ΟΦΗ – Ατρόμητος Ντε Γκούζμαν
Σκόραρε με πέναλτι ο Ντε Γκούζμαν αλλά η νίκη δεν ήρθε

Μια εβδομάδα νωρίτερα  ήρθε το Σάββατο του Λαζάρου όχι για τον ΟΦΗ αλλά για τον Ατρόμητο. Οι Περιστεριώτες χτύπησαν στις καθυστερήσεις με τον Χριστοδουλόπουλο και πήραν βαθμό σωτηρίας (1-1) στο “Γεντί Κουλέ” κρατώντας παράλληλα τον ΟΦΗ στην εντατική.

Ο Νίκος Νιόπλιας παρέταξε τον ΟΦΗ με διάταξη 4-3-3. Στο τέρμα  ο Βάτερμαν. δεξιά ο Μαρινάκης, αριστερά ο Κοροβέσης, Βούρο και Διαμαντή στο κέντρο της άμυνας,  Ντε Γκούζμαν, Μεγιάδο και Σακόρ έ στη μεσαία γραμμή, Σαρδινέρο (δεξιά), Σολίς (αριστερά) και Γιάννου (κορυφή) στην επίθεση.

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν επιφυλακτικά στο πρώτο 15λεπτο με τον Ατρόμητο να απειλεί πρώτος στο 16’ (ο Βάτερμαν έβγαλε σε κόρνερ το κοντινό πλασέ του Γιακουμάκη). Στην εκτέλεση του κόρνερ, ο Γκαλβάο πλάσαρε αλλά ο Βάτερμαν απέκρουσε ξανά, κρατώντας το μηδέν.

Ο ΟΦΗ είχε 4 τελικές αλλά όχι σημαντικές ευκαιρίες (29’ σουτ του Ντε Γκούζμαν μπλόκαρε ο Γιαννιώτης,  30΄ κεφαλιά του Διαμαντή άουτ, 39΄ κεφαλιά Σαρδινέρο άουτ και 42΄σουτ Σολίς άουτ)

Στο 44 ο Μανούσος μπήκε στην περιοχή από αριστερά, έδωσε στον Μουνίθ, ο οποίος με πλασέ νίκησε τον Βάτερμαν αλλά το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR(Σιδηρόπουλος) ως οφσάιντ του Μανούσου.

Ο ΟΦΗ μπήκε επιθετικά στο δεύτερο ημίχρονο και απείλησε με κεφαλιά του Διαμαντή, στο 53’ με τον Γιαννιώτη να υποχρεώνεται σε δύσκολη επέμβαση.

Ο Νιόπλιας στο 61΄με τις τρείς αλλαγές του γύρισε σε 3-5-2 και στο 65’ ήρθε το πέναλτι  όταν μετά από κόρνερ του Ντε Γκούζμαν και κεφαλιά του Διαμαντή ο Σάλομον έκανε χέρι. Ο Φωτιάς με την συνδρομή του VAR έδειξε την άσπρη βούλα και  στο 69’ ο Ντε Γκούζμαν έκανε το 1-0.

Ο ΟΦΗ γύρισε πολύ πίσω μετά το 75΄ την ώρα που ο Σάββας Παντελίδης φόρτωνε την επίθεση του. Τη λύση έδωσαν  στο 93΄ δύο  από τις αλλαγές του με τον Ραμπέγιο να σεντράρει και τον Χριστοδουλόπουλο να νικάει στον αέρα του Ουές και με κεφαλιά να ισοφαρίζει.  Αμέσως μετά ο Σακόρ έφτασε κοντά στο 2-1, αλλά το σουτ του πέρασε άουτ.

Ο Φωτιάς (Πέλλας) ελέγχεται γιατί δεν έδωσε αμέσως το πέναλτι του Σάλομον ενώ στο 36΄έγινε φάνηκε να υπάρχει κράτημα του Διαμαντή στην περιοχή από τον Σάλομον αλλά άφησε τη φάση να εξελιχθεί. Κίτρινες είδαν  οι  Διαμαντής, Ντε Γκούζμαν   Μουνίθ, Σάλομον, Μαυρομμάτης

ΟΦΗ: Βάτερμαν, Μαρινάκης (87’ Βαφέας), Βούρος, Διαμαντής, Κοροβέσης (61’ Στάρτζεον), Μεγιάδο, Σακόρ, Ντε Γκούζμαν, Σαρδινέρο (72’ Γρίβας), Σολίς (61’ Ουές), Γιάννου (60’ Λυμπεράκης).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Γιαννιώτης, Γκάλο, Γούτας, Μαυρομμάτης, Γκαλβάο (78’ Τομάσεβιτς), Σάλομον, Νάτσος (71’ Χριστοδουλόπουλος), Ούμπιδες (84’ Ραμπέγιο), Μουνίθ (84’ Εντομβόγι), Γιακουμάκης (71’ Κωτσόπουλος), Μανούσος.