Τρεις ομάδες διεκδικούν την 4η θέση στην ΕΚΑΣΚ

Νέο ενδιαφέρον στη μάχη της τετράδας του Παγκρήτιου πρωταθλήματος μπάσκετ ανδρών, έδωσε η νίκη-έκπληξη του Ηροδότου επί του ΟΑΧ με 60-46 στο πλαίσιο της 21ης και προτελευταίας αγωνιστικής της κανονικής περιόδου.

Τη Χανιώτικη ομάδα που έδειχνε να κρατά γερά την 4η θέση (η οποία οδηγεί στα πλέι οφ) πλησίασαν απειλητικά η Πεδιάδα που έκανε «διπλό» στην Ιεράπετρα (92-87 στην παράταση) και ο Κύδων που πήρε στα χαρτιά το ματς από την Ακαδημία Ρ.

Συνεπώς όλα είναι ανοιχτά πλέον, με δεδομένο ότι εκτός από την τελευταία αγωνιστική, εκκρεμούν και 3 ματς από τη 14η τα οποία θα γίνουν την προσεχή Τετάρτη (24/4) και μεταξύ αυτών είναι το ντέρμπι Κύδων-ΟΑΧ.

Ο πρωτοπόρος Εργοτέλης συνέτριψε χθες στο «Λίντο» τον Χανιά BC με 101-57 ενώ ο Αγ. Νικόλαος επικράτησε στην παράταση της ΑΣΚΗΣΗ με 83-81 στη Ν. Αλικαρνασσό, σε ένα ματς με εντυπωσιακό φινάλε.

Αναλυτικά τα παιχνίδια:

ΗΡΟΔΟΤΟΣ-ΟΑΧ 60-46

Βρίσκει ρυθμό στο φινάλε του πρωταθλήματος ο Ηρόδοτος που έκανε τη «ζημιά» στον υπερόπτη ΟΑΧ, κερδίζοντάς τον με 60-46. Πρωταγωνιστής της τρίτης φετινής νίκης της ομάδας του Χρήστου Μαυρόπουλου, ήταν ο έφηβος Βιτωράκης με 16π.

Δεκάλεπτα: 17-10, 36-22, 51-34, 60-46

Διαιτητές: Γερμανής-Παπαδάκη

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Μαυρόπουλος): Περαντωνάκης 2, Ξυδάκης, Κλινάκης, Κάλας 8, Χριστοδουλάκης 4, Βιτωράκης 16(2), Κυρκάκης 7(1), Μαρμαρινός 4, Τζιώρας 4, Κατσιαμάγκος 2, Μαλαθιανάκης 3

ΟΑΧ (Φείδας): Σεκαδάκης 5(1), Τεγγέρης, Σαλιβουράκης, Κάγκαλος, Στυλιανάκης 18, Λυβιάκης 10(3), Κοπίλης 6, Δούκας 2, Κατσαμάνης, Ερηνάκης 3(1), Μερμίγκης 2

ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ – ΠΕΔΙΑΔΑ 87-92

Συγκλονιστική εξέλιξη είχε το παιχνίδι στην Ιεράπετρα, με την Πεδιάδα να παίρνει πολύτιμη νίκη στην παράταση με 92-87. Η ομάδα της Χερσονήσου βρέθηκε να χάνει με 17 πόντους

και με 9 στο τελευταίο ενάμιση λεπτό ωστόσο κατάφερε να στείλει το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο και να κερδίσει.

Δεκάλεπτα: 22-16, 36-39, 56-52, 78-78 (κ.α.), 87-92 (παρ.)

Διαιτητές: Κώτσου-Λαμπράκης

ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ (Γαϊτανάκης Μ.): Γαϊτανάκης Ι. 4, Πάγκαλος Χ. 17, Παπαδάκης 5, Καραλάκης 12(2), Πατεράκης 3(1), Νικολούδης 8, Καραλής 21(3), Χαμηλάκης 14(1), Ζερβακάκης 3, Γαϊτανάκης Η.

ΠΕΔΙΑΔΑ (Κριμίλης): Τσαφαντάκης 7, Βλάχος 14, Αθανασιάδης 18(4), Ρούτσι 8, Μανδάλης, Φανουράκης, Αγορίτσας 12, Σπηλιόπουλος 10, Καραγιαννάκης 7(1), Ανυφαντάκης 4,

Γκέκα 12(3)

ΑΣΚΗΣΗ-ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΣ 81-83

Φοβερό ματς έγινε στο κλειστό της Ν. Αλικαρνασσού, όπου ο Αγ. Νικόλαος «δραπέτευσε» με τη νίκη 83-81 στην παράταση.

Η ΑΣΚΗΣΗ προηγήθηκε με 61-45 στο τέλος της τρίτης περιόδου αλλά οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν τη διαφορά και είχαν την ευκαιρία με τέσσερις βολές σχεδόν σε «νεκρό» χρόνο να «κλέψουν» τη νίκη. Ωστόσο ευστόχησαν μόνο σε 2 από αυτές, προηγήθηκαν με 73-71 κι έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να εκμεταλλευτούν τα δύο δέκατα του δευτερολέπτου, ισοφαρίζοντας με ένα απίστευτο σουτ του Χασάπη, ο οποίος σχεδόν δεν έβλεπε το καλάθι… Στην παράταση η ομάδα του Λασιθίου επικράτησε στις λεπτομέρειες.

Να σημειωθεί ότι στο τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα, αποβλήθηκε ο προπονητής της ΑΣΚΗΣΗ Μιχάλης Σταματάκης επειδή διαμαρτυρήθηκε έντονα για το φάουλ που δόθηκε στον αντίπαλο, μπαίνοντας στο γήπεδο. Μετά το τέλος του ματς πάντως, ζήτησε συγνώμη για την άσχημη αντίδρασή του…

Δεκάλεπτα: 20-24, 41-34, 61-45, 73-73 (κ.α.), 81-83 (παρ.)

Διαιτητές: Γεωργιλάκης-Μακράκης

ΑΣΚΗΣΗ (Σταματάκης): Σαριδάκης, Παπαηλιάκης 8(1), Χασάπης 18(1), Μπορμπίδης 24(2), Υφαντόπουλος 9(1), Ξενάκης 11(3), Νουμερόπουλος 11, Μητκούσης

ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΣ (Δεμέτζος): Μήλας 18, Σκαλαίος 4, Σκανδαλάκης 10, Τζώρτζης 11(1), Γκαμπέλης 17(3), Μότσο 11, Γουμενάκης 12(1)

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ-ΧΑΝΙΑ BC 101-57

Με κατοστάρα (101-57) κόντρα στον Χανιά BC σφράγισε ο Εργοτέλης τη 19η νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια στο φετινό πρωτάθλημα.

Δεκάλεπτα: 30-8, 60-28, 80-41, 101-57

Διαιτητές: Ανδρεάδη-Λαμπράκης

Εργοτέλης (Αλέξης Χριστοδούλου): Σκανδάλης 12(2), Γιαμναδάκης 4, Μυλωνάκης, Σταθάκης 3, Λυβιάκης 6, Θεοδωρίδης 12(4), Μαρκόπουλος 15(3), Χριστοδούλου 1, Λαγουδάκης, Λιαναράκης 27(2), Μπαρλιάς 4, Ορφανουδάκης 10(1)

Χανιά BC (Ηλίας Κατσιάνος): Κοντογιώργος 9, Νασίκας 13(2), Πισλής 2, Καφτάνης 8(2), Κωτσιόπουλος 11(3), Κόης 14, Πετμεζάς 1