ήττα ΟΦΗ

Βραδιά-εφιάλτη έζησε χθες ο ΟΦΗ στο “Γεντί Κουλέ” στον “τελικό” με την Λαμία.
Η ομάδα του Ηρακλείου ήθελε μόνο τη νίκη αλλά βγήκε ηττημένη με σκορ 1-3 και με σκυμμένο το κεφάλι από το γήπεδο παγώνοντας τους περίπου 4.500 φιλάθλους της που βρέθηκαν στο «Θ. Βαρδινογιάννης».

Το αποτέλεσμα αυτό ήρθε σαν “μαχαιριά” στην καρδιά της ομάδας η οποία παρέμεινε στην 14η θέση και στην ζώνη υποβιβασμού με το έργο της σωτηρίας να γίνεται πλέον πολύ δύσκολο. Αντίθετα η Λαμία με  το τεράστιο διπλό που πανηγύρισε χθες ανέβηκε στην 9η θέση στους 24 πόντους και ουσιαστικά εξασφάλισε την παραμονή της.

Μέχρι πρότινος ο ΟΦΗ δεν έπαιζε ποδόσφαιρο και έχανε. Πλέον με τον Βέρα στον πάγκο του προσπαθεί να παίξει, δημιουργεί ευκαιρίες αλλά και πάλι χάνει. Χθες δημιούργησε σωρεία ευκαιριών αλλά όταν σκόραρε ήταν αργά αφού τον είχε… προλάβει η Λαμία που με απίστευτο κυνισμό εκμεταλλεύτηκε τα αμυντικά λάθη και πέτυχε τρία γκολ σε 14’ λεπτά.

Ο Χάιμε Βέρα προσπαθεί  να κάνει τον ΟΦΗ να παίζει καλό και επιθετικό ποδόσφαιρο, κάτι που έκαναν οι παίκτες του στο α’ ημίχρονο, αλλά με τόση δυσκολία στο σκοράρισμα και αφέλεια ανασταλτικά δεν μπορεί να σωθεί η κατηγορία.

Ναμπί και Φερέιρα ήταν εξαιρετικοί για 45 λεπτά, όμως με φορ χαμηλών δυνατοτήτων σαν τον Πέρσον δουλειά δεν γίνεται και σίγουρα φάνηκε η απουσία των τραυματιών Γιακουμάκη και Βουό.

Ο Ναμπί στο ΟΦΗ-Λαμία
Ο Ναμπί ήταν από τους κορυφαίους στο πρώτο ημίχρονο, είχε δοκάρι αλλά το γκολ δεν ήρθε και ο ΟΦΗ υπέστη οδυνηρή ήττα

Πού είναι το γκολ;

Το πρώτο ημίχρονο ήταν από τα καλύτερα που έχουμε δει φέτος στην Σούπερ Λίγκα με γρήγορο ρυθμό πολλή ένταση και από τις δυο ομάδες και πολλές ευκαιρίες κυρίως από την πλευρά του ΟΦΗ.

Μετά το πρώτο τέταρτο οι γηπεδούχοι  είχαν ένα δεκαπεντάλεπτο που άσκησαν έντονη πίεση στα καρέ του Μελίσσα, με τον γκολκίπερ της ομάδας της Φθιώτιδας  να δηλώνει “παρών” όσες φορές χρειάστηκε, ενώ στο 20’ ο Ναμπί σημάδεψε το δοκάρι.

Ο Μελίσσας στάθηκε τυχερός και στη φάση του 39’ με τον Βαζ να… κατορθώνει να μην βρει δίχτυα μετά την ασίστ του Φερέιρα, με τη Λαμία στα εναπομείναντα λεπτά να απαντά στις ευκαιρίες και σε δυο τουλάχιστον περιπτώσεις θα μπορούσε να είχε κάνει τη ζημιά με τον Μπερτόλιο.

Γκολ η Λαμία και μπλακ άουτ…

Το β’ ημίχρονο βρήκε τον ΟΦΗ να χάνει μια ακόμα σημαντική ευκαιρία με τον Βαζ στο 53’ και την Λαμία   να «χτυπάει» δυο φορές σε τέσσερα λεπτά.

Καραμάνος στο 57’ και Τομάς στο 61’ νίκησαν τον Στρέζο και έβαλαν στα… σχοινιά τον ΟΦΗ, με τον Βέρα να ρίχνει στο ματς Σακόρ και Νέιρα μήπως και αλλάξει κάτι.

