Η Βασιλείου σε μία προσπάθειά της για καλάθι στο ματς της Εθνικής με την Πολωνία

Βαριά ήττα από την Πολωνία με 69-46 γνώρισε η Εθνική ομάδα Νεανίδων στα «Δύο Αοράκια» στο πιο κρίσιμο -μέχρι χθες- παιχνίδι της για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U18. Κατά συνέπεια θα διεκδικήσει τον πολυπόθητο στόχο της παραμονής στην Α’ κατηγορία, στη ψυχοφθόρο διαδικασία των αγώνων για τις θέσεις 9-16, η οποία αρχίζει σήμερα (στη Β’ κατηγορία του επόμενου Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος υποβιβάζονται οι εθνικές ομάδες που θα καταλάβουν τις θέσεις 14-16).

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα θύμισε μόνο στα πρώτα 15 λεπτά την ομάδα που ενθουσίασε με την απόδοσή της στα δύο πρώτα ματς της διοργάνωσης, επιτρέποντας στη συνέχεια στις Πολωνέζες -που μόλις χθες σημείωσαν την πρώτη τους νίκη στο τουρνουά- να κυριαρχήσουν ολοκληρωτικά στο παρκέ.

Οι παίκτριες του Κώστα Κεραμιδά βρήκαν λύσεις με μακρινά σουτ στην αρχή του αγώνα και κατάφεραν να προηγηθούν με 18-12 στο ενδέκατο λεπτό. Η Πολωνία επέστρεψε, φέρνοντας τη διαφορά στον πόντο (18-17) αλλά οι Κούπερ και Παλάσκα έδωσαν λύσεις κάνοντας το 25-17 στο 14’. Ουσιαστικά αυτό ήταν το …κύκνειο άσμα της ελληνικής ομάδας στο ματς.

Με την έξοδο της πλέι μέικερ Δαμουλάκη για να πάρει ανάσες, οι φιλοξενούμενες βρήκαν την ευκαιρία να γυρίσουν το παιχνίδι, «χτυπώντας» από τη γραμμή των 6.75μ., την ώρα που η Ελλάδα αδυνατούσε να απαντήσει.

Το ημίχρονο έκλεισε με προβάδισμα τριών πόντων (35-32) για την Πολωνία αλλά τα χειρότερα δεν είχαν έρθει ακόμα για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα.

εθνικη νεανιδω μπασκε
Το τρίτο δεκάλεπτο αποδείχθηκε καταστροφικό, με την Εθνική μας να σημειώνει μόλις τρεις πόντους, υποπίπτοντας παράλληλα και σε πολλά λάθη. Φυσιολογικά η Πολωνία πήρε για τα καλά τον έλεγχο του αγώνα, έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +13 (48-35) και δεν ξανακοίταξε πίσω.

Με την απογοήτευση να κυριαρχεί στις Ελληνίδες για την έκβαση του αγώνα, η διαφορά έφθασε στο φινάλε στο +23 για το τελικό 69-46.

Τα 10λεπτα: 16-12, 32-35, 35-48, 46-69

Διαιτητές: Γιούρτσεβιτς (Κροατία), Κογίτσι (Τουρκία), Μπελούσοβα (Λετονία)

ΕΛΛΑΔΑ (Κεραμιδάς): Μπαξεβάνου 9(1), Δαμουλάκη 11, Κελεμένη 4, Παλάσκα 14(2), Παναγιωτίδη 2, Αλεξιά, Χρηστάκη, Κούπερ 4, Σταματάκη, Τσάμη, Βασιλείου 2

ΠΟΛΩΝΙΑ (Λεμπιεντζίνσκι): Πιασέτσκα, Τόμασικ 4, Γκιλμάιστερ 10 (2), Μιελνίτσκα 4, Βέτσλας, Ούλμαν 18 (3), Βάλτσακ, Μπατούρα 5, Μακουράτ 11 (1), Κάλενικ 12, Ζάγιατς, Ούλαν 5.