Ο Θάνος Ζαβουργιανός του “Ηράκλειο” ΟΑΑ

Ο αθλητής του «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» Ο.Α.Α. Θάνος Ζαβουργιανός, ο οποίος σύμφωνα με την βαθμολογία του κατείχε την 4η θέση στην Ελλάδα, συμμετείχε στο τελευταίο και σημαντικότερο τουρνουά της χρονιάς, στο οποίο παίρνουν μέρος οι οκτώ καλύτεροι αθλητές όλων των κατηγοριών για την ανάδειξη του πρώτου των πρώτων.

Το γεγονός ότι ο Θάνος Ζαβουργιάνος συμμετείχε σε αυτό το τουρνουά, αποτελεί μεγάλη τιμή τόσο για τον ίδιο, όσο και για το “ΗΡΑΚΛΕΙΟ” Ο.Α.Α. και δείχνει την επίτευξη των υψηλών επιδόσεων του κατά τη διάρκεια της τρέχουσας χρονιάς. Ήταν μια σημαντική ευκαιρία για τον αθλητή να ανταγωνιστεί με τους καλύτερους και να αποδείξει τις ικανότητές του.

Στον αγωνιστικό τομέα τώρα, στην Α΄ φάση, την φάση των ομίλων, ο Ζαβουργιανός στον πρώτο αγώνα με τον Γιαννόπουλο (ΟΑ Γλυφάδας) κέρδισε 61 63. Στον επόμενο αγώνα, επικράτησε του Σινάνη (ΑΟΑ Χαϊδαρίου) 57 64 60, μετά από αγώνα 3,5 ωρών, ενώ στην τελευταία αναμέτρηση κόντρα στον Καρνιάτη (ΟΑ Αττικής), ηττήθηκε στις λεπτομέρειες 61 67 (6) 26. Συνολικά πραγματοποίησε δυο νίκες και μια ήττα, κάτι που τον έφερε στη δεύτερη θέση και του εξασφάλισε την είσοδο του στην επόμενη φάση.

Σαν 2ος στον όμιλο του πέρασε στον μικρό τελικό, όπου νίκησε τον Αλεξανδρίτη (ΑΟΑ Σταυρούπολης Ίφιτος) 76(1) 75 και αναδείχθηκε 3ος.

“Το Διοικητικό Συμβούλιο συγχαίρει θερμά τον Θάνο Ζαβουργιάνο για την εξαιρετική του επίδοση. Είναι μια μεγάλη τιμή για τον σύλλογο “ΗΡΑΚΛΕΙΟ” Ο.Α.Α. να έχει έναν τόσο ταλαντούχο και αφοσιωμένο αθλητή στις τάξεις του.

Συγχαρητήρια στον Τεχνικό Διευθυντή του Ομίλου Μανόλη Δολιανίτη για την καθοδήγηση και την προετοιμασία γι’ αυτή την μεγάλη επιτυχία καθώς και σε όλους του προπονητές που συνέβαλαν στην εξαιρετική αυτή επίδοση. Τέλος μπράβο και στους γονείς που στέκονται δίπλα στην προσπάθεια του Θάνου και τον στηρίζουν με κάθε τρόπο.

Καλή συνέχεια με ακόμα περισσότερες επιτυχίες στο μέλλον” αναφέρει ανακοίνωση του ομίλου.

Η Πανταζοπούλου που ήρθε 2η στο Ε2

Κι άλλες… διακρίσεις

Με 12 αθλητές – τριες πήρε μέρος το “Ηράκλειο” ΟΑΑ στο 5ο Εθνικό πρωτάθλημα τένις Ε2 για αγόρια- κορίτσια 14 ετών που έγινε στο Sport Point.

Ο Κωνσταντίνος Λαμπράκης κατέκτησε την δεύτερη θέση. Ο Λαμπράκης κέρδισε στους 16 τον Λαζάκη (ΟΑ Σούδας) 75 60. Στην οκτάδα επικράτησε με 63 62 του Παπαγεωργίου (ΟΑ Σούδας), ενώ στα ημιτελικά αγωνίστηκε με τον Νικόλα Αμανάκη, τον οποίο κέρδισε 63 60, για να φτάσει στον τελικό, όπου αγωνίστηκε κόντρα στον Περδικάκη (ΟΑ Σούδας) και ηττήθηκε 60 60.