Ωστόσο, όλα είχαν τελειώσει από τη στιγμή που και ο Φερέιρα στο 69’  έπιασε αέρα εξ επαφής, με τον ΟΦΗ να μην μπορεί με τίποτα να βρει δίχτυα.

Αντίθετα, οι παίκτες του Χάβου, έχοντας φέρει το παιχνίδι στα μέτρα τους, πέτυχαν και τρίτο γκολ με τον Μπερτόλιο στο 74’, δίνοντας θριαμβευτικό χαρακτήρα στην επικράτησή τους.

Ο ΟΦΗ  είχε αποσυντονιστεί πλήρως και στο 81’ ο Δεληγιαννίδης αποβλήθηκε σωστά με απευθείας κόκκινη για σκληρό μαρκάρισμα στον Τομάς, για να σημειώσει εντέλει το γκολ της τιμής ο Σακόρ πέντε λεπτά αργότερα.

Διαιτήτευσε  ο Ζαχαριάδης (Μακεδονίας) με βοηθούς τον Χατζηνάκο (Δράμας) και τον Γκάγκα (Λάρισας).

Κίτρινες είδαν οι  Παπάζογλου,  Φερέιρα, Μεγιάδο – Μελίσσας, Σκόνδρας, Πλιάτσικας.

ΟΦΗ: Στρέζος, Δεληγιαννίδης, Κοροβέσης, Παπάζογλου, Μιχόγεβιτς, Μεγιάδο (75’ Koυτσιανικούλης), Κυριακίδης (62’ Σακόρ), Βαζ (67’ Νέιρα), Φερέιρα, Ναμπί, Πέρσον.

ΛΑΜΙΑ: Μελίσσας, Βασιλαντωνόπουλος, Σκόνδρας (46’ λ. τρ. Ασίγκμπα), Αντέτζο, Πλιάτσικας, Μπεχαράνο, Δημούτσος, Τομάς, Καραμάνος, Μπερτόλιο (76’ Πίτι), Τσούκαλος (56’ Επστάιν).

Λίγα λουλούδια από τους παίκτες για ένα φίλο του ΟΦΗ που έφυγε νωρίς...

ΒΕΡΑ: «Τώρα η ομάδα πρέπει να είναι δεμένη»

Ο Χάιμε Βέρα  δεν μπορούσε να πιστέψει πώς χάθηκαν τόσες ευκαιρίες και είπε ότι παρά την ήττα η ομάδα του θα παλέψει μέχρι το τέλος.

“Είμαστε πολύ στενοχωρημένοι από την ήττα. Πιστεύω ότι στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα έπαιξε όπως θέλουμε να παίζει. Δυστυχώς έλειπε το γκολ, είχαμε τις ευκαιρίες αλλά δεν μπορέσαμε να σκοράρουμε. Αν είχαμε βάλει ένα ή δύο γκολ, όπως είχαμε τις ευκαιρίες, θα μιλούσαμε διαφορετικά. Είμαστε σε δύσκολη θέση αλλά συνεχίζουμε με την δουλειά μας, δεν έχει πέσει καμία ομάδα. Τώρα η ομάδα θα πρέπει να είναι πολύ δεμένη”.

Ο Μάκης Χάβος στάθηκε στο πρώτο 30λεπτο που ο ΟΦΗ έχασε τις μεγάλες ευκαιρίες αλλά και στα δύο γρήγορα γκολ της ομάδας του.

“Έγινε ένα ωραίο παιχνίδι, σε ένα καθαρά ποδοσφαιρικό γήπεδο με πολύ ωραία ατμόσφαιρα. Ο ΟΦΗ μπορούσε να προηγηθεί και με 2-0 και εκεί ίσως να μην άλλαζε το ματς. Προσπαθήσαμε  με εσωτερικές αλλαγές να φέρουμε το παιχνίδι εκεί που θέλαμε. Κομβικό σημείο ήταν τα δύο γρήγορα γκολ γιατί έχασε ο ΟΦΗ την ψυχραιμία του και στο 0-3 τελείωσε. Ήταν μια μεγάλη νίκη που μας ωθεί να κοιτάζουμε το επόμενο παιχνίδι”.