ΟΦΗ ΑΕΚ

Τα τραγικά λάθη της άμυνας του έφεραν την ήττα χθες για τον ΟΦΗ στη Νέα Φιλαδέλφεια από την ΑΕΚ με σκορ 3-0, στην αναμέτρηση για την 20η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ.

Με εξαίρεση ένα  πολύ καλό  20λεπτο στο β΄ μέρος ο ΟΦΗ δεν κατάφερε κοντράρει τους «κιτρινόμαυρους» αλλά για να έρθει η ήττα, πέρα από τα δικά του τραγικά λάθη στην άμυνα, χρειάστηκε να βάλουν το χεράκι τους ο Παπαπέτρου με τον Φωτιά καθώς στο πρώτο γκολ της ΑΕΚ  υπάρχει φάουλ που έγινε σε βάρος του Φελίπε ενώ στην συνέχεια ίσως να υπάρχει και φάουλ του Γκασίνοβιτς στον Λάρσον.

Η ΑΕΚ έφτασε στο 3-0 χωρίς να φορτσάρει εκμεταλλευόμενη τα «δώρα» της άμυνας του ΟΦΗ και των διαιτητών. Το πιθανότερο είναι ότι θα κέρδιζε και χωρίς να είχε την εύνοια του Παπαπέτρου, ο οποίος στο τέλος υπέδειξε και ένα αστείο πέναλτι σε βάρος του Μεγιάδο, το οποίο εν τέλει πήρε πίσω με την παρέμβαση του VAR.

Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος, με συνεχόμενες επιθέσεις, ανακτήσεις μπάλας, πολλά κόρνερ αλλά χωρίς πολλές φάσεις.  Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 21′ με σέντρα του Αμραμπατ και κεφαλιά του Πόνσε που έβγαλε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Σωτηρίου.

Επτά λεπτά αργότερα (28΄), ωστόσο, ο Αργεντινός βρήκε  δίχτυα από την ασίστ του Τσούμπερ που  τράβηξε τρεις αντιπάλους πάνω του, μέσα στην περιοχή και πάσαρε στον Αργεντίνο  που με ιδανικό πλασέ έκανε το 1-0. Στο ξεκίνημα της φάσης ο Φελίπε φαίνεται να δέχεται το μαρκάρισμα από τον Πήλιο έξω από την περιοχή της ΑΕΚ αλλά διαιτητής (Παπαπέτρου) και VAR (Φωτιάς) άφησαν την φάση να εξελιχθεί!

Η ΑΕΚ συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό ως το τέλος του πρώτου μέρους και θα μπορούσε να είχε βρει γκολ σε δύο περιπτώσεις με τον Γκατσίνοβιτς, με τον Σωτηρίου να αποκρούει το κοντινό πλασέ του Σέρβου στο 40,’ ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό, το δυνατό σουτ του Γκατσίνοβιτς πέρασε λίγο πάνω από το  δοκάρι.

Μονομαχία του Μπρεσάν με τον Βίντα στο χθεσινό ματς

Ο ΟΦΗ μπήκε καλύτερα και πίεσε πιο ψηλά με την έναρξη του δευτέρου μέρους με τον Ριέρα στην θέση του Αμπάντα και είχε  καλή κυκλοφορία της μπάλας χάνοντας  τεράστια ευκαιρία στο 54′ για την ισοφάριση, όταν ο Τοράρινσον γύρισε στην περιοχή, ο Φελίπε έκανε την προβολή και ο Στάνκοβιτς με μεγάλη απόκρουση κράτησε ανέπαφη την εστία του. Κι ενώ ο ΟΦΗ φάνηκε να ανεβαίνει η ΑΕΚ στο 67΄εκμεταλλεύτηκε ένα δώρο της άμυνας του μετά από γέμισμα του Στάνκοβιτς και λάθος του Λαμπρόπουλου.  Ο Σωτηρίου απέκρουσε το πλασέ του Πόνσε, αλλά στο ριμπάουντ ο Αργεντινός σε κενή εστία πλάσαρε για το 2-0.

Πάντως ο ΟΦΗ  με τους Αποστολάκη και Ντίκο  να είναι πιο κινητικοί από τους Μπάκιτς, Μπάκου προσπάθησε να ξαναμπεί στο ματς, έχοντας δύο καλές στιγμές με πλασέ του Ντίκο στο 86′ που απέκρουσε ο Στάνκοβιτς και δυνατό σουτ του Γκαγέγος που πέρασε άουτ στο 87′.

