ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ: Ανατροπή και προβάδισμα για τον Ολυμπιακό

Με μια μεγάλη ανατροπή ο Ολυμπιακός νίκησε 2-1 τη Ριέκα στο «Καραϊσκάκη», για τα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ και πήρε προβάδισμα πρόκρισης στους ομίλους, ενόψει της ρεβάνς της 22ης Αυγούστου στην Κροατία. Οι πρωταθλητές Κροατίας προηγήθηκαν με τον Έμπερ στο 42΄, αλλά στην επανάληψη ο Ολυμπιακός βρήκε τα γκολ που άξιζε, με τον Οτζίτζα Οφόε στο 65΄ και στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων με κεφαλιά του Ρομαό που διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Στα υπόλοιπα χθεσινά ματς των πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ, σημειώθηκαν τα αποτελέσματα : Σέλτικ – Αστάνα 5-0, Χάποελ Μπερ Σεβά- Μάριμπορ 2-1, Νάπολι –Νις 2-0, Μπασακσεχίρ- Σεβίλλη 1-2. Γιουρόπα Λιγκ Την σκυτάλη παίρνουν σήμερα οι εκπρόσωποί μας στο Γιουρόπα Λιγκ, με τον ΠΑΟΚ και τον Παναθηναϊκό να αγωνίζονται εντός έδρας και την ΑΕΚ στο Βέλγιο, στους πρώτους αγώνες των πλέι οφ για την είσοδο στους ομίλους της διοργάνωσης.

Πρώτος στη μάχη ρίχνεται ο ΠΑΟΚ που υποδέχεται την άσημη πλην επικίνδυνη σουηδική Έστερσουντ, η οποία απέκλεισε σε προηγούμενο γύρο την Γαλατάσαραϊ.

Σέντρα στις 9μμ (Cosmote 1) με τον Ραζβάν Λουτσέσκου να κάνει ντεμπούτο στον πάγκο του Δικεφάλου του Βορρά. Στις 9.30μμ (Cosmote 2) ο Παναθηναϊκός υποδέχεται την Μπιλμπάο, με την ελπίδα να πάρει ένα αποτέλεσμα που θα κρατήσει «ζωντανή» τη ρεβάνς. Τέλος η ΑΕΚ φιλοξενείται από την Κλαμπ Μπριζ (9.45μμ, Cosmote 3), στοχεύοντας στο πρώτο της ευρωπαϊκό γκολ μετά από σχεδόν 6 χρόνια.