ, κ. Φλαούνας.

Από την πλευρά του, ο προπονητής του ΠΑΟΚ κ. Δεληκώστας δήλωσε: «Ήταν δύσκολο να ανταπεξέλθουμε σε ένα δεύτερο ματς μέσα σε 24 ώρες. Κρατάμε τη νίκη και πάμε με καλή ψυχολογία στα ντέρμπι».

Οι πόντοι του ΟΦΗ προήλθαν από 3 άσσους, 38 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 17 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ από 7 άσσους, 41 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 33 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 22-25, 23-25, 24-26

ΟΦΗ (Φλαούνας): Ντράγκο 4, Χαραλαμπίδης 6 (4/13επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Μαρκς 18 (16/31επ., 2 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 14 (12/19επ., 2 μπλοκ), Θάλερ 2 , Φραγκιαδάκης 5 / Βελούδης (λ. – 60%υπ., 20%αρ.), Σαρικεΐσογλου 3, Γαλιώτος

ΠΑΟΚ (Δεληκώστας): Παπαλεξίου 5, Πριγέτ 1, Αγκάνιτς 11 (5/8, 5 μπλοκ, 1 άσσος), Κουμεντάκης 15 (11/22 επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Εβάντρο 9, Βαν ντε Ντρις 13 (11/26επ.) / Κοκκινάκης (λ. – 79%υπ., 50%αρ.), Κομητούδης, Σωτηρίου 2, Κανέλλος, Καπετανίδης, Μπούτος 1.