Τρούλης και Σταματάκη έλαμψαν στο Εθνικό πρωτάθλημα τένις
Ο Τρούλης, η Σταματάκη και άλλοι τενίστες του «Ηράκλειο» ΟΑΑ που συμμετείχαν στο Εθνικό πρωτάθλημα

Με σημαντικές εθνικού επιπέδου διακρίσεις στις αποσκευές τους, επέστρεψαν τα παιδιά του «Ηράκλειο» ΟΑΑ στη βάση τους, μετά τις υψηλές επιδόσεις που πέτυχαν στα Εθνικά Πρωταθλήματα τένις επιπέδου Ε1.

Ξεχώρισαν ο Γιώργος Τρούλης στα αγόρια 12 με την πρώτη θέση και η Άλκηστις Σταματάκη στα κορίτσια 12 με τη δεύτερη, με τις επιδόσεις αυτές να είναι οι καλύτερες στη μέχρι τώρα διαδρομή τους στα κορτ.

Στις Σέρρες και στο Πόρτο Ράφτη, διεξήχθη το 3ο Εθνικό Πρωτάθλημα Τένις Επιπέδου 1, της 28η εβδομάδας. Οι 10 αθλητές του τοπικού σωματείου ξεχώρισαν, αποδεικνύοντας το υψηλό επίπεδο προετοιμασίας και το ταλέντο τους.

Ο Γιώργος Τρούλης έλαμψε στην κατηγορία των αγοριών 12 ετών, κατακτώντας την πρώτη θέση με εντυπωσιακές εμφανίσεις. Στον τελικό επιβλήθηκε του Τσοκανή (Χαϊδαρίου) με 6-0, 7-5.

Η πορεία του Τρούλη ξεκίνησε με καθαρή νίκη επί του Φαφούτη (ΑΟ Πάτρας) 6-0, 6-0. Στους «16» κέρδισε τον Σπανό (ΟΑ Θεσσαλονίκης) με 6-1, 6-4 για να μπει στους «8», όπου αγωνίστηκε με τον Μπατζακά (Χρυσός ΟΑ) και επικράτησε με 6-0, 6-3.

Στον ημιτελικό συνέχισε την αήττητη πορεία του, κερδίζοντας τον Αντωνίου του ΟΑ Βόλου με 6-2, 6-0, εξασφαλίζοντας έτσι τη θέση του στον τελικό.

Η Αλκηστις Σταματάκη έκανε μια εξαιρετική πορεία και κατέκτησε τη δεύτερη θέση. Στον τελικό δεν κατάφερε να κερδίσει τη Λιώρη του ΑΟ Παλαιού Φαλήρου, χάνοντας με 6-4, 6-1.

Στην πορεία της προς τον τελικό, η Σταματάκη στον πρώτο γύρο κέρδισε την Πούντζα  (Χαϊδαρίου) με 6-2, 6-0. Στις «16» κέρδισε με 4-6, 6-0, 6-4 τη Χαρίση (ΑΟΑ Ηλιούπολης) και στην οκτάδα νίκησε με 6-1, 6-3 τη Ζαπνάρη Φ. (Θησέας Αγ. Δημητρίου).

Στα ημιτελικά επικράτησε της αδελφής της Ζαπνάρη (6-2, 6-0), εξασφαλίζοντας τη συμμετοχή της στον τελικό.

Η Σταματάκη με συμπαίκτριά τη Μπαλή, κατέκτησε τη δεύτερη θέση στα διπλά, χάνοντας στον τελικό από τις Λιώρη και Οικονομόπουλου με 6-0, 6-0. Ο Αμανάκης (16 ετών) κέρδισε στον πρώτο γύρο τον Μπούλη (ΟΑ Καβάλας) με 6-3, 6-1. Στους «16» έχασε από τον Μελλισόγλου (ΟΑ Θεσσαλονίκης) με 6-4, 6-4.

Στο διπλό, ο Αμανάκης αγωνίστηκε με συμπαίκτη τον Αφρουδάκη και κατέλαβαν τη δεύτερη θέση, καθώς ηττήθηκαν από τους Νούλα και Παπαδημητρίου στον τελικό με 6-2, 6-3.

Ο Κωνσταντίνος Λαμπράκης (14 ετών) κέρδισε στον πρώτο γύρο τον Πιερρακέα του ΣΑ Μεσσήνης με 6-2, 4-6, 6-2.  Στους «16» αντιμετώπισε τον Νικολούδη  (ΟΑ Γλυφάδας) και ηττήθηκε με 4-6 6-3, 7-6.

Στα διπλά ο Λαμπράκης με συμπαίκτη τον Χατζηνικολάου κατέκτησαν τη δεύτερη θέση στην κατηγορία τους, χάνοντας στον τελικό  από τους Καρούσο -Δράκο με 7-5, 6-1.

Στο μονό, ο Ηρακλής Χρηστάκης (12 ετών) επικράτησε του Μαυρίδη (ΟΑ Αττικής) με 7-5, 0-6, 6-2. Στους «16» βρέθηκε αντιμέτωπος με τον Πούντζα (Χαϊδαρίου) και ηττήθηκε με 6-0, 6-0.

Ο Αλέξης Τιτάκης- Καρτσωνάκης, (12 ετών) ξεκίνησε από τα προκριματικά, καταφέρνοντας να μπει στο κυρίως ταμπλό πετυχαίνοντας δυο νίκες.

Στον πρώτο γύρο ηττήθηκε από τον Κοντογεώργη (Φιλοθέης) με 6-0, 6-0. Στα διπλά, το ζευγάρι Τιτάκης- Καρτσωνάκης και Χρηστάκης κατέλαβε την τρίτη θέση, χάνοντας στον ημιτελικό από τους Σαριδάκη- Μητσάκο με 6-4, 6-2.

Ο Κωνσταντίνος Πετράκης (12 ετών) κέρδισε στον πρώτο γύρο τον Ζάχο (Γλυφάδας) με 6-2, 6-3 και στους «16» έχασε από τον Καούνη (Πεύκη) με 6-0, 6-0. Η Αναστασία Δενδραλίδη, (14 ετών) ηττήθηκε στον δεύτερο γύρο από τη Δημητρακοπούλου του Αστέρα Θεσσαλονίκης με 6-1, 6-1.

Η Βασιλάκη δεν κατάφερε να προχωρήσει, χάνοντας στο πρώτο γύρο από τη Μπεκιάρη, με 6-0, 6-2. Ωστόσο Δενδραλίδη και Βασιλάκη συνεργάστηκαν στα διπλά και έφτασαν μέχρι τις «8».

Τέλος, ο Γιώργος Κλάδος (14 ετών) σημείωσε μια νίκη στον πρώτο γύρο των προκριματικών επί του Παναγουλοπούλου (Χρυσός ΟΑ) με 6-3 6-2, αλλά στη συνέχεια έχασε από τον Τράκα (Βάρη) με 6-2, 6-4.

Το Διοικητικό Συμβούλιο του «Ηράκλειο» Ο.Α.Α συγχαίρει με ανακοίνωσή του όλους τους αθλητές για τις επιδόσεις τους.

Συγχαίρει επίσης τους προπονητές αλλά και τους γονείς που στήριξαν και καθοδήγησαν τα παιδιά τους και εύχεται πολλές ακόμα επιτυχίες στο μέλλον.