Ο Κατσούρρι στάθηκε μοιραίος για το «Ηράκλειο» ΟΑΑ στο χθεσινό ματς

Την ευκαιρία να σημειώσει μια τεράστια νίκη στη 10η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της National League 2, απώλεσε το «Ηράκλειο» ΟΑΑ.

Το τοπικό συγκρότημα ηττήθηκε στο «Λίντο» από τον δεύτερο της κατάταξης Ερμή Αργυρούπολης με 79-78, σε ένα φινάλε που  δεν ήταν για καρδιακούς.

Οι γηπεδούχοι έκαναν επική επιστροφή στο παιχνίδι -αφού έχαναν με 16π. στο ημίχρονο- και ο 42χρονος Πέττας τους έκανε το …δώρο να πετάξει δυο βολές στα σκουπίδια, 13’’ πριν το φινάλε. Οντας πίσω με έναν πόντο, το σύνολο του Αλέξανδρου Πετράκη είχε μοναδική ευκαιρία να «κλέψει» το ματς αλλά το ντράιβ του νεαρού Κατσούρρι ήταν άστοχο, με τη μπάλα να μην πέφτει στο αντίπαλο καλάθι, λυτρώνοντας έτσι τους φιλοξενούμενους.

«Κάναμε μια τεράστια προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο αλλά σταθήκαμε άτυχοι στην τελευταία φάση. Πρέπει να βρούμε τη δύναμη να συνεχίσουμε γιατί μας περιμένει δύσκολο πρόγραμμα με τρία σερί εκτός έδρας παιχνίδια», τόνισε ο κ. Πετράκης.

Τα 10λεπτα: 23-27, 36-52, 59-66, 78-79.

Διαιτητές: Φασόλης, Βομπίρης, Ζαφείρη.

«ΗΡΑΚΛΕΙΟ» ΟΑΑ (Πετράκης): Καστανιώτης 15, Αναστασάκης 12(3), Κατσούρρι 10, Μάρης, Γενιτσαρίδης, Καμαρινός 26(4), Λεφής 6, Πέτρου 6, Σαρρής 3(1), Μαρτίνα, Κανατάκης, Δαγαλάκης.

ΕΡΜΗΣ ΑΡ. (Γκαναβίας): Πέττας 15(1), Σάκοτα 22(3), Καβαλαράκης 9(2), Κόγκας, Τσιώκος 15, Τσέλιος 3(1), Παξινός 9(2), Παπανδρέου 6, Ραζής, Μπούτος

• Ο ουραγός ΑΟΚ Χανιά έχασε στην έδρα του και από τον Πορφύρα με 76-63.

ΑΟΚΧ (Παπανικολάου): Ζαχαρόπουλος 15(1), Αλεξίου 3(1), Ξετρίχης 3(1), Γεωργάκης 6(2), Πετράκης 6, Δούγαλης 2, Πατεράκης 5, Γυπαράκης 3, Παπαβασιλείου 11(3), Χάχαλος 3, Κοντογιάννης 6.