Ο Ορέστης Ντουσάκης
Προτάθηκε αλλά δύσκολα θα αποκτηθεί ο Χάρντεβελντ

Πολύ καλές εμφανίσεις πραγματοποίησαν οι Έλληνες αθλητές στο Βαλκανικό πρωτάθλημα στίβου Κ20 που έγινε στην Κωνσταντινούπολη.

Ο Ορέστης Ντουσάκης για μία ακόμη φορά επιβεβαίωσε την καλή αγωνιστική του κατάσταση, αφού έστειλε τη σφύρα στα 78,07μ. και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Ο Χανιώτης αθλητής βελτίωσε και το ατομικό του ρεκόρ, το οποίο ήταν 77,42 μ., σημειώνοντας την 5η καλύτερη φετινή επίδοση στον κόσμο στην κατηγορία του.

Στο ίδιο αγώνισμα καλή παρουσία πραγματοποίησε και ο Θοδωρής Ζιώγας, που κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με 74,46μ.

Το όριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20 πέτυχε η Αναστασία Ρέτσα, που πρώτευσε με 4,07 μ. στο επί κοντώ. Στο βάθρο των νικητριών ανέβηκαν επίσης στη δισκοβολία, η Αρετή Φιλιππίδου που ήταν δεύτερη με 49,55 μ. και η Σοφία Κεσσίδη (τρίτη)

με 48,88 μ. Χρυσό μετάλλιο κατέκτησε στα 5.000 μ. ο Νίκος Σταμούλης που τερμάτισε σε 14.47.56. Ο Κώστας Γεννίκης ήταν τρίτος στη σφαίρα με 18,36 μ.. Τον εαυτό του ξεπέρασε ο Νίκος Παναγιωτόπουλος στα 100 μ., που κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με 10.52. Τέλος, ο Πέτρος Παπαϊωάννου πήρε την τρίτη θέση στα 1.500μ., με 3.53.34.