ο Εργοτέλης στη Δράμα

Ένα δράμα… έζησε χθες ο Εργοτέλης γνωρίζοντας την πιο βαριά ήττα του στο πρωτάθλημα από τη Δόξα με σκορ 4-0.

Το παιχνίδι πήρε άσχημη τροπή από την αρχή για τους “κιτρινόμαυρους” που βρέθηκαν να χάνουν στο 12’ με 2-0 και στο ημίχρονο με 3-0 και να μην μπορούν να αντιδράσουν καθώς βρέθηκαν σε κακή μέρα. Μόλις στο 4’ ο Ριζογιάννης με πέναλτι (χέρι του Αγγελόπουλου) έγραψε το 1-0, ενώ στο 13’ ήρθε και το 2-0. Ο Ριζογιάννης εκτέλεσε φάουλ και ο Γκότοβος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Το τρίτο γκολ ήρθε στο 43’ με τον Λίτσκα να πλασάρει πάνω από τον Λαδά μετά την πάσα του Τσούτση.

Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός έπεσε, με τον Εργοτέλη να πιέζει  ψηλά από το 65’ και μετά προσπαθώντας να απειλήσει την εστία του Μένκα.

Ωστόσο, η ομάδα που βρήκε δίχτυα  ήταν η Δόξα, με τον Κάσες  στο 84’ να κάνει το γύρισμα για τον Μαχαίρα και τον τελευταίο εύκολα να διαμορφώνει το τελικό 4-0.

Διαιτήτευσε ο Φ. Φωτιάδης (Καστοριάς), με βοηθούς τους Νατσιόπουλο (Μακεδονίας) και Χριστάκογλου (Χαλκιδικής). Κίτρινες είδαν οι  Τσούτσης, Βιτλής, Μπούζας.

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ: Μένκα, Σπυρόπουλος, Πεταυράκης, Γκότοβος, Ντιμιτρόφσκι, Ριζογιάννης, Μαχαίρας, Τσούτσης (73’ Κάσες), Μπαϊκαρά, Μαρκόπουλος (64’ Βιτλής), Λίτσκας (56’ Ντατίδης).

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Λαδάς, Σταμόπουλος, Πάτας, Μπάτζιος, Μπουρσέλης, Μπούζας, Βογιατζής, Αγγελόπουλος (28’ Μπουτσάκης), Έφορντ (70’ Εντιαγιέ), Κάιπερς, Σταματάκος.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΓΚΩΝΙΑΣ: «Αν μας αφήσουν, θα κερδίσουμε»

Με τη διαιτησία τα έβαλε και πάλι ο Τάκης Γκώνιας ο οποίος δήλωσε: «Έγιναν και πάλι ανθρώπινα λάθη από τον διαιτητή σήμερα.

Είμαι υπερήφανος για τους παίκτες μου ειδικά για  τα όσα έκαναν στο δεύτερο ημίχρονο. Είναι θέμα χρόνου να έρθουν οι τρεις βαθμοί, αν μας αφήσουν.

Το ματς με τον ΟΦΗ που ακολουθεί είναι ένα ματς γιορτή, όχι «μάχη».

Παίζουν δύο καλές ομάδες και εύχομαι να κερδίσει ο καλύτερος και δεν θέλω μετά και από αυτό το ματς να μιλήσω και πάλι για τη διαιτησία».