H Μάγια Γκέκα του Θησέα
“Χάλκινη” η Γκέκα του Θησέα

Με ένα χάλκινο μετάλλιο και πολλές εμπειρίες επέστρεψαν οι νεαροί ξιφομάχοι του Θησέα και της Μεσσαράς από τους αναπτυξιακούς αγώνες της Ομοσπονδίας (8-10 ετών) και από το Κύπελλο Ελλάδας Παμπαίδων-Παγκορασίδων που πραγματοποιήθηκαν στην Αθήνα.

Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Μάγια Γκέκα του Θησέα, η οποία κατέκτησε την 3η θέση στους αγώνες ανάπτυξης U10. Στα αγόρια της ίδιας κατηγορίας, ο Ιάσων Γαλυφιανάκης ήταν 17ος και ο Μάριος Μητροκώστας 38ος, σε 46 συμμετοχές.

Στο Κύπελλο Ξίφους Μονομαχίας U13, ο Φώτης Μήνος, μετά από σερί νικών, έφθασε στην 5η θέση, χάνοντας για ένα χτύπημα την είσοδο στα μετάλλια. Ο Γιάννης Τρουλλινός ήταν 14ος, ο  Γιάννης Φον Κλίτσιγκ 56ος και ο Χρήστος Μακαρώνας 71ος,  ανάμεσα σε 77 αθλητές. Στα κορίτσια, η Εβίτα Μητροκώστα κατέλαβε τη 17η θέση και η Μυρτώ Θεοδούλου την 42η.

«Ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ στον Μιχάλη Πασσαδάκη για την εξαιρετική εμφάνιση των παιδιών μας. Ευχαριστούμε πολύ τους γονείς των παιδιών για τη στήριξή τους. Επίσης ευχαριστούμε πολύ τις Anek Lines και Blue Star Ferries για την ασφαλή μετακίνηση της ομάδας», αναφέρει ο Θησέας στην ανακοίνωσή του.

Από την Αθλητική Λέσχη Μεσσαράς, ο Στέφανος Φασουλάκης πήρε την 6η θέση στο Ξίφος Μονομαχίας (8-10 ετών) και η Εργίνα Ρομπογιαννάκη τη 14η. Στο Ξίφος Μονομαχίας Παγκορασίδων (11-13 ετών), η Μαριλένα Γρηγοριάδου ήταν 11η και η Μαρία Κριάρη 25η, σε 43 συμμετοχές.

Στο Κύπελλο Νεανίδων (Ξίφος Ασκήσεως), η Δήμητρα Σφακιανάκη κατέλαβε τη 16η θέση σε 45 συμμετοχές.

Η Αθλητική Λέσχη Μεσσαράς ευχαριστεί την Anek-Blue Star Ferries για τη χορηγία στη μετακίνηση των αποστολών.