Η Βασιλινα Πανταζοπούλου στον γύρο των 16 κέρδισε την Μπάτου (Ωραιόκαστρο) 62 60 και πέρασε στην οκτάδα, όπου έπαιξε με την Λεβεντάκη, την οποία κέρδισε 62 61 και πέρασε στα ημιτελικά. Στον ημιτελικό συνάντησε την Πρωιμάκη (Νο1), η οποία εγκατέλειψε μετά από τραυματισμό και η Πανταζοπούλου πέρασε στον τελικό. Στον τελικό αγωνίστηκε κόντρα στην Κουκούλη (ΑΟΑ Ηλιούπολης), ηττήθηκε 60 62 και κατέκτησε την δεύτερη θέση.

Ο Νικόλας Αμανάκης, κέρδισε τον Δρακάκη (ΟΑ Σούδας) 63 62. Στην συνέχεια επικράτησε του Κατιφές (ΟΑ Βούλας) 63 76(5) και πέρασε στα ημιτελικά, όπου έχασε από τον Λαμπράκη 63 60 και πήρε την τρίτη θέση.

Η Μιχαέλα Βιανιτάκη κέρδισε στον δεύτερο γύρο την Ζώτου (ΑΟ Γλυφάδας) 64 75 και στην συνέχεια συναντήθηκε με την Πρωιμάκη από την οποία ηττήθηκε 76(5) 63.

Η Ελένη Λεβεντάκη κέρδισε στον δεύτερο γύρο την Παπακώστα (ΟΑ Σούδας) 60 60, όμως στις 16 έχασε από την Πανταζοπούλου 62 61.

Η Ελευθερία Βασιλάκη κέρδισε στον πρώτο γύρο την Ζώτου (ΟΑ Γλυφάδας) 61 62, ενώ στον δεύτερο γύρο έχασε από την Κουκούλη (ΑΟΑ Ηλιούπολης) 61 61.

Η Αναστασία Δενδραλίδη κέρδισε στον πρώτο γύρο την Βασίλα (ΠΟ Ηρακλείου) 62 62 και στον επόμενο γύρο έχασε από το Νο1 Πρωιμάκη (ΟΑ Σούδας) 62 60.

Η Όλγα- Ρωξάνη Ζαχαράκη έχασε στον δεύτερο γύρο από την Καστρινάκη (ΟΑ Σούδας) 63 60. Η Άλκηστη Σταματάκη έχασε στις 16 από την Κουτσού (ΑΟΑ Σταυρούπολης) 75 63. Ο Αριστείδης Παπανικολοπουλος έχασε στον πρώτο γύρο από τον Λαζάκη (ΟΑ Σούδας) 60 60.

Αμανάκης και Λαμπράκης που πήραν την 2η θέση στα διπλά

Ο Γιώργος Κλάδος έχασε από τον Μαρκαντωνάκη (ΟΑ Σούδας) 60 63.

Ο Κωνσταντίνος Αποστολάκης έχασε από τον Παπαγεωργίου (ΟΑ Σούδας) 64 46 64.

Οι Λαμπράκης/Αμανάκης κατέκτησαν τη δεύτερη θέση στα διπλά, αφού στον τελικό κόντρα στους Περδικάκη Χαιρόπουλο, έχασαν 60 61.

Στα διπλά η Ελένη Λεβεντάκη και η Όλγα Ρωξάνη Ζαχαράκη κατέκτησαν την τρίτη θέση.

Οι Παπανικολόπουλος/ Αποστολάκης έχασαν στην οκτάδα, όπως και οι Αποστολάκης Κ./ Γεωργιάδης, Κλάδος/Παπαγεωργίου.

Το Διοικητικό Συμβούλιο του «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» Ο.Α.Α. συγχαίρει όλους τους αθλητές για τις επιτυχίες και την προσπάθεια που κατέβαλαν, τους γονείς τους και τους προπονητές τους, που με την σωστή προετοιμασία και καθοδήγηση τους δείχνουν τον δρόμο των επιτυχιών.