ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ - Σπάρτη

Δεύτερη νίκη στη σειρά (τρίτη με το ματς στα χαρτιά κόντρα στον Αχαρναϊκό) έψαχνε ο Εργοτέλης το απόγευμα του Σαββάτου ώστε να πάρει βαθιά βαθμολογική ανάσα στη μάχη που δίνει για την παραμονή, αλλά η Σπάρτη τού έκοψε τον δρόμο παίρνοντας το 0-0.

Οι “κιτρινόμαυροι” απέτυχαν να δώσουν συνέχεια στο σερί και παράλληλα να πανηγυρίσουν την πρώτη νίκη στο Παγκρήτιο, χάνοντας την ίδια ώρα κι άλλο  έδαφος στην μάχη για την παραμονή. Μπορεί ο Εργοτέλης να διατήρησε για δεύτερο σερί ματς το μηδέν στην άμυνα αλλά δεν ήταν το ίδιο παραγωγικός μπροστά χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες μεταξύ των οποίων και ένα δοκάρι.

Καλύτερα από τα πρώτα λεπτά του ματς μπήκε ο Εργοτέλης, ο οποίος μόλις στο 4′ απείλησε με μακρινό σουτ του Μπουρσέλη. Ένα λεπτό μετά ο Κάιπερς πήρε κεφαλιά και ο Γιακουμής απέκρουσε, ενώ η πίεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε.

Στο 31′ ο Ν’ Ντιαγιέ δεν βρήκε στόχο με σουτ, ενώ οκτώ λεπτά μετά ο Κάιπερς σούταρε και ο Οικονομόπουλος έδιωξε πάνω στη γραμμή.

Η πρώτη τελική της Σπάρτης ήρθε στο 51′ με σουτ του Ράντι και δύο λεπτά αργότερα ο Σταματάκος δεν κατάφερε να βρει στόχο, όπως και ο Σταμόπουλος στο 57′. Ο Εργοτέλης έψαχνε το γκολ, αλλά για περισσότερο από δέκα λεπτά στη συνέχεια δεν έκανε το παραμικρό.

Η Σπάρτη έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της ανησυχώντας  μόνο στο 71′, όταν ο Μπουρσέλης μπήκε στην περιοχή και σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι. Στα εναπομείναντα λεπτά ο Νικολακάκης και ο Ιατρούδης είχαν από μία τελική, αλλά ο Γιακουμής κράτησε την εστία του ανέπαφη.

Διαιτήτευσε ο Ζαραβίνος (Αθηνών),  με βοηθούς τους Δουλγεράκη (Ανατολικής Αττικής) και Κάλλη (Ανατολικής Αττικής).

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Λαδάς, Μπουρσέλης, Βογιατζής (72′ Αγγελόπουλος), Μαζουλουξής, Μπάτζιος, Νικολακάκης, Σταμόπουλος, Ν’ Ντιαγιέ (82′ Ιατρούδης), Κάιπερς, Σταματάκος (75′ Ροβίθης), Μπούζας.

ΣΠΑΡΤΗ: Γιακουμής, Γραικός, Νιάρος, Βοσνακίδης, Οικονομόπουλος, Τζιμότζι (55′ Κατσίκης, 74′ Γουόρντεν), Παναγιώτου, Τριανταφυλλάκος, Ράνος, Μπαρέττας (86′ Δονδοτσάκης), Ράντι.

ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ Ο ΓΚΩΝΙΑΣ

“Να χτίσουμε μια καλή ομάδα”

Για άλλη μια φορά ο Τάκης Γκώνιας δεν στάθηκε στο αποτέλεσμα αλλά στην εικόνα της ομάδας του λέγοντας μεταξύ άλλων: «Κάναμε ένα πολύ καλό ματς και είχαμε ευκαιρίες.

Ήμασταν άτυχοι αλλά προσπαθήσαμε μέχρι το τέλος κόντρα σε μία καλό δουλεμένη ομάδα στην άμυνα. Ήταν το 12ο φετινό ματς και σε όλα ήμασταν η καλύτερη ομάδα. Σε κάθε ματς είμαστε πρωταγωνιστές. Ο στόχος του Εργοτέλη για εσάς είναι η παραμονή αλλά για μένα είναι να από την αρχή να χτίσουμε μία καλή ομάδα».

Ο Μανώλης Νικολακάκης εκ μέρους των παικτών δήλωσε: «Η Σπάρτη έχει μία σταθερή πορεία. Στο ματς υπήρχε μόνο ο Εργοτέλης. Εμείς ευχαριστιόμαστε το ποδόσφαιρο. Κρατάμε τα θετικά και διώχνουμε τα αρνητικά. Είμαι ευλογημένος που επέστρεψα στην ομάδα».

Ο τεχνικός της Σπάρτης Θωμάς Γράφας από την πλευρά του ανέφερε: «Θέλαμε να διασφαλίσουμε το μηδέν.

Αυτό είναι το πιο σημαντικό. Δεν κατάφερε να σκοράρει ο Εργοτέλης, κάτι που δεν συνηθίζεται στα ματς του. Η βαθμολογική του θέση τον αδικεί».

• Ευχαριστήρια ανακοίνωση για την φιλοξενία εξέδωσε η Σπάρτη.