Τσιτσιπάς

Ακόμα πιο ψηλά ανέβασε το ελληνικό τένις ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Ο 22χρονος πρωταθλητής μας έγραψε ιστορία στο Ρολάν Γκαρός, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στον τελικό της Κυριακής (4 μ.μ.), μετά από τη μεγαλειώδη επικράτησή του στον ημιτελικό κόντρα στον Γερμανό Ζβέρεφ, με 3-2 σετ, μετά από σχεδόν τρεισήμισι ώρες

Ο Τσιτσιπάς πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στα δύο πρώτα σετ, τα οποία κέρδισε με άνεση και το ίδιο σκορ (6-3).

Ο Ζβέρεφ «απάντησε» στη συνέχεια με το ίδιο νόμισμα, κερδίζοντας με 6-4 το τρίτο και το τέταρτο σετ, φέρνοντας στα ίσα το παιχνίδι. Ωστόσο ο Στέφανος δεν πτοήθηκε, πήρε ξανά τα πάνω του και με τρομερή απόδοση στο καθοριστικό πέμπτο σετ (6-3), εξασφάλισε τη μεγάλη και ιστορική νίκη που αυτόματα τον ανεβάζει στο νούμερο 4 της παγκόσμιας κατάταξης.

Ο αντίπαλος του Τσιτσιπά στον τελικό (Ναδάλ ή Τζόκοβιτς) δεν είχε γίνει γνωστός μέχρι και τα μεσάνυχτα…

Να σημειωθεί, ότι ο Έλληνας τενίστας έχει εξασφαλίσει ήδη  750 χιλιάδες ευρώ από την πρόκρισή του, ενώ αν καταφέρει να σηκώσει το τρόπαιο την Κυριακή, θα λάβει το απίστευτο ποσό  των 1,4 εκ. ευρώ!

Ήττα για τη Σάκκαρη

Η Μαρία Σάκκαρη βρέθηκε μία ανάσα από τον πρώτο τελικό σε Grand Slam στην καριέρα της, αλλά αν και είχε τις ευκαιρίες κόντρα στην Κρεϊτσίκοβα, δεν τις εκμεταλλεύτηκε. Η Ελληνίδα τενίστρια έχασε με 2-1 από την Τσέχα, μετά από τρεις ώρες και 18 λεπτά, χάνοντας την πρόκριση στον τελικό του Ρολάν Γκαρός. Εκεί σήμερα (4μμ), η Κρεϊτσίκοβα θα αντιμετωπίσει την Ρωσίδα Παβλιουτσένκοβα. Τα σετ του μεγάλου ημιτελικού με πρώτη την Σάκκαρη, ήταν: