Οι Καρακώστας και Μπουνάκης

Πριν χτυπήσει το κουδούνι για την έναρξη της νέας σχολικής και τενιστικής χρονιάς, οι αθλητές και αθλήτριες του «Ηράκλειο» Ο.Α.Α., πήραν άριστα στο Παγκρήτιο Πρωτάθλημα Τένις που έγινε στη Σούδα και τα Χανιά. Τα παιδιά του «Ηράκλειο» κατέκτησαν τις τρεις πρώτες θέσεις και τέσσερις τρίτες σε πέντε συνολικά κατηγορίες.

Οι αθλητές που ξεχώρισαν είναι, στα αγόρια 12 ετών ο Κωνσταντίνος Λαμπράκης με την πρώτη θέση, η Μαρία Ζαχαράκη στα κορίτσια 12 που έλαβε και αυτή την πρώτη θέση, ενώ πρώτος στα αγόρια 16 ετών τερμάτισε ο Δημήτρης Μπουνάκης. Τις τρίτες θέσεις πήραν ο Νικόλας Αμανάκης στα 12άρια, ο Θάνος Ζαβουργιανός στα 14αρια, ο Σπύρος Καρακώστας στα 16αρια και η Αλέξανδρα Ζαχαράκη στα 16αρια.

Το «Ηράκλειο» συμμετείχε με 20 αθλητές και αθλήτριες στις κατηγορίες Αγόρια- Κορίτσια 12, 14 και 16 ετών.

Ο Λαμπράκης κατέκτησε την πρώτη θέση κάνοντας 4 νίκες, επι του Σπυριδάκη (ΟΑ Ρεθύμνου») 40 40, έπειτα νίκησε τον Αποστολάκη 54(5) 41 και στα ημιτελικά τον Γαγάνη (ΟΑ Σούδας) 64 61. Στον τελικό επικράτησε του Περδικάκη (ΟΑ Σούδας) 64 61. Ο Αμανάκης έφτασε στην τετράδα όπου και κατέκτησε την τρίτη θέση, χάνοντας από τον Περδικάκη (ΟΑ Σούδας) 63 61.

Στην οκτάδα έφτασαν ο Αποστολάκης πραγματοποιώντας μια νίκη επι του Κοτσιφάκη (ΟΑ Σούδας) 40 40, ενώ ο μικρός Βασίλης Κληρονόμος που συμμετείχε για πρώτη φορά σε τουρνουά κατάφερε να κάνει την πρώτη του νίκη με 54 (6) 45(5) 10-6 επι του Βαμβουκάκη ΑΤ Ρεθύμνου και να μπει στους 8. Ο Τσαπάκης έχασε στον πρώτο γύρο από τον πολύ δυνατό Περδικάκη 40 41.

Η Ζαχαράκη κατάφερε να πάρει το χρυσό μετάλλιο με νίκη στον τελικό επι της Σηφάκη (ΟΑ Σούδας) 61 61. Νωρίτερα η Ζαχαράκη απέκλεισε το Νο2 του ταμπλό Καστρινάκη (ΟΑ Σούδας) με 41 41, ενώ στα ημιτελικά κέρδισε την Αρετάκη (ΟΑ Σούδας) 61 61.

Από αριστερά: Ζαχαράκη Αλεξάνδρα, Μαρία, Τζιγκουνάκης (προπονητής) και Λαμπράκης

Στην οκτάδα μπήκε με νίκη επι της Μαχλή η Λεβεντάκη 24 41 10-6. Η Βασιλάκη Ελευθερία κέρδισε την Πανταζοπούλου 40 41 και μπήκε στις 8 καλύτερες. Οι Βιανιτάκη Μιχαέλα, Ζαχαράκη Όλγα- Ρωξάνη και Πανταζοπούλου Βασιλίνα έχασαν στον πρώτο γύρο από πιο έμπειρες αθλήτριες.

Ο Μπουνάκης στα αγόρια 16 στέφθηκε νικητής αφού στον τελικό κέρδισε τον πολύ καλό Κόκκαλη (ΓΣ Λυβικός) 36 62 61. Στα ημιτελικά επιβλήθηκε του Καρακώστα με 36 62 60, ενώ και στους προηγούμενους γύρους έπαιξε με τον Αμανάκη και Καλατζή που τους κέρδισε 62 60 και 61 60 αντίστοιχα.

Ο Καρακώστας έχασε στα ημιτελικά από τον Μπουνάκη με 36 62 60 και πήρε την τρίτη θέση. Νωρίτερα ο Καρακώστας κέρδισε τον Βεγόπουλο (Τεν. Ακαδημία) 63 36 10-2 και στον πρώτο γύρο τον Λαζάκη (ΟΑ Χανιών).

Ο Καλατζής μπήκε στους 8 σημειώνοντας μια νίκη επι του Στρομπά (ΟΑ Σούδας) 62 62.Ο Νικολιδάκης επέστρεψε μετά από έξι μήνες που ήταν εκτός αγώνων λόγω τραυματισμού και έκανε μια νίκη επι του Βελεντάκη (Τεν. Ακαδημία) 63 63. Ο Χάρης Αμανάκης έχασε στον πρώτο γύρο από τον Μπουνάκη 62 60.

Ο Θάνος Ζαβουργιανός αγωνίστηκε στη μεγαλύτερη κατηγορία και κατάφερε να πάρει την τρίτη θέση. Στα ημιτελικά έχασε από τον νικητή της κατηγορίας Φανδριδάκη (ΟΑ Σούδας) 64 61.

Η Αλεξάνδρα Ζαχαράκη, αγωνίστηκε και αυτή στα κορίτσια 16 ετών και πήρε την τρίτη θέση. Στον ημιτελικό έχασε από την Πρωιμάκη (ΟΑ Σούδας) 64 75. Στον πρώτο γύρο κέρδισε την Κοντολαιμάκη (Λατώ Αγ. Νικολάου) 60 60 και στη συνέχεια την Ηλιάκη (ΟΑ Ρεθύμνου) 75 64. Η Εβελίνα Λαμπράκη μπήκε στην οκτάδα με νίκη επι της Σινάνη (Ακαδ. Χανιών ) 75 62 και έχασε από την Μαρινάκη (ΟΑ Σούδας) 61 62.

Η Αλίκη Ζαχαράκη δεν σημείωσε νίκη.

«Το Διοικητικό Συμβούλιο συγχαίρει όλα τα παιδιά για τις προσπάθειες τους, καθώς και τους προπονητές τους κ.κ. Δολιανίτη Μανόλη Τζιγκουνάκη Κώστα και Μελισσουργάκη Νίκο και εύχεται καλή συνέχεια και καλά αποτελέσματα στα επόμενα τουρνουά» αναφέρει ανακοίνωση του συλλόγου.