Στις καθυστερήσεις ο Παπαπέτρου έδωσε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μεγιάδο στον Ελίασον, αλλά σωστά το πήρε πίσω μετά τον έλεγχο του VAR. Ότι δεν έκανε ο Παπαπέτρου είπε να το κάνει ο Λαμπρόπουλος  αμέσως μετά δίνοντας στον Φαν Βέερτ  την ευκαιρία να γράψει σε κενή εστία το τελικό 3-0.

Έδρα έπαιξε ο Παπαπέτρου συνεπικουρούμενος και από τον γνωστό και μη εξαιρετέο  Φωτιά.

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Πήλιος, Κάλενς, Βίντα, Ραντόνια, Γιόνσον, Πινέδα (74′ Μάνταλος), Γκατσίνοβιτς (74′ Φερνάντες), Άμραμπατ (74′ Ελίασον), Τσούμπερ (74′ Αραούχο), Πόνσε (85′ Φαν Βέερτ).

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Τοράρινσον, Μπρεσάν, Λαμπρόπουλος, Λάρσον, Γκαγέγος, Γκλάζερ (77′ Μεγιάδο), Μπάκιτς (77′ Αποστολάκης), Αμπάντα (46′ Ριέρα), Μπακού (65′ Ντίκο), Φελίπε (73′ Θεοδοσουλάκης).

Την ευθύνη για την ήττα ανέλαβε ο Λαμπρόπουλος

«ΟΛΟ ΤΟ ΑΝΑΘΕΜΑ ΣΕ ΜΕΝΑ» ΔΗΛΩΣΕ Ο ΛΑΜΠΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΤΗΣ ΗΤΤΑΣ

Μελ: «Χαρίσαμε δύο αστεία γκολ»

Στα λάθη που έγιναν αναφέρθηκε ο Πέπε Μελ στην συνέντευξη τύπου, λέγοντας:  «Πιστεύω ότι στο πρώτο ημίχρονο μας κόστισε λίγο μέχρι να καταλάβουμε το παιχνίδι και είναι περίεργο γιατί πιστεύω στο 2ο μέρος ήμασταν καλύτεροι από την ΑΕΚ αλλά χαρίσαμε δύο γκολ που φαίνονταν αστεία».

Αναφερόμενος στο πλάνο που υπήρχε για το χθεσινό ματς είπε:

«Εμείς συνήθως μπαίνουμε να κερδίσουμε τα παιχνίδια και ξέραμε ότι έπρεπε να βγούμε μπροστά να πιέσουμε στο build up (σ.σ. επίθεση από την άμυνα) της ΑΕΚ. Πιστεύω ότι το πρόβλημα ήταν ότι στο 2ο ημίχρονο χαρίσαμε δύο γκολ στο transition αλλά ήταν ένα δώρο από  την πλευρά μας. Αν δείτε την εικόνα στο 2ο γκολ, ο παίχτης μας κάνει ένα λάθος και στενοχωριέται χωρίς να αντιδράσει γρήγορα. Και όταν το κάνεις αυτό, απέναντι σε μια ομάδα καλή όπως είναι η ΑΕΚ στο τέλος πρέπει να το πληρώσεις».

Ο Βασίλης Λαμπρόπουλος  ανέλαβε την ευθύνη για τα δυο τραγικά λάθη στο 2ο και 3ο γκολ λέγοντας:

«Όλο το ανάθεμα για το στραβό αποτέλεσμα να το ρίξουν σε μένα. Εγώ φταίω. Να αφήσουν την ομάδα ήσυχη να πάει ήρεμη στο ματς της Τετάρτης με τον Παναιτωλικό. Παίρνω πάνω μου την ήττα, για να πάει η ομάδα ήρεμη στο ματς της χρονιάς. Έχουμε κάποια σκαμπανεβάσματα. Αλλάξαμε προπονητή και στυλ παιχνιδιού. Το ματς της Τετάρτης δεν θα είναι όπως σήμερα. Θα πρέπει να είμαστε κυνικοί».

Από την πλευρά του ο Ματίας Αλμέιδα δήλωσε:

«Θέλαμε να κερδίσουμε το παιχνίδι. Πιστεύω ότι δουλέψαμε αρκετά καλά.

Ο αντίπαλος κατά περιόδους τα πήγε πολύ καλά, αλλά νομίζω ότι μπορέσαμε και τον ξεπεράσαμε. Είμαι χαρούμενος με τον τρόπο, γιατί επιμείναμε, για τους παίκτες που έβαλαν τα γκολ. Ήταν μια καλή ημέρα».