ΕΚΑΣΚ ΣΗΜΑ

Στο κλειστό Αρκαλοχωρίου ανοίγει σήμερα (7.30μμ) η αυλαία των τελικών του Παγκρητίου πρωταθλήματος μπάσκετ ανδρών.

Η φιλόδοξη Αναγέννηση που έρχεται με …φόρα (11 σερί νίκες σε κανονική περίοδο και πλέι οφ), υποδέχεται το Ρέθυμνο, το οποίο κατείχε την πρώτη θέση στο μεγαλύτερο μέρος της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος αλλά την έχασε στο φινάλε.

Οι γηπεδούχοι θέλουν να εκμεταλλευτούν το πλεονέκτημα της έδρας και τη ζεστή ατμόσφαιρα που αναμένεται να δημιουργήσουν οι φίλαθλοί τους, κάνοντας σήμερα το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του παρθενικού πρωταθλήματος στην ιστορία του συλλόγου.

Η ψυχολογία των παικτών του Μύρωνα Παπαδάκη είναι ανεβασμένη φυσικά μετά τη μεγάλη νίκη επί του Ηροδότου  μέσα στην Αλικαρνασσό που σφράγισε τη συμμετοχή της ομάδας στους τελικούς.

Το ίδιο βέβαια ισχύει και για τους Ρεθυμνιώτες που απέκλεισαν με 2-0 νίκες το «Ηράκλειο» ΟΑΑ και φαίνεται στον τομέα της εμπειρίας να έχουν το προβάδισμα…

Να θυμίσουμε ότι στην κανονική περίοδο της ΕΚΑΣΚ, οι δύο φιναλίστ μοιράστηκαν τις νίκες. Στο πιο πρόσφατο ματς που έγινε στο Ρέθυμνο (4/5), η Αναγέννηση επικράτησε με 62-47 ενώ στον αγώνα του α’ γύρου στο Αρκαλοχώρι, το Ρέθυμνο είχε πάρει τη νίκη με 57-51.

Διαιτητές του πρώτου τελικού ορίστηκαν οι Κατραχούρας, Χαλαμπαλάκης και Ξυλάς.

Ο δεύτερος αγώνας θα γίνει το ερχόμενο Σάββατο (7.30μμ) στο κλειστό Ρεθύμνου και αν χρειαστεί τρίτος, η σειρά θα επιστρέψει στο Αρκαλοχώρι (15/6).

• Ο αντίπαλος του Ολυμπιακού στους τελικούς της Basket   League, θα προκύψει σήμερα. Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τη Λάρισα (7.30μμ, ΕΡΤ 3) στον 5ο και τελευταίο ημιτελικό, μιας απρόσμενα δραματικής και επεισοδιακής σειράς.

Διαιτητές θα είναι οι διεθνείς Παπαπέτρου, Τσαρούχα, Μαλαμάς.