Ο Μπαράτα σε στιγμιότυπο από το χθεσινό παιχνίδι

Επηρεασμένος από τις πολλές απουσίες ο Εργοτέλης παρουσιάστηκε κατώτερος του αναμενομένου στην Άρτα γνωρίζοντας την ήττα από την ΑΕ Καραισκάκης με σκορ 3-0 και έπεσε ξανά από την πρώτη εξάδα.

Οι «κιτρινόμαυροι» πέραν των μόνιμων Ιατρούδη, Κουατένγκ χθες δεν είχαν στην ενδεκάδα τους ούτε τους Έφορντ, Μπρούς, Μπουτσάκη και οι γηπεδούχοι τούς έβαλαν στα… δίχτυα. Η ΑΕ Καραισκάκης πήρε και τη νίκη και τη  διαφορά σε περίπτωση ισοβαθμίας(το πρώτο ματς είχε λήξει 4-2).

Ο Εργοτέλης, με εξαίρεση ένα διάστημα από το 15’-40’, ήταν πάντα σε δεύτερο ρόλο στο παιχνίδι και βάσει απόδοσης δεν δικαιούτο κάτι περισσότερο από αυτό που πήρε τελικά. Η μοναδική του καλή στιγμή ήταν το πλασέ του Μέντχατ στο δοκάρι στο 18’ με το σκορ στο 1-0.

Ωστόσο όχι μόνο δεν ήρθε η ισοφάριση, αλλά λίγο πριν από τη λήξη του ημιχρόνου από λάθος της άμυνας ο Εργοτέλης δέχθηκε και δεύτερο γκολ για να πάει στα αποδυτήρια με το 2-0 εις βάρος του.

Οι Αρτινοί μπήκαν αποφασισμένοι να ανοίξουν νωρίς το σκορ και πήραν το προβάδισμα  στο 16’ με κεφαλιά του Κυβελίδη από εκτέλεση φάουλ του Ψιάνου.

Τρία λεπτά αργότερα ο ο Ροβίθης έβγαλε τετ α τετ τον Μέντχατ, αλλά η μπάλα στο σουτ του Αιγύπτιου  σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Η Α.Ε. Καραϊσκάκης έψαξε για το δεύτερο γκολ, αλλά ο Τσούτσης σούταρε άουτ στο 24’ στο  τετ α τετ με τον Κατσιμήτρο. Ο Εργοτέλης έδειξε να κρατά λίγο περισσότερο την μπάλα, αλλά στο 41’ ο Ψιάνος εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας, βγήκε τετ α τετ και με ωραίο πλασέ έκανε το 2-0.

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε ιδιαίτερα στην επανάληψη, με τον Καπία να βάζει σφραγίδα  στη νίκη στο 54’, κάνοντας σε κενή εστία έπειτα από φάση διαρκείας το 3-0.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν και για άλλο γκολ και είχαν την ευκαιρία στο 60’, αλλά ο Κατσιμήτρος έδιωξε σε σουτ του Παπανίκου, ενώ και στο 65’ το σουτ του Χατζηστραβού κόντραρε και πέρασε  κόρνερ για να παραμείνει το 3-0 ως το τέλος.

Διαιτητής ήταν ο Τσιμεντερίδης (Κοζάνης). Κίτρινες   Κυβελίδης, Πέιος, Προβυδάκης

Α.Ε. ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ : Μέλκας, Παπανίκου, Καψάλης, Καπίας (66’ Καραγιαννίδης), Βλάχος, Μασούρας, Μέτσε, Ψιάνος, Κυβελίδης (84’ Χατζηδίμπας), Χατζηστραβός, Τσούτσης (71’ Κούστα).

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Κατσιμήτρος, Προβυδάκης, Σπίριακ (λ.τ. Μαζουλουξής), Μπάτζιος, Κοιλιάρας, Πέιος, Τσέλιος, Μπουρσέλης (77’ Κατσούρι), Μετχάτ (46’ Ατέφ), Ροβίθης, Μπαράτα.

«Κάναμε βήματα πίσω»

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΤΑΟΥΣΙΑΝΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ

ο Γιάννης Ταουσιάνης

Με δυσκολία έβγαιναν τα λόγια από το στόμα του Γιάννη Ταουσιάνη μετά το παιχνίδι.

Ο τεχνικός του Εργοτέλη εμφανίστηκε απογοητευμένος από την εικόνα της ομάδας του και δήλωσε ότι ο Εργοτέλης έκανε βήματα πίσω.

Αναλυτικά, οι δηλώσεις του:

«Κέρδισε δίκαια και καθαρά η ΑΕ Καραϊσκάκης, σε ένα παιχνίδι που εμφανιστήκαμε κατώτεροι των προσδοκιών ιδίως στην αρχή του αγώνα.

Είτε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου είτε στην αρχή του δευτέρου που προσπαθήσαμε να ισορροπήσουμε το παιχνίδι δεχτήκαμε πολύ εύκολα γκολ, κάτι που μας αποσυντόνισε και μας έκανε να πραγματοποιήσουμε ένα ματς μακριά απ’ τον εαυτό μας.

Θα πρέπει να μάθουμε να είμαστε πιο απαιτητικοί απ’ τους εαυτούς μας και να διαχειριζόμαστε καταστάσεις και ιδιαίτερες συνθήκες του παιχνιδιού. Για ένα διάστημα το είχαμε καταφέρει, αλλά σήμερα φάνηκε ότι κάναμε βήματα πίσω.

Έχουν μείνει έξι ακόμα βήματα στα οποία θα δώσουμε τη μάχη μας γι’ αυτό που επιδιώκουν πάρα πολλές ομάδες, την είσοδο δηλαδή στην εξάδα».