Η αντικατάσταση του Μοσκέρα επηρέασε αρνητικά τον ΟΦΗ

Σαν να μην πέρασε μια μέρα από το ματς με τον ΠΑΣ Γιάννινα για τον ΟΦΗ. Η διακοπή δεν βοήθησε ούτε αυτή τη φορά και η κρητική ομάδα δεν κέρδισε ούτε τον Βόλο χθες στο Γεντί Κουλέ για την 12ηη αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ. Το τελικό 1-1 με τον μέχρι χθες ουραγό έφερε νέες αποδοκιμασίες για την ομάδα και τον Νταμπράουσκας με τον ΟΦΗ βέβαια, να πιάνει την Λαμία στην 6η θέση αλλά με την εικόνα του να μην πείθει και να προκαλεί προβληματισμό.

Ο ΟΦΗ έπαιξε για ένα ημίχρονο με αριθμητικό πλεονέκτημα αλλά το άφησε αναξιοποίητο, για δεύτερη φορά μετά το ματς με την Κηφισιά. Είναι χαρακτηριστικό ότι αν και ισοφάρισε σχετικά νωρίς στο β΄ μέρος και είχε όλο τον χρόνο για την ανατροπή μετά το 1-1 έσβησαν οι μηχανές  ενώ και ο Νταμπράουσκας άφησε αβοήθητη την ομάδα από τον πάγκο επιμένοντας να παίζει μέχρι το τέλος με τριάδα στην άμυνα.

Στο πρώτο μέρος πρωταγωνιστής ήταν το VAR που ακύρωσε δυο γκολ του ΟΦΗ, ενώ αντίθετα μέτρησε αυτό του Βόλου.

Πριν από αυτές τις φάσεις στο 14’ ο Καρώ πήρε την κεφαλιά αλλά ο Κόστιτς απέκρουσε σε κόρνερ και στο 20’, ήταν σειρά του Μπάουμαν να κάνει μία δύσκολη επέμβαση, στο σουτ του Γκαρσία.

Στο 23’ ο Μαρινάκης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα αλλά το σημαιάκι είχε σηκωθεί, με τον VAR να επιβεβαιώνει το οφσάιντ. Ωστόσο στο 32’, η σημαία έμεινε κάτω όταν ο Ντίκο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0, όταν ο Κόστιτς έκανε κακή έξοδο και ο Μοσκέρα είχε στείλει την μπάλα στο δοκάρι πριν κάνει τη σέντρα.

Το γκολ ακυρώθηκε από το VAR ως οφσάιντ στον Πασαλίδη στον οποίο βρήκε η μπάλα πριν πάει στον Ντίκο.

Στο 41’ χρειάστηκε και πάλι η βοήθεια του VAR μετά το γκολ του Κόμπα για το 0-1 του Βόλου το οποίο ακυρώθηκε αρχικά ως οφσάιντ. Εν τέλει, μετά από τσεκ, δεν υπήρχε παράβαση και οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο σκορ (0-1).

Πριν ολοκληρωθεί  το ημίχρονο άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες υπέρ του ΟΦΗ καθώς ο Γκαρσία αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα μετά από φάουλ στον Γκλάζερ και αποβλήθηκε στο 46’. Το Α΄45λεπτο  ολοκληρώθηκε με μία απίστευτη ευκαιρία του Μοσκέρα και απόκρουση του Κόστιτς.

ΟΦΗ ΙΣΟΠΑΛΙΑ ΜΕ ΒΟΛΟ
Ο ΟΦΗ μπήκε στην επανάληψη με μοναδικό σκοπό την ισοφάριση και ο Μοσκέρα ήταν ο άνθρωπος που απείλησε συνολικά τρεις φορές τον Κόστιτς μέσα σε 5 λεπτά. Στο 47’ στο 50’ και στο 52’ πλησίασε στο γκολ το οποίο ήρθε τελικά από τον Τοράρινσον στο 60’ με δυνατό  σουτ έξω από την περιοχή ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Οι αλλαγές του Νταμπράουσκας δεν βοήθησαν καθόλου τον ΟΦΗ με τον Φελίπε να είναι σκιά του εαυτού του (από το 46’ είχε πάρει την θέση του Γκαγιέγος) ενώ έκπληξη προκάλεσε η αλλαγή του Μοσκέρα στο 63’καθώς μέχρι τότε ήταν ο καλύτερος παίκτης του ΟΦΗ με αποτέλεσμα στη συνέχεια να είναι τελείως ακίνδυνος.

Η επόμενη ευκαιρία μετά το γκολ του Τοράρινσον ήρθε στο 76΄ από τον  Αμπάντα, αλλά ο  Κόστιτς απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ  του Γάλλου μπακ.

Ο ΟΦΗ έψαχνε το γκολ της νίκης χωρίς κάποιο ιδιαίτερο  σχέδιο.  Η παρουσία του Νέιρα την οποία απαίτησε ο κόσμος δεν βοήθησε (ο Αργεντίνος έδειξε ότι δεν είναι καλά) αλλά στο 88’ ο Μεγιάδο ήταν αυτός που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και πανηγύρισε αλλά ο VAR είχε διαφορετική άποψη καθώς ήταν σε θέση οφσάιντ ο Ντίκο στην αρχή της φάσης και ο διαιτητής έκρινε ότι επηρέαζε την φάση και ακύρωσε το τέρμα.

Αρκετή δουλειά είχε το VAR σε αυτό το ματς. Ακυρώθηκαν τρία γκολ του ΟΦΗ και ένα του Βόλου, όλα ως οφσάιντ ενώ μέτρησε άλλο ένα των φιλοξενούμενων.

ΟΦΗ: Μπάουμαν, Μαρινάκης (85’ Λάρσον), Αμπάντα (78’), Θοράρινσον, Καρώ, Πασαλίδης, Γκλάζερ, Μεγιάδο, Γκαγέκος (46’ Φελίπε), Ντίκο, Μοσκέρα (63’ Ριέρα).

ΒΟΛΟΣ: Κόστιτς, Άλχο (80’ Ασλανίδης), Καλογερόπουλος, Σιέλης, Λούνα, Τσοκάνης (80’ Γκλάβτσιτς), Μπαριέντος, Κόμπα (63’ Κορνέτ), Κίτσος (46’ Μωραϊτης), Ντέλετιτς (58’ Μύγας), Γκαρσία.

Σήμερα στις 11.30 η Κ-19 του ΟΦΗ υποδέχεται τον Βόλο στο ΒΑΚ για τη 12η αγωνιστική, ενώ η Κ-17 αύριο επίσης στο ΒΑΚ στις 11.15 αντιμετωπίζει τον Λεβαδειακό για την 3η αγωνιστική της 2ης φάσης.