Ο Μηλαθιανάκης σε μία προσπάθειά του στο χθεσινό ματς του Εργοτέλη

Επηρεασμένη από τις ελλείψεις των Ραζή (τενοντίτιδα) και Κριθινάκη (έγινε πατέρας την Παρασκευή), η Αναγέννηση έχασε από τον Πορφύρα με 70-66 στην Αθήνα στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Οι παίκτες του Μύρωνα Παπαδάκη μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και με πρωταγωνιστή τον Κουρέπη, ο οποίος πέτυχε τρία τρίποντα (κάτι που δε συνηθίζει), πήραν διψήφια διαφορά στο τέλος του α’ δεκαλέπτου (26-14).

Στη δεύτερη περίοδο ο φορμαρισμένος Πορφύρας κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα… μέτρα του και να μειώσει τη διαφορά (34-29), πηγαίνοντας στο ημίχρονο. Η αντεπίθεση των γηπεδούχων είχε και συνέχεια, με αποτέλεσμα να προσπεράσουν στο σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο (52-48).

Το ντέρμπι «άναψε» στην τέταρτη περίοδο αλλά στα δύο τελευταία λεπτά, η Αναγέννηση «κόλλησε» επιθετικά κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Πορφύρας παίρνοντας προβάδισμα 6 πόντων (68-62) για να τελειώσει το ματς με 70-66. Παρά τη 2η φετινή της ήττα, η Αναγέννηση διατηρήθηκε στην κορυφή. Τα 10λεπτα: 14-26, 29-34, 52-48, 70-66.

Διαιτητές: Μπαβέλας-Βομπίρης.

ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Λειβάδης): Κυριακόπουλος 11 (3), Γεωργούλης 27 (6), Γουρδομιχάλης 1, Σιδέρης, Τριανταφυλλίδης 2, Τάγαρης 14, Πηλιούνης 7, Λαμπρόπουλος 3, Τσούτσος, Παπαδόπουλος 1, Συμεωνίδης 4.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Παπαδάκης): Καλογεράκης 3 (1), Κουκιαδάκης 2, Μαραγκάκης 11 (2), Μητρόπαπας 11 (1), Κολαρετάκης, Σπυριδάκης 14, Κουρέπης 23 (3), Βερτούδος 2

Διπρόσωπος ο Εργοτέλης

Την αγωνιστική διπροσωπία του «πλήρωσε» χθες ο Εργοτέλης, χάνοντας από το δυνατό Πέρα στο «Λίντο» με 68-61.  Οι «κιτρινόμαυροι» είναι κολλημένοι στις 2 νίκες, μετά από 13 ματς στη Γ’ Εθνική και θα χρειαστούν πια μια τεράστια υπέρβαση για να σώσουν την παρτίδα στα πλέι άουτ. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιάννη Βισκαδουράκη, μπήκαν σαν …υπνωτισμένοι στο παρκέ. Βρέθηκαν να χάνουν με 21-6 και στο 13’ με 31-11, κάνοντας το ένα αβίαστο λάθος μετά το άλλο. Με την είσοδο των μικρών που έδωσαν ενέργεια, η κατάσταση συμμαζεύτηκε και με σερί 14-1, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 32-25 στο 17’ για να κλείσει το ημίχρονο στο 41-32 για το Πέρα.

Με πιεστική άμυνα στη συνέχεια και καλάθια κυρίως με ατομικές ενέργειες, ο Εργοτέλης πλησίασε στο καλάθι (48-46) στο 28’, ακόμα και στον πόντο αργότερα (56-55 στο 33’) όμως δεν είχε το καθαρό μυαλό για να ολοκληρώσει την ανατροπή. Το γκολ-φάουλ του Δάνα, δύο λεπτά πριν το τέλος (64-58) και οι άστοχες βολές του Μηλαθιανάκη, έδωσαν τη χαριστική βολή στο τοπικό συγκρότημα. «Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν το χειρότερο στα 6 χρόνια που είμαι στην ομάδα κι εκεί χάσαμε το παιχνίδι.

Δε γίνεται να σημειώνουμε 6 πόντους και να κάνουμε 10 λάθος πάσες. Μετά βγάλαμε μαχητικότητα και διάθεση, δείχνοντας ότι η ομάδα μπορεί και θα συνεχίσει να παλεύει παρά τις πολλές ατυχίες. Κέρδος είναι και τα 3 νέα παιδιά που θα συνεχίσουμε να τα εμπιστευόμαστε», τόνισε ο κ. Βισκαδουράκης. Τα 10λεπτα: 6-21, 32-41, 50-55, 61-68

Με λάθη η διαιτησία της Τσικριτσάκη και του Σάλτα.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Βισκαδουράκης): Σινανίδης, Αθανασιάδης 12(1), Φουκαράκης 4, Μηλαθιανάκης 7, Πρινιανάκης, Καμπάκας 4, Μανταλβάνος 14(1), Χαμηλάκης 5, Καραλής 8(1), Καρακωνσταντάκης 7(1)

ΠΕΡΑ (Χολέβας): Βλάχος 10(2), Δάνας 16(2), Κακαργιάς 4, Παναγής 2, Κανελλόπουλος 3(1), Μπούσι 10(1), Ανδρεόπουλος 16, Δημητρίου 5, Δαλαμπέκης 2.