Η Βασιλείου με το κύπελλο της πρώτης θέσης και η Μανιού που ήρθε τρίτη στο ακόντιο

Η ακοντίστρια του ΟΦΗ Αφροδίτη Μανιού, κράτησε ψηλά τη σημαία του συλλόγου στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα στίβου ανδρών-γυναικών, που έγινε στην Πάτρα.

Με βολή στα 55.34μ., κατέλαβε την τρίτη θέση και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, πίσω από τη 19χρονη Ελίνα Τζένγκο που αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ελλάδας με 60.43μ. και την 36χρονη Σοφία Υφαντίδου που ήταν δεύτερη με 55.62μ.

Η 23χρονη Μανιού που αποτελεί μια από τις μεγάλες ελπίδες του ΟΦΗ για το μέλλον, βελτίωσε το ατομικό της ρεκόρ, κατά ενάμιση μέτρο και η εμφάνιση της, ήταν εξαιρετική, έχοντας ακόμα δύο βολές πάνω από τα 50 μέτρα.

«Αφροδίτη συγχαρητήρια! Τα καλύτερα έρχονται!» αναφέρει σε ανακοίνωση του ο Ερασιτέχνης ΟΦΗ, για την ελπιδοφόρα ακοντίστρια.

Στο ίδιο αγώνισμα, ο ΟΦΗ είχε ακόμα μία συμμετοχή, με τη 19χρονη Μαρίνα Παπαχατζάκη να παίρνει τη 13η θέση με 36.43μ.

Από κει και πέρα, σε επίπεδο Ηρακλειωτών αθλητών, η Ειρήνη Βασιλείου που έτρεξε στη διοργάνωση με τα χρώματα του Αμεινία Μεσογείων, κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στα 400μ., όχι όμως με την επίδοση που θα ήθελε (52.89). Στη 30χρονη πρωταθλήτρια κόστισε το αργό πέρασμα στο πρώτο μισό της κούρσας, παρ’ότι στην τελική ευθεία προσπέρασε την Ανδριάνα Φέρρα.

Στα 200μ., η Βασιλείου κατέλαβε την 5η θέση με 23.99.

Σε ομαδικό επίπεδο, ο «Ελευθέριος Βενιζέλος» συγκέντρωσε υψηλές βαθμολογίες για άλλη μια χρονιά, κατακτώντας τη δεύτερη θέση στους άνδρες με 119β. έναντι 147 του πρωταθλητή Αλέξανδρου Μακεδονίας (11ος ο ΟΦΗ με 40β.) ενώ στις γυναίκες το σωματείο των Χανίων ήταν τρίτο με 92μ., με πρώτη την Γλυφάδα (120) και 18ο τον ΟΦΗ με 30β.

Να σημειωθεί ότι σε επίπεδο Κ23 (όπου ο «Βενιζέλος» προηγείται) η αγωνιστική δράση ολοκληρώνεται σήμερα στην Πάτρα με τα σύνθετα αγωνίσματα.

Σε ατομικό επίπεδο, οι διακρίσεις δεν έλειψαν κυρίως για τους Χανιώτες αθλητές-τριες.

Ο σφυροβόλος Χρήστος Φραντζεσκάκης (Βενιζέλος) υπερασπίστηκε το χρυσό μετάλλιο που κατέκτησε την περσινή χρονιά, με βολή στα 76,05 μ.

Σταθερές προσπάθειες είχε ο Μιχάλης Αναστασάκης ( Βενιζέλος), που ακολούθησε στη δεύτερη θέση με 73,62 μ., ενώ τρίτος με ατομικό ρεκόρ ήταν ο Ορέστης Ντουσάκης (Βενιζέλος) όπου έστειλε τη σφύρα στα 69,06 μ. και εξασφάλισε μία θέση στην Εθνική ομάδα για το Βαλκανικό πρωτάθλημα που θα διεξαχθεί το ερχόμενο σαββατοκύριακο στην Κωνσταντινούπολη.

Χρυσά πήραν ακόμα, ο Ιάσων Θανόπουλος (Βενιζέλος) στη δισκοβολία με 55.72, ο Δημήτρης Τσίτσος (Βενιζέλος) στον ακοντισμό με 74.23 και η Δήμητρα Γναφάκη (Κύδων) στα 400μ. εμπόδια με 58.63 και ο Γιάννης Νυφαντόπουλος (Βενιζέλος) στα 100μ. με 10.50.

Αναλυτικά, οι επιδόσεις των Ηρακλειωτών αθλητών-τριών στο Πανελλήνιο της Πάτρας: